Temel bilgiler
Avustralya: Üniversiteye Başvuru

Avustralya'da Yüksek Lisans Eğitimi

713

Eğitim sistemleri ve uzmanlıklar o kadar hızlı gelişiyor ki lisans üstü eğitim başarınız açısından kilit rol oynayan bir duruma geldi. Bir çok lisans mezunu hem kariyer hem akademik açıdan yüksek lisans eğitimi alarak uzmanlık ve tecrübelerini ileri seviyeye taşımaktadır. Her yıl öğrenci sayısı %15-20 arası artan ve İngilizce eğitim ile dil seviyenizi de geliştirebileceğiniz Avustralya’da yüksek lisans yapmanın şartları, bölümleri ve sürecini sizin için araştırdık.

 

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Avustralya’da üniversitelerin Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır. Yani Avustralya’da okuduğunuz üniversite dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de denk olarak kabul edilmektedir.

 

Avustralya’da master yapmak başvuru aşamasında vizede kolaylık sağlanması sebebiyle daha çok talep görmektedir.  Akademik durumunuz, not ortalamanız ve maddi yeterliliğiniz doğrultusunda Avustralya’da istediğiniz üniversitede master yapabilirsiniz. Avustralya, 43 tane üniversitesiyle (2’si özel) dünya standartlarında yüksek öğretim kurumlarına sahiptir. Avustralya’da master programları süreleri bölümlere göre değişkenlik göstererek 1, 1,5 ve 2 yıl sürebilmektedir.

 

Avustralya’da yüksek lisans ücretleri Amerika ve İngiltere ile kıyaslandığında daha uygundur. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra iş bulmanız halinde 18 ay çalışma vizenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

 

>>Avustralya'daki üniversitelerin resmi broşürlerini indirin!

 

Avustralya’da Yüksek Lisansa Başvuru ve Kabul Koşulları

 

Avustralya’ da Master programına başlayabilmek için en az IELTS 6,5 seviyesinde İngilizce DİL seviyesine sahip olmanız gerekmektedir. Avustralya Konsolosluğu master amaçlı vize başvurularını 21 günde sonuçlandırmaktadır. Avsutralya’da yüksek lisansa başvuru sürecinde araştırma deneyimi ve iş tecrübesine sahipseniz diğer adaylardan bir adım öne geçiyorsunuz ve yüksek lisansa kabul edilme şansınız artmaktadır. Lisans eğitiminiz süresince not ortalamanız, elde ettiğiniz başarılar, hazırladığınız essay ve ödevler yüksek lisans başvurunuzu olumlu olarak etkilemektedir.

 

Avustralya’da yüksek lisans başvurunuzda MBA programı için GMAT, mühendislik yüksek lisansı için GRE sınavlarından yeterli puan almış olmak gerekmektedir.

 

Avustralya öğrencilere akademik yıl boyunca haftada 20 saat, yaz tatillerinde ise tam gün çalışma izni vermektedir. Bu gerçekten sizin için büyük avantaj olacaktır çünkü eğitim görmeye başlar başlamaz çalışma izni de elde etmiş olacaksınız.

 

Yüksek lisans eğitimi programlarının yıllık ücreti okula ve eğitim alanına göre değişmektedir. Okulların ücret durumu işletme alanlarında 23bin Avustralya Dolarından başlamaktadır. Mimarlık, Mühendislik, IT gibi alanlarda Avustralya’da Master ücretleri yıllık 25.000- 35.000 AUD aralığında olup, Tıp için yıllık Master ücreti 50.000 AUD’yi bulabilmektedir.

 

Avustralya’da yüksek lisans eğitimi için dil seviyeniz yeterli değilse dil okulu + yüksek lisans seçeneğiniz de bulunmaktadır. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi için şartlı kabul alarak dil okuluna gidebilir ardından İngilizce dil seviyenizi yeterli düzeye getirerek yüksek lisans eğitimine başlayabilirsiniz. Dil okulu + yüksek lisans seçeneğinde vize başvurusunda konsolosluk da esnek davranmaktadır.

 

Avustralya’da La Trobe Universitesi, Curtin Üniversitesi, Deakin University, Macquire University, Edith Cowan University, Griffith University, University of South Australia gibi dünya standartlarında üniversitelerde yüksek lisans eğitimi alma şansına sahipsiniz.

 

Avustralya’da yüksek lisansa başvuru tarihleri ile ilgili her üniversitenin ayrı başvuru tarihleri bulunmaktadır. Size tavsiyemiz sitemizde bulunan üniversite kataloglarını inceleyerek başvuru tarihlerini takip etmeniz! Çünkü Eylül ayında eğitim süreci başlayacak olan yüksek lisans bölümü için 1 sene öncesinden başvuru süreçleri başlayabiliyor.

 

>>Avustralya'daki üniversiteleri buradan görüntüleyin!

>>Avustralya'daki üniversitelerin resmi broşürlerini indirin!

Bölüm ara

Avustralya
Yüksek Lisans
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.