Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Yurtdışındaki yeni mezunlar için iş arama ipuçları

1390

İş arama için haftada veya günde ne kadar zaman harcayabilirsiniz? Potansiyel işverenlerle nasıl kontağa geçebilirsiniz? Yeni pozisyonlarla ilgili duyurulara nereden ulaşabilirsiniz?


İş arama için geliştireceğiniz bir strateji bütün bu sorulara cevap verebileceği gibi, iş aramak için harcadığınız zamanı daha verimli ve etkili kılar. Zaman harcamanız gereken diğer konuları düşünün. Mesela aileniz, arkadaşlarınız, okul vb. Tüm bunları düşünerek bir iş arama planı geliştirirseniz, her anlamda işiniz daha da kolaylaşacaktır.
Bir gün içinde iş aramak için kendinize belirli bir zaman ayırın ve bu zaman zarfında neler yapmanız gerektiği ile ilgili bir liste hazırlayın. Mesela kariyer seminerleri veya fuarları ile ilgileniyorsanız, yaşadığınız bölgede gerçekleştirilen bu tarz etkinlikleri araştırın. Her gün iş arama için harcadığınız zaman diliminde neler yaptığınıza dair kayıt tutun. Nelerin size olumlu sonuçlar sağlayıp nelerin sağlamadığını gözden geçirerek iş arama stratejinizi değiştirebilirsiniz.


İletişim ağı oluşturma


Profesyonel olarak iletişim ağı oluşturmak size kariyer veya potansiyel iş fırsatları ile ilgili bilgi sağlayacak insanlarla iletişime geçmek anlamına gelir. Bu tarz insanlarla iletişime geçmek size farklı kapılar açabileceği gibi daha önce hiç haberdar olmadığınız fırsatlar hakkında bilgi sahibi olmanızı da sağlar.


İletişim ağı oluşturmak birkaç çeşitli yol ile yapılabilir ve size yardımı dokunacak sonuçlara ulaşmanızı sağlar. İşte birkaç örnek:
    •    Daha önce çalıştığınız yerlerdeki üslerinizle veya staj yaptıysanız staj danışmanınız ile iletişime geçin. Onlara hala okuduğunuzu veya yeni mezun olduğunuzu hangi alanlarda iş aradığınızı söyleyin.
    •    İş aradığınız alanla ilgili profesyonel gruplara, derneklere veya klüplara üye olun. Buralarda etkinliklere veya iş dünyası ile ilgili tartışmalara katılmaya özen gösteren.
    •    Yardım isteyin. Katıldığınız grup veya dernekte iş aradığınızı söylemekten çekinmeyin ve hangi alanda ne tür bir pozisyon aradığınız konusunda açık olun.
    •    Size yardımcı olan kişilere teşekkür etmeyi unutmayın. Yardımları için duyduğunuz memnuniyeti belirtirken gelecekte sizin de onlara yardımcı olabileceğinizi de belirtin.

Umarız şimdiye kadar çoktan bu tarz aktivitelere katılmışsınızdır ancak henüz katılmadıysanız artık başlamak için tam zamanı. Şunu hatırlatmakta fayda var; iletişime geçtiğiniz herkes size yardımcı olmayabilir ancak iletişim ağı oluştururken kazanacağınız iletişim yetenekleri de tüm bu mücadeleye değecektir. İnsanlarla iletişime geçerken sizin için en kolay ve en rahat olduğunuz yolu seçin.
Hala öğrenci iseniz okulda gerçekleştirilen kariyer ile ilgili gerçekleştirilen etkinliklere katılmayı ihmal etmeyin. Bu programlar hakkında bilgilere genellikle okuldaki danışmanlarınız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
İletişim ağınızı sürekli zengin tutmaya yeni insanlarla tanışmaya gayret edin. Bu size iş bulduktan sonra kariyer hayatınızın büyük bir bölümünde yardımcı olacaktır.


Günümüzün iş dünyasının çok dinamik olduğunu söylemek mümkün. İş dünyası küresel ve ekonomik faktörlerden sürekli olarak etkilenip büyük değişimler gösterebilir. Bu tür değişimlerde yeni iş alanları oluşabileceği gibi halihazırda olan iş alanları popülerliğini kaybedebilir. Bu tarz değişimlere açık olun ve gelecekteki ihtiyaçları karşılayacak beceriler geliştirmeye önem verin.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA