Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

GMAT Testleri Hakkında Genel Bilgi

836

Açılımı Graduate Management Admission Test olan GMAT sınavının dili İngilizce'dir. Yurtdışında işletme, pazarlama, finans gibi alanlarda eğitim veren çoğu okulun yüksek lisans, MBA veya doktora yapacak öğrencilerden istedikleri, bilgisayar üzerinde uygulanan bir testtir. Sınavın amacı, sayısal, sözel ve analitik problem çözme yeteneğinizi, İngilizce'yi kullanabilme ve okuduğunuzu anlama seviyenizi ölçmektir. GMAT sadece uluslar arası öğrencilerden istenmeyip, Amerikalı öğrenciler den de istendiği için sözel kısım İngilizce bakımından ağırdır.

 

GMAT Sınavı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de bilgisayarda uygulanmaktadır. "Computer-Adaptive Test (CAT)" adı verilen bu uygulamada kağıt-kalem kullanılmamakta, tüm sorular bilgisayar karşısında cevaplanmaktadır. 1997 yılında uygulamaya geçen GMAT CAT birçok rahatlığı da beraberinde getirmiştir. Bu uygulamayla birlikte sınava yıl içinde daha önceden belirlenmiş tarihlerde değil, yıl boyunca kendinizi hazır hissettiğiniz zamanlarda girmeniz, yani sınava girmek istediğiniz tarihleri kendiniz belirlemeniz mümkündür.

 

Sınav 2 bölümden oluşmaktadır:

  • Verbal (Sözel Bölüm)
  • Critical Reasoning (Eleştirel Akıl Yürütme)
  • Sentence Correction (Cümle Düzeltme)
  • Reading Comprehension (Okuduğunu Anlama)
  • Quantitative (Sayısal Bölüm)
  • Problem Solving (Problem Çözme)
  • Data Sufficiency (Veri Yeterliliği)

 

Bu iki ana bölüme ek olarak 2 adet her biri 30 dakikalık Analytical Writing Assessmen (Analitik Yazım Değerlendirmesi) testini içermektedir.

 

Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılarak GMAT soru bankasından otomatik olarak seçilecek, ve ekranda birer birer görünecektir. Her soru için bir cevap hakkınız vardır, ve geri dönüp cevabınızı düzeltmeniz mümkün değildir.

 

GMAT sınavında en az 200 en çok 800 not alınır. Prestijli üniversitelerin büyük çoğunluğu 600 ve üzeri bir sonuç almanızı ister. Sınav bitiminden hemen sonra resmi olmayan GMAT sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Resmi sonuçlar ise sınavdan sonra 2 hafta içinde adresinize postalanır.

 

GMAT testlerine online olarak hazırlanmanız mümkündür. Singapur’da online GMAT hazırlık kursları buna örnek olarak verilebilir.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

undergrad