Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışında Grafik Tasarımı Eğitimi

5176

Tasarım alanında yeteneğiniz olduğuna inanıyorsanız; sanat, multimedia ve güzel sanatlar alanına ilgi duyuyorsanız grafik tasarım konusunda eğitim almayı düşünebilirsiniz. Grafik tasarım geçtiğimiz yıllarda popüler bir alan haline gelerek, yaratıcı öğrenciler yetiştirdi ve iş dünyasına kazandırdı. Bu sürekli olarak değişen tasarım ve multimedya endüstrisi ile ilgili bilmeniz gerekenler bu yazımızda.  

 

Genel Bakış

 

Yaratıcı alanlarda ve kültür endüstrilerinde kariyer yapmak isteyenler, sanat, tasarım ve medya alanlarında daha geniş bilgi sahibi olmak isteyenler için farklı bölümler sunan grafik tasarım ana dalı, küresel, yerel ve temel yaratıcı endüstrilere bağlı olarak önem kazanıyor.

 

Yurtdışında grafik tasarımı eğitimi, farklı endüstrilerin yaratıcı departmanlarında size yöneticilik kariyeri fırsatı sunabilir. Bunun yanı sıra disiplinlerarası bir grafik tasarımcısı olabilmeniz için gereken tüm yetenekleri kazandırır. Eğitim süresi boyunca sanat, tasarım, ürün pazarlama ve medya disiplinleri alanlarında teoriden pratiğe kadar birçok konuda bilgi sahibi olursunuz.

 

 

Giriş Koşulları

 

Eğer grafik tasarım konusu ile ilgili az da olsa kişisel deneyim sahibi iseniz ve kariyerinizi bu alanda yapmak istiyorsanız, yurtdışındaki okullara başvurmamanız için hiçbir neden yok.

 

Lisans programları için lise eğitiminizi başarı ile tamamlamış ve yeterli derece IELTS veya TOEFL puanına sahip olmanız gerekmektedir. Yüksek lisans programlarına başvuracaklar ise mutlaka lisans eğitimlerini grafik tasarım ile ilgili bir bölümde başarıyla tamamlamış olmaları gerekir. Eğer bu alanda deneyiminiz veya portfolyonuz varsa, bu başvurunuzu desteklemek açısından faydalı olacaktır.

 

Bölüm İçeriği

 

Grafik tasarım eğitiminde verilen bazı temel dersler arasında dijital sanat, yaratıcı multimedya, dijital iletişim, proje yöneticiliği, sanat, medya ve tasarım teorileri bulunur.

 

Tasarım aşamasında ise daha çok beyin fırtınası teknikleri, tasarım disiplinleri, renk ve tipografi öğretilir. Üretim aşaması da bölüm içeriğinde yer alır ve baskı öncesi teknikler, baskı ve baskı sonrası aşamalar burada öğretilir. Eğitim sonucunda mutlaka her öğrenci basılı ve dijital bir portfolyöye sahip olur ve iş görüşmelerinde işverene çalışmalarını takdim edebilirler.

 

Eğitim süresince gösterdiğiniz performansa bağlı olarak ve final projesinde yaptığınız çalışmaya bağlı olarak, grafik tasarım bölümünde mezun olur olmaz bu alandaki iş pozisyonlarına başvurabilirsiniz. Yüksek öğrenime devam etmek isteyenler ise direkt olarak yüksek lisans programlarına başvurabilirler.

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans
YAZAR HAKKINDA

Şuna bir göz at...