Temel bilgiler
İrlanda Cumhuriyeti: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

İrlanda’da Ulaşım Seçenekleri

1519

İrlanda küçük bir ülke ve ulaşım alternatifleri çeşitli olduğundan dolayı ulaşım konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. İrlanda’ya gittiğinizde ulaşımda seçenekleriniz ve hangilerinin öğrencilere daha uygun olduğunu sizler için araştırdık!

 

Otobüs

İrlanda’da otobüs ile ulaşım oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. İrlanda’ya gittiğinizde ilk dikkatinizi çekecek olan şey neredeyse tüm otobüslerin iki katlı olmasıdır. İrlanda’ya gittiğinizde size tavsiyemiz ulaşım kartı olan Leap Card edinmeniz. Alternatif olarak otobüslere para da verebiliyorsunuz ama leap card daha hesaplı olmaktadır. Öğrenci iseniz mutlaka okulunuzdan öğrenci belgesi alarak şehir merkezlerinde bulunan istasyonlardan öğrenci ulaşım kartı edinmeniz böylelikle daha ucuz seyahat edebilirsiniz. Otobüs zamanları çok dakik ve bir çok güzergahta işliyor. Ancak şunu da söylemek gerek bir çok otobüs servisi gece saat 00.00’da bitmektedir. Şehirler arası ulaşımda da otobüs tercih edilen bir ulaşım seçeneği ve havaalanına gitmek için de düzenli otobüs seferleri bulunmaktadır.

 

Tren

İrlanda’da hem şehirler arası hem de şehir içi trenle seyahat etmek çok yaygın ve hesaplı! Dublin şehrinin kıyısında bulunan tren hattı ile ülkedeki tüm şehirlere tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Tenle seyahat için tren gişelerinden veya tren garlarında bulunan biletmatik kutularından bilet temin edebilirsiniz. Tren ulaşımında da öğrenci numaranızı beyan ederek daha ucuz seyahat etme olanağınız vardır. Leap card ile ayrıca şehir içi ulaşımda tramvayı kullanabilirsiniz.

 

Tren Hatları

 • Northern Commuter – Dublin Pearse - Dundalk.
 • South Eastern Commuter – Dublin Connolly - Wicklow.
 • South Western Commuter – Dublin Heuston - Kildare.
 • Western Commuter – Dublin Pearse - Docklands to Longford.
 • Dublin Area Rapid Transit (DART) – Greystones -Howth/Malahide.
 • Red Line: Tallaght - Connolly
 • Green Line: St. Stephen's Green – Sandyford
 • Cork Kent- Blarney ED-Mallow
 • Cork Kent- Glanmire- Cobh
 • Cork Kent-Glanmire-Midleton
 • Limerick railway station-Ennis
 • Limerick railway station-Nenagh
 • Limerick railway station-Tipperary

 

Havayolu

 

İrlanda’dan İngiltere’ye ve diğer Avrupa şehirlerine hava yolu ile ulaşım sağlamak baya hesaplı. İrlanda’da 4 kentte uluslararası havaalanı bulunmakta; Dublin, Shannon, Cork ve Belfast. Ülke içi hava yolu ulaşımı için de bir çok bölgesel havaalanı bulunmaktadır. Şehirler arası ulaşımda otobüs ve tren daha yaygın kullanılsa da ülkeler arası ulaşımda fiyat ve zaman avantajı ile havayolu ön plana çıkmaktadır.

 

Taksi Kullanımı

 

Yazımızın başında otobüs seferlerinin gece saat 00.00’da bittiğini söylemiştik şehir içinde ulaşım için gece geç saatlere kaldığınızda taksi dışında pek de alternatifiniz yok. Ancak taksi gerçekten pahalı ve tek kişi taksi kullanırsanız kısa mesafe bile olsa ciddi bir ücretle karşılaşabilirsiniz. Dublin’de tavsiyemiz şehir merkezinde bulunan taksi dolmuşları kullanmanız böylelikle ulaşım masrafını 4-5 kişi arasında bölüştürebilirsiniz.

 

Öğrenci İndirimleri

 

Öğrencilerin, bir çok ulaşım aracında leap card’ın öğrenci kullanım kartı ile indirimli yolculuk etme imkanı vardır. Öğrenci belgeniz, kart başvuru formu ve €15 başvuru ücreti ile karta sahip olabilirsiniz.

 

İrlanda’da eğitim seçenekleri ve ayrıntılı bilgi

Bölüm ara

İrlanda Cumhuriyeti
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA