Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

TOEFL Sınavına Hazırlık İpuçları

1367

Eğitim için Amerika'ya gitmeden önce İngilizce lisanında yeterince uzman olduğunuzu kanıtlamak en önemli kriterlerden biridir. Üstelik hemen hemen herkesin İngilizce eğitimi aldığı günümüzde bu kriter daha önemli bir hale geldi.

 

Amerika'daki okullar öğrencilerin İngilizce konusundaki yeterliliklerini ölçmek için TOEFL (Test of English as a Foreign Language) testini kullanır. Standart bir test olan TOEFL, Educational Testing Service tarafından yönetilir ve 165 ülkenin test merkezlerinde uygulanır. Genellikle online (iBT; Internet-based test) olarak uygulanan test, bazen geleneksel formatta da (PBT; paper-based test) uygulanır.

 

Her iki formatta da uygulanan test 4 farklı alanda öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini test eder. Bunlar; yazma, konuşma, okuma ve dinleme alanlarıdır. Öğrencilerin her iki formatta da alacakları puanlar farklıdır. Örneğin TOEFL iBT toplamda 120 puandır ve her bölüm için 30 puan verir. PBT'de ise maksimum puan 677'dir.

 

Bazı okullarda TOEFL sonucu SAT sonucu ile beraber kabul edilir ancak bunun geniş çaplı bir uygulama olduğunu söyleyemeyiz.

 

TOEFL testine başvurmak ülkedeki test merkezlerine bağlı olarak 160 Dolar ile 250 Dolar arasında değişiyor. Günümüzün rekabetçi ortamında TOEFL sınavına hazırlık daha genel bir uygulama haline geldi. Hemen hemen tüm öğrenciler TOEFL sınavına önceden hazırlık programlarına katılarak başvuruyor.

 

Peki TOEFL sınavına hazırlanırken neler yapmalı? İşte sizin için bazı ipuçları…

 

1. Zamanınızı iyi değerlendirin

 

TOEFL sınavının her bölümü ayrı ayrı İngilizce lisanı konusunda iyi bir bilgi birikimi gerektirse de efektif olarak yapılan sınav hazırlığı bunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

 

TOEFL sınavına birçok hazırlık kursları sunulduğu gibi birçok kitap da yayınlamakta. TOEFL sınavına hazırlanmak için hangi methodu seçerseniz seçin önemli olan sınava hazırlık için kendinize vakit ayırmanız. TOEFL için kendinize deneme sınavları uygulamak çok önemlidir. Tüm bölümlerle birlikte 3 buçuk saat süren testte zaman ayarınızı iyi yapmanız çok önemlidir ve bu deneme testleri sizi en azından bunun için hazırlar.

 

2. Eğlenceli hale getirin

 

TOEFL'a hazırlık sadece ders çalışmak anlamına gelmek zorunda değil. İngilizce çizgi filmler veya sinema filmleri en az ders kitapları kadar faydalı olacaktır. İngilizce bir şeyler dinlemek veya izlemek özellikle İngilizce dinleme yeteneğinize büyük katkısı olacaktır. Bunların arasına radyoda İngilizce haber dinlemek eklenebilir ki bu aynı zamanda akademik olarak kelime daarcığınıza da katkıda bulunur.

 

Bir başka önemli ipucu da eğer İngilizce bir televizyon programı izlerken, İngilizce olarak alt yazı ekleme şansınız varsa, bu yazma yeteneğinizi de geliştirecektir.

 

3. İşinizi garantiye alın

 

TOEFL sınavına ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın yine de bazı süprizlerden kaçmanız olanaksız. Bunlar arasında sınav sırasında size sunulacak kulaklıklardan test merkezinin ne kadar sessiz olacağına kadar birkaç önemli etken bulunur. Bu sebeple kendinizi tehlikeye atmamak için ilk TOEFL testinize kayıt olarak farklı zamanlardaki testler için de kayıt olun. TOEFL sınavına kaç kere gireceğinize dair bir sınır yoktur. Eğitiminiz için gereken skoru başarana kadar TOEFL sınavına girebilirsiniz.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA