Temel bilgiler
Avustralya: Eğitim Lokasyonları

Avustralya'yı Eşsiz Yapan Nedir?

1343

Size çok uzak olabilir ama Avustralya'yı özel yapan şeylerden biri de böyle izole oluşudur. Ülkedeki vahşi hayvanların %80'i Avustralya'ya özgü hayvanlar olup koalalardan, kangurulara, köpek balıklarından, yılan ve örümceklere kadar Avustralya'da bir milyon civarı yerel tür bulunur. Ülke ayrıca dünyanın en tehlikeli yaratıklarından bazılarına sahip olsa da bu durumun sizi bu müthiş ülkeyi ziyaret etmekten alı koymasına izin vermeyin! Burayı ziyaret ederken daima potansiyel tehlike uyarı işaretlerine uyun. Yılan ve örümcekler ziyaretçiler için gerçek bir tehdit oluşturmamaktadır. Avustralyalılar plajlara bayılır. Buna şaşırmamak gerek çünkü ülke 25,000 kilometreden uzun bir kıyı şeridine sahip. Bu, çok fazla deniz demek!

 

Tahmin edebileceğiniz gibi rahatça yayılabileceğiniz sessiz bir plaj bulmak zor olmadığı gibi eğer arkadaşlarla takılıp etrafı seyretmek istiyorsanız daha hareketli plajlar da mevcut. Avustralya gerçek bir kültür harmanına sahiptir. Nüfusun yaklaşık çeyreği yabancı ülke doğumlu olup Avustralyalıların %40'tan fazlası karışık kültürel kökene sahiptir (1. Dünya Savaşı'ndan sonra birçoğu İtalya ve Yunanistan'dan gelmiş olup yakın zamandaki göçmenlerin çoğunluğu Yeni Zelanda ve İngiltere'nin yanı sıra Çin, Vietnam, Afrika, Hindistan ve diğer yerlerdendir).

 

Seyahat kartları ve seyahatte tasarruf etmek

Yurtdışına ya da başka bir eyalete seyahat eden öğrenciler seyahatte tasarruf edebilirler. Rezervasyon yaptırırken mutlaka bir seyahat acentesine danışın. STA travel ve Student Flights şirketleri öğrencilere ucuz uçak bileti ve tatil fırsatları sunar. Ayrıca Avustralya’daki seyahat acenteleri ve diğer mağazalarda indirim sağlayan ISIC card da edinebilirsiniz.

 

Şehirde seyahat

Eğer bir Avustralya şehrini sadece bir iki günlüğüne ziyaret edecekseniz tek günlük biletlerden satın alabilirsiniz. Bunlar tüm ulaşım tiplerini kapsar ve tek yön biletlere göre daha çok tasarruf etmenizi sağlar.

 

Eğer daha uzun kalacaksanız aşağıda büyük Avustralya şehirlerindeki seyahat kart seçeneklerini bulabilirsiniz.

 

Sydney

Sydney'de haftalık, aylık, çeyrek yıllık ya da yıllık My Zone Multi seyahat kartları bulunmakta olup bunlar şehirlerde ve dış bölgelerde sınırsız otobüs, tren ve feribot kullanımını kapsar. Alternatif olarak, belirli bir ulaşım aracında geçerli olan My Zone kartını satın alabilirsiniz - örneğin My Zone otobüs ya da My Zone tren gibi. Belirli ulaşım türleri için 10 kullanımlık kartlar da vardır. Tüm bu seyahat kartları Sydney'deki  seyahatlerinizde tasarruf etmenizi sağlar. Kart fiyatları nereden nereye seyahat ettiğinize göre değişir. Daha fazla bilgi için:

http://www.myzone.nsw.gov.au/

http://www.131500.com.au/

 

Melbourne

Melbourne, mevcut Metcard biletleme sistemi yerine myki adı verilen, tren, tramvay ve otobüs ağlarını ve V/Line tren ve otobüslerini kapsayan yeni bir sistem geliştirme sürecindedir. myki para sistemi kartınızı belirli bir dolar değerinde doldurup her bir seyahatten tasarruf etmenizi sağlar. myki kartları belirli rotalar arası düzenli seyahat için geçerli olup haftalık, aylık ve çeyrek yıllıktır. Her ikisi de tüm metropol tren, tramvay ve otobüslerde geçerlidir.

 

Brisbane

Brisbane içerisindeki seferlerde go kart ile tasarruf edebilirsiniz (go kart tek seferlik bilete göre %30 daha ucuza gelir). Karta dolar yükleyip eklediğiniz paranın garanti olması için kartı kayıt ettirmeniz gerekir. Kartı kullanmak için seyahatinizin başında ve sonunda okutmak yeterlidir. Ücret kartınızdan otomatik olarak düşülür. Brisbane'da seyahatlerde öğrenci indirimi vardır. 

 

Adelaide

Adelaide içerisinde çoklu sefer biletleri alınabilir. Bunlar tek yön biletlerden daha ucuzdur. SA yüksekokul eğitim kurumlarına kayıtlı olan öğrenciler belirli saatlerdeki biletlerde indirimli seyahat edebilirler (Pazartesi Cuma günleri 09.00- 15.00 saatleri arası). Düzenli şehir ulaşım hizmetlerini kullanmanın yanı sıra birçok insan, Adelaide CBD etrafında tur atan  99C City Loop adlı ÜCRETSİZ Adelaide Metro parlak sarı Adelaide otobüsünü kullanmaktadır.

 

Perth

Perth’te ulaşımın ücretiz olması, Avustralya’nın batı kıyısındaki bu güzel şehri ziyaret etmek içingeçerli nedenlerden biridir. Otobüslere CAT adı verilir ve Ücretsiz Transit Alanı hizmeti sunarlar (FTZ). FTZ alanı içerisindeki tüm otobüslerde, SmartRider sahibi iseniz de FTZ alanı içerisindeki trenlerde günün her saati ücretsiz seyahat edebilirsiniz. FTZ sınırları işaretlerle belirtilmiştir.  

Transperth, Perth’teki otobüs, tren ve feribotları işletmektedir. Buraya vardığınızda elektronik SmartRider alabilir, seferlerde %25 tasarruf edebilirsiniz. Karta dolar yüklemeniz ve iniş binişlerde okutmanız yeterli. Bazı kuruluşlar imtiyazlı tarifeler de uygulamaktadır. 

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.