Temel bilgiler
YURTDIŞI EĞİTİM BİLGİ : Essentials - Okunması gerekenler

Yurt Dışı Eğitim Başvurularında CV Nasıl Hazırlanır?

CV nasıl hazırlanılır
1728

Yurt dışı eğitim başvurularınızda evrak listesinin ilk sırasında her zaman göreceğiniz CV (özgeçmiş) sizi karşı tarafa anlatan ve tanıtan en temel belgelerden biridir. Doğru ve başarılı bir CV ile yurt dışı eğitim başvurularınızda bir adım öne çıkabilirsiniz. Özgeçmiş (CV) nasıl hazırlanır, nelere dikkat etmek gerekir? Uygulanabilir CV (Özgeçmiş)  tekniklerini yazımızda irdeleyeceğiz.

 

CV Formatı

 

Özgeçmiş hazırlarken dikkat edeceğiniz ilk nokta; başvuracağınız üniversite herhangi bir format sunduysa yapıya sadık kalmanızdır. Bazı üniversiteler başvurularını alırken online sistemde kendi özgeçmiş formatlarını uygulatabilir veya hazır bir format sunarak bu özgeçmiş belgesini sisteme yüklenmesini isteyebilir. Eğer sizden belirli bir formatta özgeçmiş istenmiyorsa kendiniz yenilikçi ve yaratıcı bir CV oluşturabilirsiniz. İnternette arama yaptığınızda binlerce CV örneğine ulaşabilir, beğeni ve isteğinize göre seçim yapabilirsiniz. Size ufak bir tüyo verelim; eğer Avrupa’da bir üniversiteye başvuruyorsanız, tüm Avrupa ülkelerinde kabul görmüş EuroPass CV formatını kullanabilirsiniz. EuroPass CV sitesini kullanarak online cv oluşturma aracı ile özgeçmişinizi oluşturabilir, pdf ortamında bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sitede ayrıca motivasyon mektubu, referans mektubu gibi destekleyici belgelerle ilgili de bilgi alabilirsiniz.

 

Yurtdışındaki üniversitelerle iletişime geçin

 

 

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

CV formatınıza karar verdikten sonra doyurucu ve net bilgilerle okuyanı etkilemek en önemli amacınız olmalıdır. Öncelikle önemli olan ilk konu; doğruluk! Yapılan araştırmalara göre cv hazırlayan kişilerin %82’si kendilerine göre pembe yalanlara başvuruyor ve özgeçmişlerini şişiriyorlar. Yurt dışında üniversitelere başvururken kabul alma amacıyla vereceğiniz yanıltıcı bilgiler başvurunuzun reddine yol açabilir. CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise; yazım yanlışları ve cv formatındaki düzendir. Kimse özgeçmiş okurken sağ-sol-alt-üst düzeni yamuk, yazım yanlışları ile dolu bir rapor okumak istemez. Ayrıca üniversite başvurularında dikkat edilen temel noktalar; düzen, yazım doğruluğu ve rapor disiplini konuları olduğundan dolayı özgeçmişinizdeki yazım yanlışları ve düzen bozukluğu iyi bir imaj oluşturmayacaktır. Özgeçmiş hazırlamada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise; bilgi, yetenek ve becerilerinizi ön plana çıkarmanız ve bunları kanıtlayabilmenizdir. Örnek vermek gerekirse, İngilizce dil bilginizi iyi olarak belirtmişseniz ve bununla ilgili bir puan yazdıysanız mutlaka dil belgenizi özgeçmişinizin ekine koyun. Aldığınız eğitimin sertifikalarını, katıldığınız seminerlerde edindiğiniz katılım ve başarım bilgilerini de özgeçmişinizle birlikte mutlaka verin. Özgeçmiş hazırlamada dikkat etmeniz gereken son nokta ise; sivil toplum ve sosyal çalışmalarınızı mutlaka belirtmeniz gerekliliğidir. Üniversite başvurularınızda kurumlar akademik başarınız kadar sosyal çalışmalarınız ve sivil topluma katkınızı da değerlendirecektir. Üye olduğunuz dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarını özgeçmişinize mutlaka yazın. Bu kurumlardaki rolünüz ve çalışmalarınızda mutlaka özgeçmişinizde yer almalıdır. Gönüllü yaptığınız çalışmalar üniversite başvurularınızda sizi ön plana çıkaracaktır.

 

Sonuç olarak; başarılı ve etkileyici bir cv hazırlamak kendinizi ne kadar tanıdığınız ve başvurduğunuz kurumun ne beklediği ile doğru orantılıdır. Sade bir yapıda, net ve doğru bilgilerle hazırlayacağınız CV karşı tarafta olumlu etki bırakacaktır. 

 

Yurtdışındaki üniversitelerin broşürünü indirin.

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

CV nasıl hazırlanılır

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.