Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

5 Adımda Yurt Dışında Staj Yapmanın Faydaları

217

Üniversite mezunu olmanın iş bulma konusunda yetersiz kaldığı şu günlerde hepimizin aklında ortak bir soru var: İyi bir iş sahibi olma yolunda kendimi diğerlerinden nasıl farklı kılabilirim?

 

Kuşkusuz ki hepimiz çeşitli yöntemlerle kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Ancak ortamdaki rekabet arttıkça yapılması gerekenler elbette çoğalıyor. Özellikle de şirketlerin daha 23-24 yaşlarındaki insanlardan iş alanında geçmişte tecrübesi olması beklenirken ancak tecrübe edinme yolunda hiçbir şirket size şans vermezken sizler de kendinizi kısır döngü içerisinde hissetmişsinizdir elbette. Peki ya bunun çaresi ne: Yurtdışında staj yapmak. Neden mi?

 

1. 1-0 Önde Olursunuz

 

Uluslararası alanda edineceğiniz her tecrübesi sizi bir adım öne geçirir. Bir çok insan Türkiye’de çeşitli yerlerde staj yaparak kendisini geliştirmeye çalışır ancak genelde çok verimli olmaz. Oysaki yurtdışında staj yaptığınızda burada alacağınız verimden çok daha fazlasını alabilirsiniz. Bu dil, kültür gibi açılardan olabilmekle birlikte yurtdışında networking oluşturma açısından da önemlidir. Özellikle de eğer yurt dışında herhangi bir eğitim almadıysanız stajınızı yurtdışında yapmanızı tavsiye ediyoruz. Nitekim işverenler de yurtdışında kariyer yapmış olanlara karşı daha çok itibar göstermektedir.

 

2. CV’niz Gelişir

 

Biliyoruz ki günümüzde çeşitli dernek ya da kuruluşlar bir iki gün süren kişisel gelişim seminerlerine dahi katılanlara sertifika vermektedir. Ancak bu gibi belgelerin CV’nize aslında bir katkısı yoktur. Aynı şekilde adı sanı duyulmamış yerlerde yaptığınız stajlar da staj esnasında ne kadar başarılı olursanız olun çok dikkate değer olmayacaktır. CV’nizi asıl değerli kılan sizi diğerlerinden farklı kılabilecek elle tutulur bir eğitim ya da deneyimdir. Dolayısıyla yurtdışında yapacağınız bir staj belki de Türkiye’de yapacağınız 2-3 staja bedel olacaktır. Az zamanda çok iş!

 

3. Yabancı Dilinizi Geliştirirsiniz

 

Türkiye’deki eğitim sisteminde yetişen insanlar ne yazık ki İngilizce öğrenememekte, gramer öğrense dahi konuşamamaktadırlar. Bunun en temel sebebi pratik eksikliğidir. Nitekim, bir dili en iyi öğrenme şekli o dilin anavatanında insanlarla günlük olarak iletişim kurmak ve dili aktif olarak kullanmaktır. Yurtdışına staja gittiğinizde İngilizcenizi geliştirebilir hatta o ülkenin anadilini de öğrenebilirsiniz. Ve bana kalırsa yurtdışında eğitim amaçlı bir dil okuluna, kursuna kaydolmaktan ziyade profesyonel anlamda staj yapmak yahut en azından Work and Travel gibi bir deneyime katılmak dilin gelişimi açısından çok faydalı olacaktır. Ayrıca bu imkanı Türkiye’deki stajlarda elde edemeyeceğinizi unutmayın!

 

4. Bakış Açınız Değişir

 

Farklı kültürler tanımak hayattaki en güzel tecrübelerden biridir. Farklı gelenek göreneklerle yetişmiş insanların arasında yaşadıkça hayata daha farklı bir pencereden bakabilecek, ufkunuzu genişletebileceksiniz. Bu da günlük yaşamınızda olduğu kadar iş hayatınıza da olumlu olarak yansıyacaktır. Değişik geçmişlere sahip insanlara saygı duymakla beraber toleransınızı arttırıp insanlarla iletişiminizi güçlendirir. Ayrıca bu şansı değerlendirebilirseniz kendinizi formal eğitimin dışına da çıkarıp sosyal anlamda da bilgi sahibi olabileceksiniz.

 

5. Vizyon Sahibi Olursunuz

 

Gittiğiniz ülkede zaman geçirdikçe farklı insanlarla tanışacak ve böylelikle orada kendi çevrenizi oluşturabileceksiniz. Hayatınızın geri kalan zamanında yeniden oraya gitmeyi planlarsanız sizi orada karşılayacak olanların olmasını bilmek nasıl bir duygudur siz düşünün. Ayrıca orada yeni insanlar tanıdıkça ve çevreye adapte oldukça belki işinize iyice bağlanacak ve orada kalıcı olmayı düşüneceksiniz yahut oradaki başka bir işverenden iş teklifi alacaksınız. Belli mi olur?

 

http://abprojeyonetimi.com/

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA