Temel Bilgiler
İtalya: Before you leave

İtalyan Kültürü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1599

İtalya Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri! İtalya’ya giden bir arkadaşınız varsa sosyal medya hesabında İtalya fotoğraflarını gördükçe iç çektiğinize eminiz. İtalya denilince aklınıza spagetti, Leonardo Da Vinci ve Venedik turu aklınıza geliyorsa yazımızı mutlaka sonuna kadar okumalısınız çünkü İtalya’da fazlası var.

 

Sanat ve Edebiyat

 

İtalya; Avrupa'nın kültürel ve tarihî mirasında önemli rol oynamaktadır. Roma İmparatorluğu gibi dünyanın köklü devletlerine ev sahipliği yapmış olması ve Hıristiyanlığın en önemli merkezi Vatikan'ı içinde bulundurması nedeniyle kültürel miras ögeleri bakımından son derece zengindir. İtalya, günümüzde UNESCO'nun 44 Dünya Kültür Mirası alanına ev sahipliği yaparak birinciliği elinde bulundurmaktadır.

 

Bu durum görsel sanatlara da yansımaktadır. İtalya’da gittiğinizde hem mimari, hem tarihi eser hem de sosyal hayatta tam bir görsel şölene hazırlıklı olun.

 

İtalya'da resim sanatında verilen eserler Avrupa'nın en önde gelen sanat eserleri olmuştur ve günümüze etkileri büyüktür. Romanesk ve Gotik sanattan, Rönesans ve Barok üslubuna kadar her sanat akımında İtalyan ressamlar kayda değer ürünler vermişlerdir. Bu dönemlerde yapıtlar veren ressamlar arasında Michelangelo, Leonardo da Vinci, Donatello, Botticelli, Fra Angelico, Tintoretto, Caravaggio, Bernini, Titian ve Raphael sayılabilir.

 

İtalyan edebiyatının en erken ve önemli temsilcileri arasında sayılan Dante'nin İlahî Komedya adlı yapıtı Orta Çağlarda Avrupa'da üretilen en önemli yazınsal eserlerden biridir. Bunu dışında Giovanni Boccaccio, Giacomo Leopardi, Alessandro Manzoni, Torquato Tasso, Ludovico Ariosto ve Francesco Petrarca|Petrarch gibi ünlü İtalyan edebiyatçıları yüzyıllar boyu Avrupa yazınına katkıda bulunmuşlardır. Felsefe alanında öne çıkan düşünürler arasında Giordano Bruno, Marsilio Ficino, Niccolò Machiavelli ve Giambattista Vico sayılabilir.

 

Yemek Kültürü

 

İtalyan mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biridir ve karakteristik özellikleriyle öne çıkmaktadır. İtalya'ya “Hamur işi yiyecekler” ülkesi diyebiliriz. Spagetti, pizza, lazanya, ravioli gibi yiyecekler hamur ve et karışımından oluşur ve tüm dünyada tanınır. Genelde pasta adıyla tanımlanan hamur işlerini tüketen bir ülkedir. İtalyanların sofralarından salata da eksik olmaz. Bir çok ülkede kalıp haline gelen zengin içerikli “ İtalyan Salatası” buna en güzel örnektir. Akdeniz ülkesi olması nedeniyle zeytinyağlı yemekler yaygındır. Peynir ve şarap çok sayıda çeşitleriyle mutfağın büyük bir bölümünü oluşturur. Kahve ve özellikle de espresso, İtalyan mutfağının önemli unsurlarından biridir. Türkiye’den İtalya’ya gittiğinizde yemeklere çok yabancılık çekmeyeceğiniz kesin.

 

İtalya'da gezmeniz gereken yerlerin listesine göz atın!

 

Müzik

 

İtalyan folk müziğinden, Avrupa klasik müziğine kadar, müzik her zaman İtalya kültüründe önemli bir rol oynamıştır. Operaya hayat veren İtalya, klasik müziğin temellerinin atıldığı merkezdir. Aynı zamanda piyano ve violin gibi klasik müzikle ilgili çalgılarında ortaya çıkış yeri İtalya'dır. Senfoni, konçertove sonata da köklerini İtalya'da 16. ve 17. yüzyıllarda gelişen akımlardan alan müzik türleridir. İtalya'nın en önde gelen bestecileri arasında, Rönesans dönemi bestecisi Giovanni Pierluigi da Palestrina ve Claudio Monteverdi, Barok besteciler Alessandro Scarlatti, Arcangelo Corelli ve Antonio Vivaldi, klasik dönem besteciler Niccolò Paganini ve Gioachino Rossini ile romantik besteciler Giuseppe Verdi ve Giacomo Puccini sayılabilir.

 

Çağdaş İtalyan besteciler Luciano Berio ve Luigi Nono elektronik müzik konusunda önemli eserler vermişlerdir. Ülkede çok sayıda işler hâlde opera evinin bulunmasından dolayı ülkede klasik müziğin hala çok popülerdir. Milano'daki La Scala ve Napoli'deki San Carlo operaevleri ve Maurizio Pollini ile Luciano Pavarotti dünyaca ünlü tenörler İtalya'nın klasik müzik alanındaki başarı ve egemenliğinin birer göstergesidir.

 

Pop müzik sanatçısı Mina Anna Mazzini, Andrea Bocelli, Laura Pausini ve Eros Ramazzotti İtalya'nın son dönemlerde uluslararası düzeyde sükse yapmış sanatçılarıdır.

 

Spor

 

İtalya'da yapılan popüler sporlar futbol, basketbol, voleybol, sutopu, eskrim, ragbi, bisiklet ve motor yarışları ile buz hokeyidir. İtalya'da en çok oynanan spor türü futboldur. İtalyan futbolunun en üst ligi olan Serie A, yalnızca ülke içinde değil tüm dünyada ilgiyle izlenmektedir. İtalya Millî Takımı, bugüne dek kazanmış olduğu 4 FIFA Dünya Kupası ile dünyanın en başarılı ikinci takımıdır. Son yıllarda İtalya’da futbol kulüpler bazında gerileme gösterse de İtalya Milli Takımı uluslararası turnuvalarda boy göstermektedir. Kriket sporu da İtalya’da oldukça yaygındır.

 

Mimari

 

Mimari denilince akla İtalyan mimarisi gelir, Herkesin övdüğü, özellikle üniversite eğitiminde mutlaka görülmesi gereken yer olarak sıkça ifade edilen ülkede mimari yapılar sanatla iç içe geçmiş durumdadır. Özellikle Barok tarzı mimari İtalya’da yaygındır. Şehir planlaması ve kent kültürü de mimariden etkilenmiştir.

 

İtalya’ya gittiğinizden yemekten mimariye, sinemadan müziğe İtalyan kültürünün zenginliği size farklı ambiyanslar yaşatacaktır.

 

İtalya'da mimarlık eğitimi hakkında bilgi edinin.

Bölüm ara

İtalya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.