Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Üniversiteye Başvuru

İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

1099

İngiltere’de yüksek lisans (master) yapmak, her açıdan son derece avantajlıdır. Çünkü İngiltere’de master yapmak 1 akademik yılı kapsar ve bu sürede öğrenciler eğitimlerini ve tezlerini tamamlar. Buna ek olarak, İngiltere’de yüksek lisans sonrası 1 yıl boyunca çalışma iznine başvurabilir ve bu sürede kariyerinize başlayabilirsiniz. Her yıl dünya çapından binlerce öğrenci yüksek lisans eğitimi için İngiltere’ye gelmektedir ve eğitiminizi uluslararası bir ortamda alırsınız. Bu, farklı kültürleri tanıma ve kaynaşmanın yanı sıra, ileride kuracağınız potansiyel iş birliklerinin uluslararası düzeyde olmasını sağlar. Son olarak, eğitim hayatınıza devam etmek istiyorsanız, İngiltere’de yüksek lisans yapmış olmanız size dünya çapındaki pek çok üniversitede doktora yapmanın kapılarını aralayacaktır.

 

İngiltere'de yüksek lisans eğitimi veren üniversiteleri buradan görüntüleyin

 

İngiltere Yüksek Lisans Başvuruları

 

İngiltere’de master 1 yıl sürdüğü için, örneğin Türkiye’ye göre çok daha avantajlıdır. Zira, öğrenciler 1 yılda mezun olduklarında kariyerlerine daha erken başlayabilmektedir. Peki, İngiltere’de yüksek lisansa nasıl başvuracaksınız?

 

  • Üniversite not ortalaması: Not ortalamanız ne kadar yüksekse o kadar iyi bir programa kaydolma şansınız bulunmaktadır. Bu sebeple iyi bir üniversitede yüksek lisans yapmak istiyorsanız, üniversite hayatınız boyunca yüksek not ortalamasına sahip olmaya özen göstermelisiniz.
  • İngilizce seviyesi: Her okulun yüksek lisans için talep ettiği puan farklı olabilir. Bu sebeple, başvuracağınız okulun talep ettiği dil sınavı ve sonuç puanını karşılayan bir İngilizce yetkinliğinizin olması gerekmektedir.
  • Referans mektubu: Referans mektubu okulunuzun talep edeceği sayıda (1 ya da 2) hazırlanmalıdır.
  • Niyet mektubu: Bu eğitimi neden almak istediğinizi açıklamalısınız.
  • Eğer varsa çalışma ya da staj tecrübesi: Yüksek lisans yapmak istediğiniz alanda edindiğiniz staj ya da çalışma tecrübesi size avantaj sağlayacaktır.

 

Bütün bunlara ek olarak, İngiltere’de MBA yapmak için başvuracağınız okula göre iş tecrübesi bir zorunluluk olabilir. Bu sebeple özellikle MBA başvurusu yapacaksanız okulunuzun giriş kriterlerini mutlaka incelemenizi öneriririz.

 

İngiltere'de yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin broşürünü indirin

 

 

İngiltere’de Pre-Master

 

Lisans eğitiminizi Türkiye’de aldıktan sonra İngiltere’de yüksek lisans yapmak istiyorsanız Pre-Master eğitimlerine katılabilirsiniz. Bu eğitim programları, öğrencileri master programlarına hazırlamak için planlanmıştır ve katılan öğrencileri İngilizcelerini geliştirmenin yanı sıra, yüksek lisans eğitimlerinde alacakları derslere de hazırlar. Pre-Master analitik düşünce, yazma, araştırma teknikleri gibi akademik becerilerin yanı sıra alan dersleri de kapsamaktadır.

 

Pre-Master eğitimi, öğrencinin dil ve mesleki yeterliliğine bağlı olarak 10 hafta ila 12 ay arasında sürebilmektedir.

 

İngiltere Yüksek Lisans Eğitimi

 

Daha önce belirttiğimiz gibi, İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 akademik yılı kapsamaktadır. Öğrenciler eğitimlerini okudukları bölüme bağlı olarak teorik ya da araştırma ağırlıklı alırlar. Yaz döneminde öğrencilerin tezlerini tamamlayıp sunmaları gerekir. İngiltere’deki size en uygun yüksek lisans eğitimini bulmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Başvuru süreciniz boyunca size danışmanlık vermekten mutluluk duyacağız. 

 

İngiltere'de yaşam ve eğitim hakkında daha fazla bilgi edinmek için bloğumuza bir göz atın!

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.