Temel bilgiler
Hollanda: Üniversiteye Başvuru

Hollanda’da Yüksek Lisans Eğitimi

634

Hollanda’da lisans eğitimi aldıysanız büyük ihtimalle son senelerinizde en büyük hedeflerinizden biri Hollanda’da yüksek lisans yaparak bu harika ülkede akademik kariyerinizi devam ettirmek olacaktır. Türkiye’de lisans eğitimi aldıysanız yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız Hollanda listenizin ilk sıralarında olmalıdır.

 

Hollanda’da yüksek lisans için ilk söyleyeceğimiz şey: talep çok kontenjan az. Bu da sizin niteliklerinizi, sınav puanlarınızı, başvurduğunuz üniversitenin uygunluğunu ön plana çıkarmaktadır. Hollanda'da yüksek öğrenim, Wetenschappelijk Onderwijs (WO - üniversite eğitimi) ve Hoger Beroeps Onderwijs (HBO - profesyonel yüksek eğitim) diye adlandırılan iki farklı sistemin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

 

WO programlarının yüksek lisans eğitimleri, 60, 90 ya da 120 kredinin tamamlanmasını zorunlu kılar. Krediler bir buçuk, iki yıl içerisinde tamamlanır. Mühendislik, ziraat, matematik ve doğa bilimleri alanlarında 120 kredinin tamamlanması gerekmektedir. Üniversiteden mezun olurken var olan tez sistemi, yüksek lisanstan mezun olurken de öğrencilere uygulanmaktadır. Tez aşamasından sonra mezun olan öğrenciler Edebiyat Fakültesi Yüksek Lisans Mezunu (MA) veya Fen Fakültesi Yüksek Lisans Mezunu (Msc) ünvanlarını elde ederler.

 

HBO programlarının yüksek lisans eğitimleri, 60, 90 ya da 120 kredinin tamamlanmasını zorunlu kılmaktadır. HBO programlarının yüksek lisans eğitimleri bir buçuk, iki yıl içerisinde tamamlanır. Mezunlar çalışma alanlarına göre bir ünvan kazanırlar.

 

Hollanda’da yüksek lisans başvurularında aranan şartlar genelde dil seviyeniz, okuduğunuz lisans bölümü ve lisans not ortalamanız üzerinde yoğunlaşmaktadır. Dil seviyenizi TOEFL, IELTS veya Cambridge Certificate of Proficiency in English CAE (Certificate of Advanced English) sınavı ile kanıtlamanız gerekmektedir. Ayrıca lisans not ortalamanız ve adlığınız dersler de yüksek lisans başvurularınızda önemli rol oynamaktadır. Lisans eğitiminizde gerçekleştirdiğiniz çalışmalar, tezler, yayınlar, öğretim görevlilerinden referans mektupları sizi diğer adaylardan ön plana çıkaracaktır.

 

Hollanda'da okumanız için önerdiğimiz 3 bölüm

 

Hollanda yüksek lisans başvuruları yılın büyük çoğunluğunda gerçekleştirilebilmekte ve birkaç ay içinde cevaba ulaşmaktadır. Talebin olumlu sonuçlanması ve kısa sürede geri dönüş sağlanması, istenilen belgelerin eksiksiz oluşuna bağlı olduğundan bu anlamda belgelerinize büyük önem göstermelisiniz.

 

Hollanda'da bazı teknik üniversiteler, lisans eğitimini Hollanda dışında bitirmiş mühendislik öğrencilerine burs seçenekleri sunmaktadır. Burs fırsatlarında ön plana çıkan koşullar iyi bir İngilizce seviye, iyi bir lisans ortalaması ve burs mülakatında başarınızdır.

 

Hollanda’da yüksek lisans eğitimi dönemleri Türkiye’de yüksek lisans dönemlerine benzemektedir. 2 yıllık süre 4 dönemde tamamlanmaktadır. Ancak Hollanda’da çoğu üniversitede önemli bir farklılık bulunmaktadır. 1 yıllık eğitim süresi 4 eşit parçaya ayrılmakta (quarter) ve kısa sürede bir ders yoğunluğu yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca yıl 4 parçaya ayrıldığından dolayı dönem arası tatil de bulunmamaktadır. Quarter – çeyrek dönemler arasında 1 haftalık tatiller bulunmaktadır. Bu durum ders sayısına da yansımaktadır. Türkiye’de yüksek lisansta yıl boyunca 10-14 ders alırken bu sayı Hollanda’da 18-20’ye kadar çıkmaktadır.

 

Hollanda yüksek lisans eğitiminde yazılı sınavların yanında sözlü sınavlar da (oral exam) uygulanmaktadır ve not ortalaması alınırken önemli bir paya sahiptir. Not sistemi 10 üzerindendir ve 8-9 notlarını almak yüksek lisansta ödevleriniz, sınavlarınız, projelerinizin başarısı ile doğru orantılıdır.

 

Hollanda’da yüksek lisans başvuru süreci ve kabul almak pek de kolay değil! Bu süreçte Hollanda’da yüksek lisans bölümlerine ve hangi üniversitede yer aldığı ile detaylı bilgi için bu linkte bulunan listeyle adım atabilirsiniz.

 

>>Üniversitelerin resmi broşürlerini buradan indirin!

Bölüm ara

Hollanda
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.