Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Mezun olduktan sonra…

984

Sıra iş aramaya geldi ve siz yolun başındasınız.. Peki iş aramaya nasıl başlamalı?

İş dünyası için çok önemli olan bazı kariyer becerileri vardır ve bunları maalesef okulda öğrenmek zordur. Bu yetenekler okuldan iş dünyasına geçiş yaparken size oldukça yardımcı olacağı gibi uzun vadede kariyerinizi yönetmenizi sağlar. Bu tarz yetenekler okulda sizi başarılı bir öğrenci yapan yeteneklerden farklı olacaktır. İhtiyaçlarınız, iş dünyasının sizden beklentileri veya çalıştığınız alanın doğası zaman içinde sürekli değişecektir. Planlama, iletişim, etkili iş arama gibi alanlarda yeteneklerinizi şimdiden geliştirmek iş arama konusunda kritik önem taşır.


Bu makalede size iş ararken yardımcı olacak bazı yeteneklerden bahsedeceğiz.


Planlama becerileri


Kariyerinizi iş başvurularınızı göndermeye başlamadan önce planlamalısınız. Bu planlama size hangi şirketlerin sizin çalışmak istediğiniz alanlarda iş gücüne ihityacı olduğunu gösterecektir. Bu şirketlerin internet üzerinde insan kaynakları bölümleri varsa, buralarda hesap açıp CV'nizi ekleyerek işe başlayabilirsiniz.


Potansiyel İşverenleri Belirleme


İş aradığınız zaman diliminde sizin becerilerinize uygun açık pozisyonlara sahip olan şirketlerin ve organizasyonların bir listesini yapabilirsiniz. Eğer okuduğunuz alanın dışında bir alanda çalışmak istiyorsanız, önce bu alanla ilgili bir araştırma yapın ve daha sonra bu alandaki işverenleri listenize ekleyin.


Potansiyel işverenler için hazırladığınız bu listeyi güncel tutmaya gayret edin. Excel programını kullanarak hazırlayacağınız bir liste size pratik kullanım olanağı sağlayacaktır. Bu listeyi hazırlarken potansiyel işveren kurumların adını, web sitelerini, adreslerini, insan kaynaklarının iletişim bilgilerini not almayı unutmayın. Şirketin hangi alanda çalıştığının yanı sıra pozisyon için hangi becerileri istediklerini de bir kenara ekleyin. Sizin sahip olduğunuz becerilerde çalışan arayan birçok şirket, kurum veya kuruluş olduğunu görebilirsiniz.
Peki bu potansiyel işveren şirketleri nasıl araştırıp bulabilirsiniz? İşte sizin için birkaç ipucu:

* İnternet üzerinden yaşadığınız bölgede yapılan kariyer seminerleri, fuarları gibi etkinlikler varsa, bu etkinlikleri takip etmeye özen gösterin. Bu tarz etkinliklere katılmak iş dünyası ile ilgili size önemli bilgiler kazandırabileceği gibi potansiyel işverenlerle karşılaşma olanağı da doğabilir.

* Günümüzde bu konuda internetin sağladığı olanaklar sınırsız. İnternet üzerinden birçok iş arama sitesine ulaşmak mümkün. Üstelik sadece yurtiçindeki iş olanakları ile sınırlı kalmayıp yurtdışındaki iş olanaklarını da araştırabilirsiniz. Ayrıca bu siteler üzerinden CV yazmadan iş görüşmekerine kadar birçok faydalı bilgi verilir.

*  Birçok şirket kendi bünyesinde insan kaynakları departmanı bulundurduğu gibi birçoğu da bu insan kaynakları şirketlerini kullanarak bu hizmetleri dışarıdan almayı tercih ediyor. Bu insan kaynakları şirketleri ile iletişime geçerek de potansiyel iş verenler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

* Özellikle yurtdışında eğitim alıyorsanız, hemen hemen her okulun bir kariyer merkezi olduğunu unutmayın. Yurtdışındaki okulların kariyer merkezlerinde öğrencilerin iş bulma veya iş hayatına hazırlanmaları için gerekli destek sağlanır. Bazen okulunuzda kariyer merkezleri üzerinden de işverenlere ulaşmak mümkün.

İş başvuru aşamasına geçtiğinizde bazen aynı anda birden fazla iş başvurusu yapmanız gerekeceğinden bilgilerinizi güncel tutup her zaman organize olarak hareket etmeniz önemlidir.

Online olanakları kullanma

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi internet günümüzde iş arama veya iş bulma konusunda önemli bir yere sahip hale geldi. İnternet üzerinden iş arayabileceğiniz veya şirketler hakkında bilgi alabileceğiniz gibi şirketlerin de sizi internet üzerinden araştırması mümkün. Kariyeriniz ile ilgili sosyal medya sitelerine üye olurken buralarda iş deneyimlerinizi, becerilerinizi ve ilgi alanlarınızı da belirtmeniz potansiyel iş verenlerin ilgisini çekebilir.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA