Temel Bilgiler
İtalya: Kariyer - Okunması gerekenler

Mezuniyetten Sonra İtalya’da Bir Kariyer Edinmek

1654

İtalya’da iş piyasası nasıldır?

 

Eğer son birkaç yıldır dünyadan bihaber değilseniz, İtalyan ekonomisinin ekonomik krizden nasıl etkilendiğini ve hala bunun olumsuz etkileriyle mücadele ettiğini biliyor olmalısınız. Çok sayıda İtalyan vatandaşı başka yerlerde iş bulmak için ülkelerini terk etse de, eğer bazı alanlarda gerçekten iyiyseniz bir rekabet üstünlüğü yakalayabilirsiniz. Turizm ve makine mühendisliği gibi alanlar sürekli olarak, akıcı bir İngilizce, iyi bir İtalyanca bilgisine ve ilgili yeterliliklere sahip olarak mezunlar aramaktadır.

 

Uluslararası öğrenci olarak İtalya’da çalışabilir miyim?

 

Uluslararası öğrenci olarak yılda 1040 saate kadar çalışma hakkına sahipsiniz. Yüksek lisans veya üzerinde bir dereceyle mezun olmanız şartıyla iş aramak için İtalya’da 12 aya kadar kalabilirsiniz. Eğer İtalya’da lisans eğitiminizi tamamladıysanız ve çalışmak için ülkede kalmak istiyorsanız, ülkede iş bulduğunuz takdirde öğrenci oturma izninizi İtalya çalışma izniyle değiştirmeniz gerekecektir. İtalya'da öğrenci vizesi hakkında bilgi edinin.

 

İpuçları:

 

 

İtalya’da iş bulmak için faydalı sayfalar:

 

Lavorare.net – mezunlara yönelik işler http://www.lavorare.net/
Primolavoro – mezunlara yönelik işler  http://www.primolavoro.it/
Cambio Lavoro http://www.cambiolavoro.com/lavoro.htm
EURES (Avrupa vatandaşları için) https://ec.europa.eu/eures/public/language-selection

 

Bölüm ara

İtalya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.