Temel Bilgiler
Güney Kore: Üniversiteye Başvuru

Güney Kore Yüksek Öğretim Sistemi

606

Yalnız bizim internet sayfamızda bulunan 1.100’ün üzerinde İngilizce eğitim verilen program ile Güney Kore’nin uluslararası öğrencilere küresel çaplı bir eğitim sunma konusunda ne kadar iddialı olduğunu görmek zor değildir. Japonya ve Çin gibi Kore hükümeti de ülkeyi uluslararası öğrenciler açısında erişilebilir kılma ve öğrencilere kapılarını açma konusunda kararlı olduğunu göstermiştir. Eğer daha önce Güney Kore’de eğitimi hiç düşündüyseniz, şimdi tam zamanı! Burada size Güney Kore yüksek öğretim sistemi hakkında bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz.

 

Önemli noktalar:

 

  • Güney Kore’de 370’in üzerinde yüksek öğretim kurumu vardır.
  • Güney Kore’de yetişkinler arasında okuma-yazma oranı %97’nin üzerindedir.
  • Hükümetin ve ailelerin eğitime verdiği önem dolayısıyla, Güney Kore’de okul çapındaki çocukların %99’undan daha fazlası okula gitmektedir.
  • Lisans programlarının çoğu 4 yıl sürerken, tıp, diş hekimliği ve doğubilimcilik alanlarında eğitim genellikle 6 yıl sürer.

Üniversite türleri:


İki farklı kurum türü mevcuttur:

  1. Özel Üniversiteler
  2. Devlet Üniversiteleri ve Ulusal Üniversiteler

 

1. Özel Üniversiteler

 

Bu kurumlar birleştirilmiş eğitim kurumları tarafından işletilir. Bu üniversitelerde öğrenim harçları bazen yüksek olabilmektedir - dolayısıyla önceden araştırmanızda fayda vardır. Güney Kore’de en çok tercih edilen özel üniversitelerden bazıları şunlardır: Yonsei UniversityKorea UniversityEwha Womans University ve Pohang University of Science and Technology (Pohang Fen ve Teknoloji Üniversitesi).

 

2. Devlet Üniversiteleri ve Ulusal Üniversiteler

 

Bu kurumlar yerel hükümetler veya ulusal Kore hükümeti tarafından işletilir ve genellikle özel üniversitelere göre daha uygundur. En çok tercih edilen devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerden bazıları şunlardır: Seoul National UniversityKAIST, Pusan National University ve Korea University of Science and Technology (Kore Fen ve Teknoloji Üniversitesi).

 

Güney Kore’de üniversitelerin çeşitli olması dolayısıyla, pek çok özel üniversite, devlet üniversitesi veya ulusal üniversite büyüklük ve sunulan programlar açısından karşılaştırılabilir; dolayısıyla sizin ihtiyaçlarına uyan bir şeyler mutlaka bulacaksınız.

 

Artık yüksek öğretim sistemi hakkında bilgi edindiğinize göre hemen, aşağıda bulunan kullanışlı arama motorumuzu kullanarak Güney Kore’deki öğretim programlarına göz atmaya başlayın!

Bölüm ara

Güney Kore
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.