Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Özgeçmiş ve Kapak Yazıları Hakkında Faydalı Bilgiler

1505

İş arama süreci farklı birçok adımı gerektiren bir süreçtir. Ayrıca iş başvurusu yapmak için hazırlamanız gereken iyi bir özgeçmiş (CV) ve kapak yazısı gerekir. Bazı ülkelerde iş başvurusu için sadece CV göndermek yeterli olurken, bazılarında ise kapak yazısı en az CV kadar önemlidir. Özellikle yurtdışında bir okuldan mezun olduysanız ve o ülkede iş deneyimi edinmek gibi bir planınız varsa, CV ve kapak yazınızı hazırlarken çok dikkatli olmalısınız.


Özgeçmiş


İnternet üzerinde nasıl özgeçmiş veya kapak yazısı yazılacağına dair birçok bilgi bulunmakta. Özgeçmişin en önemli amacı potansiyel işverenin dikkatini sizin kalifikasyonlarınıza, yeteneklerinize ve onların aradığı kriterlere uygun olup olmadığına çekmektir ve bir sonraki aşamada sizi görüşmeye çağırmalarını sağlamaya çalışmaktır.


İyi bir özgeçmiş hazırlayabilmek için birçok önemli kriter vardır. Bunların bazılarını sizin için bir araya getirdik:


    •    Geleneksel özgeçmişler genelde iki çeşit olarak ayrılır: Biri kronolojik olarak iş deneyimlerinin sıralandığı türdür. Bir diğeri ise yeteneklere göre iş deneyimlerini sıralayarak hazırlanır. Özgeçmiş hazırlarken her iki yolu da deneyebilirsiniz; burada önemli olan özgeçmişinizde kendi sunumunuzu iyi yapabilmektir.
    •    Özgeçmişiniz kalifikasyonlarınız hakkında özet niteliği taşıyan bir dokümandır. Bu nedenle özgeçmişinizde Eğitim, İş Tecrübesi, Yetenekler, Ödüller gibi bölümler bulundurmalısınız ve her bölüme uygun bilgiler yazmalısınız.
    •    Bir önceki iş deneyiminizden bahsederken sadece görevlerinizi yazmak yerine o işyerindeki başarılarınızı da yazmayı ihmal etmeyin.
    •    Özgeçmişinizi e-posta ile yollayacak, internet sitesine yükleyecek veya posta yolu ile yollayacak olabilirsiniz. Bu nedenle özgeçmişinize farklı formatlarda bulundurduğunuzdan emin olun. PDF, Word gibi farklı formatlarda özgeçmişinizi kaydedebilirsiniz.
    •    Farklı örnekleri gözden geçirin. İnternet üzerinden birçok özgeçmiş örneğine ulaşmanız mümkün. Bu özgeçmiş örneklerini gözden geçirerek sizin için en uygun olanı şablon olarak kullanabilirsiniz. Okulunuzdaki kariyer servisleri de özgeçmiş yazma konusunda size yardımcı olabilir.
    •    Özgeçmişinizi hazırladıktan sonra mutlaka birine gösterip eleştirilerini dinleyin. Bir kariyer danışmanınız var ise bu noktada özgeçmişinizi ona göstermeniz sizin için çok yararı olacaktır.

Özgeçmişinizin mutlaka sizi en iyi şekilde anlattığına ve tüm kalifikasyonlarınızı yansıttığına emin olun.

Kapak Yazısı


Kapak yazısı özgeçmişiniz ile beraber size iş arama yolunda yardımcı olacak araçlardan biridir. Kapak yazısı aslında özgeçmişiniz için bir giriş niteliği taşır ve asıl amacı işverenleri kapak yazınızı okuduktan sonra özgeçmişinizi incelemeye teşvik etmektir. Kapak yazısı yazarken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta:
    •    Kapak yazısını kısa ve öz yazmaya gayret edin. 1 sayfalık bir yazı yeterli olacaktır. Kapak yazınızda özgeçmişinizde bulunan bilgileri tekrar etmemeye çalışın. Burada önemli olan pozisyona en uygun kalifikasyonlarınızın altını çizmektir.
    •    Tüm iş başvurularınızda aynı kapak yazısını kullanmayın. Farklı pozisyonlar için yapılan başvurularda o pozisyona uygun farklı kapak yazısı yollamaya önem verin.
    •    Örnek kapak yazılarını incelemek kendi kapak yazınızı nasıl hazırlayacağınız konusunda size bir fikir verecektir.
    •    Özgeçmişinizde olduğu gibi kapak yazınızı da mutlaka birine okutun ve görüşlerini alın.
 

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA