Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Uzaktan Eğitimin Saklı Avantajları

1032

Uzaktan eğitim programlarının geleneksel eğitim ile eşit olduğunu düşünüyor musunuz? Kampüste edinilen bir diploma yerine internet üzerinden aldığınız bir diplomaya ne dersiniz? Uzaktan eğitim sisteminin ortaya çıkışından bu yana e-eğitimin yeterli ve geçerli olup olmadığına dair tartışmalar hep süregelir. Ancak bazı çalışmalar online kursların geleneksel eğitim yapıları ile eşit belki de daha değerli olduğunu göstermiştir.

 

Bu tartışmalar tabii ki aileler ve üniversiteye başlayacak yeni öğrenciler için büyük önem taşıyor. Öğrenciler genellikle geleneksel eğitim tarzına daha yakın durarak, mezun olduktan sonra iş olanakları sunabilecek seçenekleri değerlendirirler.

 

Buna rağmen uzaktan eğitimin de bazı saklı avantajları olduğu unutmayalım. Ancak  üzerinde durmamız gereken şöyle bir gerçek var ki; potansiyel iş verenler e-eğitim konusunda bazı negatif düşüncelere sahip olabilirler. Bunlar arasında yüz-yüze iletişimin azlığı ve akademik çalışmaların özgünlüğünü kaybetmesi en önemlilerden. Bunun yanı sıra eğitim süreci boyuca fiziksel olarak okula gitmenin eğitim hayatında önemli olduğunu düşünenler de var.

 

Yapılan araştırmalara göre uzaktan eğitimin işverenler gözünden negatif yanlarını pozitife dönüştürebilecek bazı etkenler var. Bunlardan biri tanınmış bir kurumun tercih edilmesi ve buradan mezun olduktan sonra sahip olunan diploma. Bir diğeri ise uzaktan eğitim alan mezunların zaman kullanımı ve disiplin konusunda kendilerini geliştirdiğidir.

 

Uzaktan eğitim alan veya mezun olmuş öğrenciler potansiyel iş verenler için dokümanlarını iyi hazırlayarak, tanınmış bir üniversiteden geçerli bir diploma aldıklarını bu dokümanlar ile desteklemeliler. Aynı zamanda uzaktan eğitimi hiç kuşku yok ki öğrencilere kazandırdığı bazı yetenekler vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zaman kullanımı ve disiplin bunların başında geliyor. Bunun yanı sıra sürekli online olarak eğitim görmek öğrencilerin etkili bir şekilde bilgisayar ve bilgisayar programlarını kullanmalarını geliştirebilir. İş görüşmesinde veya CV hazırlarken bunları göz önünde bulundurmalıdırlar.

 

The National Association of Colleges and Employers 2012 anketine göre işverenlerin adaylarda aradığı en önemli 10 kriteri uzaktan eğitim mezunları da karşılayabiliyor. Bu kriterler arasında diploma veya yetenekler ile ilgili kıstaslar bulunduğu gibi işverenler mezunların ne kadar motive bireyler oldukları ile de ilgileniyorlar. Teknolojinin son derece gelişmiş olduğu ve şirketlerin de teknolojiye bu denli bağımlı olduğu bu çağda tabii ki iş verenlerin de en önce baktıkları adayların IT konusunda ne kadar yetenekli oldukları. Uzaktan eğitim alan öğrencilerin bu konuda daha avantajlı olduklarını söylemek mümkün. Tüm eğitim hayatını bilgisayar üzerinden yapan öğrenciler hiç kuşkusuz IT yeteneklerini de geliştireceklerdir.

 

IT yeteneklerinin yanı sıra önemli bir başka kriter ise adayların iletişim becerileri. Bu iletişim yeteneğini iki alan altında incelemek mümkün. Bunlardan biri Sosyal Medya diğeri ise farklı kültürden insanlarla iletişime geçebiliyor olmak.

 

Sosyal medya üzerinde global olarak farklı kitlelerle iletişime geçebiliyor olmak potansiyel iş verenler için bugünlerde önemli kriterlerden biri.

 

Uzaktan eğitimin işverenler veya öğrenciler için negatif ve pozitif yönlerinin yanında en önemli etkenlerden biri de finansman. Geleneksel eğitim ile karşılaştırıldığında uzaktan eğitimin hesaplı bir eğitim biçimi olduğunu söylemek mümkün. Ancak bazı durumlarda uzaktan eğitim daha pahalıya gelebilir. Bu nedenle size önerimiz kayıt olmadan önce gerekli olan harcamalar için iyi araştırma yapmanız. Örneğin, bazı eğitim programlarında kitap almanız gerekmezken, uzaktan eğitimde kitaplar için belli bir miktarda harcama yapmanız gerekebilir. Buna karşın birçok durumda da para harcamanız gerekmeyecektir. Mesela, ulaşım için herhangi bir harcamaya veya okul için yeni kıyafetler almanıza gerek olmayacaktır. Bunun yanı sıra okula ulaşım için herhangi bir zaman harcamayacağınızdan buradan arta kalan zamanınızı farklı şeyler için kullanabilirsiniz.

 

Bütün bunları değerlendirdiğimizde eğitiminizle ile ilgili seçim yaparken her türlü seçeneği değerlendirmenizi öneririz.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA