Temel bilgiler
Avustralya: En Son Haberler

En çok tercih edilen öğrenci şehri : Sidney

1179

Son dönemlerde yapılan küresel anketler gösteriyor ki, yabancı öğrencilerin tercihleri sıralamasında Sidney en popüler destinasyon olarak gösteriliyor.


 
Dünya çapında yapılan araştırmalarda Londra, Paris ve New York gibi metropoller de dahil olmak üzere 83 büyük şehri ardında bırakan Sidney zirveye yerleşiyor. 100.000 civarı yabancı öğrenci Sidney’de eğitim görüyor. Bu öğrenci sayısının yarısı İngilizce dil eğitim programlarına kayıtlı iken, diğer yarısı ise üniversite programlarına kayıtlı.Sydney Belediye Başkanı Clover Moore, Sydney Morning Herald’a şu şekilde konuştu;
“Yabancı öğrenci toplulukları kentimizin refah seviyesini yükseltiyor ve canlılığını arttırıyor. Kentimiz birinci sınıf eğitim sistemi, mesleki deneyim olanakları, üstün araştırma imkanları ve güçlü ekonomisiyle eşsiz bir yaşam tarzı sunuyor. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda öğrencilerin burada yaşamayı tercih etmeleri hiç şaşırtıcı değil.”

 

2014 Küresel Şehirler Endeksi araştırması şehirlerin global seviyelerini 26 farklı ölçüt kullanarak değerlendiriyor. Bu ölçütler değerlendirilirken insan sermayesi, kültürel deneyimler, politika, bilgi alışverişi gibi değerler göz önünde bulunduruluyor. Sidney kentlerin yaşam kalitesi ve popülerlik anketlerinde en üst sıralarda yer alıyor. QS’ 2014 anketlerinde en iyi öğrenci şehirleri klasmanında ikinci sıraya yerleşen Sidney öğrenci şehirlerinin yaşam kalitesi sıralamasında dünya dördüncüsü olarak yer alıyor. Şehir dünya 38. University of Sydney  ve dünya 52. University of New South Wales’e ev sahipliği yapıyor.

 

Sydney’de eğitimini tamamlamış üniversite mezunları arasında beş Nobel ödülü sahibi, altı başbakan, iki vali, Pulitzer Ödülü sahibi, ekonomik ve akademik alanda ödül sahipleri bulunuyor.  Uluslararası öğrenci topluluğu şehir ekonomisine AU$1.6 (US$1.49) milyar katkı sağlarken, 10,000 in üzerinde tam zamanlı iş ihtiyacı da yaratıyor.

 

Sydney Konseyi  yeni gelen yabancı öğrencilere karşılaştıkları sorunları çözmekte yardımcı olmak ve projelerde aktif rol oynamalarını sağlamak üzere büyükelçilik programlarının yanı sıra pek çok yabancı öğrenci destek hizmet programları sunuyor.Avusturalya, Yabancı Öğrenci Eğitim Hizmetleri (Educational Services for Overseas Students, ESOS)  servislerinin sunduğu hizmet ile dünyada öğrenci çıkarlarını en çok göz önünde bulunduran ülke olarak yer alıyor. Bugün yaklaşık 300.000 civarı yabancı öğrenci Avusturalya’da eğitim görüyor.

Bölüm ara

Avustralya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.