Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

MCAT Sınavları ile İlgili Genel Bilgi

4370

Açılımı Medical College Admissions Test olan olan MCAT testi, özellikle Amerika’daki tıp fakültelerinin başvuruları değerlendirmede kullandığı önemli kriterlerden biridir. Tıp eğitimi için gerekli bilgi ve becerilerin ölçüldüğü bu sınavda öğrencinin bilgi birikimi, analitik düşünme, problem çözme ve kompozisyon yazma gibi yetenekleri test edilmektedir.

 

        Sınav 4 bölümden oluşmaktadır.

 

  • Verbal Reasoning: 85 dakikadır ve 60 sorudan oluşur. Herbiri 6-10 soru içeren 9-10 metin bulunmaktaıdır.
  • Physical Sciences: 100 dakikadır ve 77 sorudan oluşmaktadır. Herbiri 4-8 soru içeren 10-11 metin ve 15 bağımsız soru bulunmaktadır. Konular temel /ileri fizik ve kimya konularını içermektedir. Kimyasal reaksiyonlar, fizikokimya, gaz kanunları, quantum kimyası, temel kuvvet ve hareket problemleri konular arasındadır. Kimya soruları ağırlıktadır. Soruların önemli bir kısmı deney yorumlama üzerinedir.
  • Biological Sciences: 100 dakikadır ve 77 sorudan oluşmaktadır. Herbiri 4-8 soru içeren 10-11 metin ve 15 bağımsız soru bulunmaktadır. Genelde hücre ve insan biyolojisi ile ilgili sorular bulunmaktadır. Soruların çoğu soru pasajında anlatılan bir deneyi ve sonuçlarını yorumlama üzerinedir.
  • Writing Sample: 60 dakikadır ve 2 kompozisyon sorusu içermektedir. Genellikle soru kalıbında bir cümle, bir genel yargı ya da tartışmalı bir toplumsal sorun dile getirilir. Öğrenciden verilen yargıyı yorumlaması istenir.

 

Sınav 4 saat 45 dakika sürmektedir, buna sınav öncesi bilgilendirme kısmı ve 3 adet mola süresi dahil değildir. Bu süreler de dahil edildiğinde sınav yaklaşık 6 saat sürmektedir.

 

MCAT sınavı yılda iki kez yapılmaktadır. Eğer öğrenci sınava 3 defadan fazla katılıyorsa dördüncü ve sonraki testler için özel başvuru yapması gerekecektir. Sınav sonuçları sınav tarihinden sonra 2 ay içinde öğrencilere bildirilmektedir. Sınavın ücreti 185 Amerikan dolarıdır.

 

MCAT testlerine online olarak hazırlanmanız mümkündür. Singapur’da online MCAT hazırlık kursları buna örnek olarak verilebilir. 

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

undergrad