Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Sıra Tez Yazmaya Geldi…

2058

Okulunuzun son senesindesiniz ve tez yazma vaktiniz geldi. Peki İngiltere'deki üniversitelerin tez konusunda beklentileri neler? Makalemizde sizler için tez yazma konusunda faydalı bilgileri bir araya getirdik.

 

Öğrencilerin eğitimlerinin son senesinde veya yüksek lisans öğrencilerinin son eğitim döneminde yazdıkları tez genelde 10.000 veya 15.000 kelimeden oluşur. Tabii bu üniversiteye veya bölüme göre değişir ki kişisel deneyimimden bahsetmek gerekirse 20.000 kelimelik bir tez yazdığımı söyleyebilirim. Yazacağınız tezin kelime sayısı öğrenim seviyesine göre de değişecektir. Mesela bir doktora tezi ile lisans tezi arasında dağlar kadar fark olabilir.

 

Tez konunuza karar verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey tez konunuzu ve bu tezi yazmaktaki amacınızı özetleyen bir yazı yazmaktır. Proposal olarak adlandırılan bu yazılardan genellikle not alınmaz. Bu nedenle proposal yazarken yaratıcı fikirlerinizi kullanmaktan korkmayın.

 

Tez yazmak için belirli bir zaman harcamanız gerektiğinden tez konunuzu ilginizi çeken konular arasından seçmenizi öneririz. 10 - 15.000 kelime için oldukça uzun bir zaman harcamanız ve konuyla ilgili 30-40 kitap okumanız gerekebilir. Bu sebeple ilginizi sürekli canlı tutacak bir konu, tez sonucunuzu da etkileyecektir.

 

Teziniz için yazdığınız özeti bölüm başkanına veya öğrenci işlerine verir vermez, tez danışmanınız belli olacaktır. Danışmanınız ile tez ile ilgili her konuyu konuşabileceğinizi unutmayın. Tez konunuz hakkında tartışmak, konunuza değişik bakış açısından bakmanızı sağlayacaktır ve belki de tez konunuzu değiştirme kararı alacaksanız.

 

Tezinizi yazmaya başlamadan önce veya yazarken aklınızda bulundurmanız gereken birçok şey arasında neler olduğuna bakalım:

 

Zamanlama: Normal bir makaleden 5-6 kat daha uzun olan tezi yazmak için zamanınızı iyi kullanmanız çok önemlidir. 'Birkaç gece uyumadan yazıp bitiririm' diyenlerdenseniz, bu düşünceyi bir an önce bir kenara bırakmanızı öneririz. Normalde tez yazmak,. planladığınız zamandan 3-4 kat daha fazla sürer.

 

Danışman: Eğer tez danışmanınız konusunda emin değilseniz, zaman kaybetmeden başka bir danışman ile çalışmak için başvuruda bulunun. Bunun için bölüm başkanınızla konuşabilirsiniz. Ayrıca unutmamanız gereken bir nokta daha, tez danışmanları genellikle birden fazla tez için danışmanlık yaptıklarından çoğu zaman danışmanınızla görüşmek için randevu almanız gerekmektedir. Çoğu durumda e-posta ile haberleşmek size zaman kazandıracaktır.

 

Format: Tezinizi yazarken uymanız gereken bir sayfa düzeni vardır ve aksi halde buradan not kaybedebilirsiniz. Kullanacağınız fontun büyüklüğünden kaynakçaya kadar birçok noktada hangi formatı kullanacağınızdan emin olun.

 

Özgün içerik: Yurtdışında eğitim alırken 'plagiarism' kavramı ile sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Başkalarının içeriklerini referans göstermeden kendi içeriğinizmiş gibi kullanmak 'plagiarism' olarak adlandırılır. Eğer tezinizde başkalarının yazılarından alıntı yapıyorsanız, mutlaka referans gösterin. Aksi halde tezinizden 0 (sıfır) alabilirsiniz. Nasıl referans vereceğiniz veya kaynakça yazacağınız konusunda tez danışmanınız size yardımcı olabilir.

 

Tezinizi yazmayı bitirdikten sonra mutlaka ana dili İngilizce olan birine okutun. Yazım veya gramer hatalarınızı bu yolla görebileceğiniz gibi bazı akademik kelimeler konusunda da öneriler edinebilirsiniz.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA