Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Neden Mekanik Mühendisliği Okumalı?

2676

Mühendisliğin alanları arasında biri olan Mekanik Mühendisliği, matematik, fizik, teknoloji ve malzeme teknolojiler gibi birçok farklı konuyu bir araya getirir. Tüm mekanik sistemlerin tasarımı ve üretimi ile alakalı olan bölüm, teori ve pratik bilgileri birarada sunarak öğrencilerin konuyu daha derin olarak anlamalarına olanak sunar. Bu bölümde öğrenciler, mantık ve pratik problem çözme egzersislerine yoğunlaşarak, projelerini etkili olarak yönetme konusunda deneyim elde ederler.

 

Mekanik Mühendisleri genelde bilgisayara dayalı mühendislik programları, ürün tasarımı ve üretimini analiz için gerekli olarak ürün yönetimi, endüstri makineleri ve farklı mekanik cihazlar kullanırlar. Mekanik Mühendisliği'nde sunulan bazı dersler arasında, enerji ve çevre mühendisliği, motor ve yakıtlar, malzeme ve kurgu gibi konular yer alır.

 

Kazanılan yetenekler

 

Mekanik Mühendisliği okurken kazanılan tüm yetenekler, bu alanın tüm faaliyetlerinde kullanabileceğiniz yeteneklerdir. Girişimci ve yaratıcı olmanızı sağlarken, aynı zamanda matematik, fizik gibi dersler analitik yeteneklerinizin de gelişmesini sağlar.

Genel olarak çalışma ve eğitim ortamı takım çalışmasına yatkındır ve bu nedenle iletişim yetenekleriniz güçlenirken, bir düşünceyi savunma, analiz etme ve düşüncenizi gerçeğe dönüştürme gibi konularda da beceriler kazanırsınız. Proje tasarlama ve geliştirme gibi çalışmalar ise bütçenizi kontrol etmek, ekibinizi yönetmek ve müşteri beklentilerini karşılamak gibi konularda size deneyim sağlar.

 

Mezun olduktan sonra

 

Mekanik Mühendisliği'nden mezun olduktan sonra birçok iş alanında çalışmanız mümkün. Bu eğitim, size birçok yetenek kazandırdığı gibi bu yeteneklerinizi başka iş alanlarına transfer edebilirsiniz. Genel olarak mezunlar, mühendislik, üretim, enerji gibi alanlarda iş başvuruları yapar.

 

Direkt olarak iş hayatına atılmak yerine, eğitim sürecini devam ettirmek ise farklı seçeneklerden biri. Yüksek lisans veya doktora programlarına devam edebilir, bu alanda uzmanlığınızı geliştirebilirsiniz. Mekanik Mühendisliğinin sunduğu bazı uzmanlık alanları arasında uzay, nükleer, havacılık gibi konular bulunmakta.

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans
YAZAR HAKKINDA

Şuna bir göz at...