Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

İş görüşmesi hakkında basit ipuçları

2485

Yaptığınız iş başvurularından birine olumlu bir yanıt aldınız ve sıra iş görüşmesine geldi. Eğer görüşmenizin iyi geçmesini istiyorsanız, iş görüşmesine gitmeden önce mutlaka iyi hazırlanmalısınız. İşte sizin için basit birkaç ipucu…


    •    Günümüzde artık bazı iş görüşmeleri telefon veya Skype üzerinden yapılabilir. Tabii eğer yaşadığınız şehirden veya ülkeden farklı bir yerde olan bir şirketle görüşme yapacaksanız, bu yol tercih edilir. Eğer telefon veya videolu görüşme yapacaksanız mutlaka rahatça konuşabileceğiniz sessiz bir ortam hazırlamalısınız. Yüz yüze yapılacak olan iş görüşmelerinde ise vaktinde orda olmak ve kılık-kıyafet en önemli kriterler arasındadır.  


    •    Görüşmeye gitmeden önce iş görüşmesi yapacağınız şirket hakkında mutlaka bilgi edinin. Şirket hakkındaki bilginizi ölçmek amacı ile size sorulacak sorulara hazırlıklı olun. Şirketin web sayfasından ve eğer varsa LinkedIn profilinden şirket hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

>>Mezun olduktan sonra kolay iş bulmanızı sağlayacak 10 bölüm


    •    Görüşmeye gitmeden önce gerekli olabilecek bütün dokümanları hazırlayın. CV'nizi birkaç kopya halinde yanınızda bulundurun ve bunun yanı sıra referanslarınız ile ilgili iletişim bilgilerini yanınıza almayı unutmayın. Başvurduğunuz pozisyona göre sizden farklı dokümanlar da istenebilir. Mesela transkript, daha önce yapılan çalışmaların kopyası, portfolyo gibi.


    •    Size sorulabilecek potansiyel sorular hakkında önceden mutlaka prova yapın. Genel olarak sorulabilecek sorunların bir listesini yapmak size yardımcı olacaktır. Yurtdışında bazı üniversitelerin kariyer merkezlerinde iş görüşmesine gidecek öğrenciler için prova imkanı sunulur. Eğer böyle bir fırsattan yararlanma olanağınız varsa kaçırmayın çünkü bu, gerçek iş görüşmesinde size çok yardımcı olacaktır.

 

>>CV hazırlamanız için ipuçları


    •    Bazı iş görüşmelerinde sizin de işverenle ilgili soru sorma fırsatınız olabilir. Her ihtimale karşı iş görüşmesine gitmeden önce soracağınız soruları hazırlayın. Burada şirketle ilgili ve pozisyonla ilgili ek bilgiler sorabilir, şirket ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. İlk görüşmede işveren tarafından bahsedilmediği sürece maaş ile ilgili sorular sormaktan kaçının.


    •    Görüşmeden sonra sizinle mülakat yapan kişilere teşekkür maili gönderebilirsiniz. Bu hem profesyonel bir tavırdır hem de pozisyon ile ne kadar ilgili olduğunuzun bir kez daha altını çizecektir. Bu tarz mektup örneklerine internetten ulaşabilir ve sizin durumunuza en uygun olan mektubu örnek alarak kendi mektubunuzu oluşturabilirsiniz.


    •    İş görüşmesinde size eğitiminizle ilgili sorular sorulabilir. Hangi bölümü okuduğunuz, neden o bölümü seçtiğiniz, o bölümü seçerken ne gibi kariyer planlarınız olduğu gibi sorular. Bu tarz sorulara da hazırlıklı olmanızı öneririz.

 

>>Kariyer hakkında diğer yazılarımızı buradan okuyun!

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA