Temel bilgiler
İsveç: Before you leave - Okunması gerekenler

Neden İsveç'te Eğitim?

2497

Neden İsveç’te öğrenim görmelisiniz? Eğitim alanında dünya genelindeki yüksek sıralaması, popüler kültürün odağının neden bu ülke olduğu ve AB ülkelerinden gelen öğrencilere yönelik fırsatlar dâhil bir eğitim şehri olarak İsveç'te eğitim hakkında bilgi edinmek için rehberimize göz atın.

İsveç, yassı mobilyaları ve 70’ler pop müziğiyle bilinen soğuk ve yalnız bir ülke gibi görünebilir ancak aslında eğitim konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden, teknoloji yenilikçilerinden ve günümüzün popüler eğlence sektöründe en ilgi çekici yerlerden biridir. Gelin şimdi, yüksek öğreniminizi neden İsveç’te tamamlamanız gerektiğinden bahsedelim.

 

Seçkin Eğitim

 

İsveç yüksek öğretim sisteminin dünya genelinde ikinci sırada yer aldığını biliyor muydunuz? Ulusal Yüksek Öğretim Sistemleri 21 Üniversite Sıralaması bunu gösteriyor. İsveç’in dünyanın en saygın akademik ödülü olan Nobel Ödülü’ne ev sahipliği yapmasının da bir sebebi var. İsveçliler mantığa ve daima bir şeyler üretmeye, geliştirmeye katkıda bulunmaya büyük önem vermektedir ve dolayısıyla İsveç yüksek öğretim sistemine dâhil olan öğrenciler herhangi bir iş piyasasında etkin çalışanlar olarak daima yeni, pratik ve sağlam fikirler üreteceklerdir.

 

Modern Teknoloji

 

İsveç son birkaç yıldır adını, ünlü bilgisayar uygulamaları ve yazılımları ortaya koyan bir dünya lideri olarak kazımıştır - ürettiği bu uygulama ve yazılımlar günlük çalışmalarımızda ve boş zamanlarımızda o kadar çok yer edinmiştir ki çok az kişi bu uygulama ve yazılımların aslında İsveç’te geliştirildiğini bilir. Candy Crush ve Minecraft gibi oyunların yanı sıra Spotify ve Skype gibi çok sık kullanılan yazılımların hepsi İsveç’te geliştirilmiştir (ve pek çoğunun merkezi İsveç’tedir). Bu şirketler son yıllarda, özellikle de küresel ekonomik gerileme döneminde İsveç ekonomisine büyük katkı sağlamıştır (herkes hala işe giderken trende oyun oynamayı veya nerede olursa olsun müzik dinlemeyi sever!). Eğer siz de Bilgisayar Bilimi, Teknolojisi ve Yazılımı alanındaki bu dünyaya dalmak istiyorsanız, İsveç kesinlikle öğrenim görmeyi düşündüğünüz ülkeler listesinin başında yer almalı. Neler yaratabileceğinizi kim bilebilir?

 

Mevcut Zamanın Ruhu

 

İsveç son yıllarda biraz kültürel bir dönüşüm yaşamıştır. Önceleri, sadece ABBA’yı dünyayla buluşturan ülke olarak bilinen İsveç’in adını artık ünlü TV programları ve The KillingThe Bridge ve The Girl With The Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız) gibi son yıllarda çekilen filmlerde görmektesiniz. Genellikle gri olan bu suç dramalarının senaryoları pek eğlenceli olmasa da bunlar, ülke hakkında güncel olmayan fikirlere sahip olan dünya seyircisiyle İsveç’i tekrar buluşturmakta ve öğrenim için bir ülke seçerken hatırlayacakları noktalar sunmaktadır.

 

Herkes için eşitlik

 

Farklı bir ülkeye taşınırken uluslararası öğrenciler arasındaki en yaygın kaygılardan biri, farkında dahi olmayabilecekleri kültürel farklılıklardır. Daha önce yurtdışına gitmek için evlerinden belki de hiç ayrılmamış olan uluslararası öğrenciler için aileleri olmadan yeni bir ülkede yaşamak biraz endişe verici olabilir. Ancak İsveç’te öğrenim görmeyi planlıyorsanız, kaygılanmanıza hiç gerek yoktur - zira ülkenin değerlerinin en başında eşitlik ve hoşgörü gelir. Dolayısıyla, cinsiyetiniz, etnik kökeniniz, cinsel yöneliminiz vb. ne olursa olsun kabul göreceğinizden emin olabilirsiniz.

 

Bölüm ara

İsveç
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.