Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Kariyer

Psikometri Testleri: Okurken Çalışmak

2417

Psikometri testleri  işverenlerin seçme sürecinde başvuran sayısını azaltmak için kullandığı bir yöntemdir. Hotcourses öğrenci editörü Alejandra Diaz Camacho bu makalede testler hakkında bilgi verecek ve iş başvurularına hazırlanırken yararlanabileceğiniz tavsiyelerde bulunacak.

 

Bir iş başvurusunun gizli koşullarından biri psikometri testleridir. Bu terim hem yetenek hem de kişilik sınavları için geçerlidir. Birçok işveren başvuru sürecinin ilk aşamalarında eleme yapmak için bu testlerden yararlanır.

 

Yetenek sınavları sözel ve/veya sayısal sorulardan oluşur ve online veya kağıt bazlıdırlar. Bu testler başvuranlarının mantık ve muhakeme yeteneğini ölçer. Kişilik testleri ise karakteriniz ve kararlarınızla ilgili sorulardan oluşur. Bu sorular çalışma şartlarına ve atmosferine uyup uymadığınızı anlamak içindir. Bu testler bazen çok şıklı sorular halinde gelir.

 

  • sözel testler- sözel muhakeme, analiz, kelime eşleme
  • sayısal testler- analiz ve sıralı sorular
  • diagram ve uzaysal düşünce- şekiller ile ilgili mantık soruları
  • spesifik testler- örnek olarak mekanikler için data kontrolu

 

Sınava başlamadan önce bazı alıştırma sorularına cevap verirsiniz. Açıklamalara özellikle dikkat etmeniz ve emin olmadığınız sorular için yardım istemelisiniz.

 

>>Başarılı iş görüşmeleri için ipuçlarımızı buradan okuyun!Birçok test için önceden hazırlık yapabilirsiniz. Online testlerin olduğu sitelere bakarak size uygun olanı bulabilirsiniz. Bununla ilgili daha detaylı bilgi için ve ücretsiz pratik testler için linklerden yararlanın:

 

 

Bir diğer kişilik testi de davranış ve kişisel tercihlerle ilgilidir. Birçok uzman bu testi faydalı bulmuştur.

 

Olaylara ve koşullara göre nasıl hareket ettiğinizi görmek için bu testler idealdir. İşverenler bilgisayar programlarının da yardımıyla başvuranlar için değişik senaryolar oluşturur ve bu olaylarda verdikleri reaksiyonları test eder.Çok şıklı soruların aksine bu testteki soruların bir tane doğru cevabı yoktur. Bununla birlikte birçok işveren kriterlerine göre belli çeşit çalışan istemektedir. Ofis kültürüne uygun olup olmadığınıza ve beklentilere göre bu aşamayı atlatırsınız.Daha çok bilgi için aşağıdaki websitelerine başvurabilirsiniz:

 

 

İş başvurularındaki rekabetten dolayı birçok ülkede bu tarz testler kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte her şey bu testlere bağlı değil. İşverenler testleri, görüşme, başvuru formu, referans mektupları, akademik başarıya ek olarak değerlendirir. Testlerin başvurunun bir parçası olduğunu öğrenirseniz hangi testlerin veya anketlerin kullanıldığını öğrenmeye çalışın, böylelikle pratik yapabilirsiniz.

 

Her zaman kendiniz olmaya çalışın ve görüşmelerinizde samimi olun. Bunun yanında şirket ve başvuru hakkında araştırma yapın. Aklınızda bulundurmanız gereken şey iş başvurularının mahrumiyet bölgesi iki yönlü bir süreç olduğudur. Siz nasıl kendiniz için ideal işi arıyorsanız işverenler de şirketleri için en uygun adayı bulmayı temenni etmektedır.

 

>>Başarılı iş görüşmeleri için ipuçlarımızı buradan okuyun!

>>Özgeçmiş ve kapak yazıları için buradan yardım alın!

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.