Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurt Dışında Sağlık ve Tıp Okumak

1634

Sağlık, insanlar için en önemli konuların başında geliyor. Çünkü bir insan ancak sağlıklı olduğu zaman hayattan keyif alabilir. Ancak, hastalıklar, yaşlılık ve diğer problemler insanların yaşam kalitelerini düşürmektedirler.

 

İnsanlar nasıl zamanla teknoloji ve diğer alanlarda gelişme gösterdilerse, benzer şekilde hastalıklar karşısında da güçlü zaferler kazandılar. Örneğin yüzlerce yıl öncesinde korkunç felaketlere sebep olan veba ve sıtma gibi hastalıklar günümüzde büyük tehlike oluşturmuyorlar. Benzer şekilde bakteri kökenli hastalıkların da tedavisinde başta Penilisin’in icadı olmak üzere son derece büyük gelişmeler gösterdik.

 

Ancak insanlık tarihi ile birlikte hastalıkların kendisi de değişiyor ve gelişiyor. Günümüzde kanser gibi ya da virüs kökenli olduğu için tedavisi tam olarak bulunamayan hastalıklar mevcut. Ama bu umudunuzu kaybettirmesin: Dünya çapında binlerce araştırma görevlisi bu tür hastalıkların tedavisi için çalışıyor.

 

Neden Okunmalı?

 

Yukarıda kısaca değindiğimiz gibi, hastalık, yaşlılık veya bedensel/zihinsel engeller insanların yaşam kalitesini düşürmekte ve çeşitli sağlık sorunları olan insanların iyileşme süreçlerinde onlara destek olunması gerekmekte.

 

İnsanlık tarihi kadar eski bir “iyileştirme” geleneğine sahibiz. Başlangıçta çeşitli otların karıştırılmasıyla elde edilen ilaçlardan günümüzde robotik kollarla yapılan ameliyatlar evresine kadar geldik ve hiç şüphe yok ki bu, gelişmeye de devam edeceğiz. Tıpkı diğer bilimler gibi, sağlık bilimleri de doğruluğu kanıtlanmış bilgiler üzerinde yükselir; şimdiye kadar insan vücudu ve çalışma sistemi hakkında muazzam bilgilere sahip olsak da hastalıklar ile savaşma ve bakıma ihtiyaç duyan insanlara yardım etme konusundaki çalışmalarımıza devam etmeliyiz.

 

Kimler Okumalı?

 

Sağlık ya da tıp alanında çalışarak bu kutsal mesleği icra etmek için yeterli motivasyona ve özveriye sahip olmanız gerekiyor. Bununla birlikte insan vücudu hakkında oldukça donanımlı olmanız da gerekmektedir. Bu sebeple sağlık ve tıp eğitimi, çok sağlam bir temel sağlık bilgisi gerektirmektedir. Örneğin cerrahi, göz gibi belirli bir alanda uzmanlaşmanız, ancak bu temel sağlık bilgisine sahip olduğunuzu sınavlarla ispatladığınızda mümkün olabilmektedir.

 

Yurt dışında sağlık okumak için sayısal alanda başarılı olmanız da gerekmektedir: Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi dersleri almış olmanız sizin adınıza son derece faydalı olacaktır.

 

Başvuru Süreci

 

Yurt dışında bilgisayar tıp okumak için başvurmayı planladığınız okulun ve ülkenin talep edeceği şartları karşılamanız gerekmektedir.  Çünkü örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde tıp eğitimi alabilmeniz için halihazırda bir üniversiteden lisans mezunu olmanız ve Medical College Admission Test’i geçmeniz gerekmektedir. Ancak örneğin İngiltere’de böyle bir şart bulunmamaktadır. 

 

Kariyer Fırsatları

 

Yurt dışında sağlık eğitimi almak size başarılı bir kariyerin kapılarını açacaktır. Çünkü alacağınız temel eğitim sonrasında Danışman, Hemşire, Ebe, Eczacı ya da Fizyoterapist olabilirsiniz. Yurt dışında tıp eğitimi alarak doktor olduktan sonra uzmanlık alanınızı seçerek o alanda çalışmaya başlayabilirsiniz.

 

Yurtdışında Tıp ve Sağlık eğitimi veren üniversiteleri buradan görüntüleyin

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans
YAZAR HAKKINDA

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.

Şuna bir göz at...