Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Bölüm Rehberleri

İngiltere’de Moda Tasarımı Eğitimi

1813

Dünya trendlerine bakıldığında iş bulma olanağı en yüksek bölümlerinden ve gelecek vaat eden iş kollarından biri; Moda Tasarımı! Yenilikçilik, yaratıcılık, en yeni trendler benden sorulur diyorsanız ve hayal gücünüz sizi bile zorluyorsa moda tasarımı okuyabileceğiniz en uygun bölümlerden biri! Peki, bu bölümü Alexander McQueen, John Galliano, Stella McCartney, Vivienne Westwood, Julien Macdonald ve daha nice modacının anavatanı İngiltere’de okumak harika olmaz mıydı? Yazımızda İngiltere’de Moda Tasarımı eğitimi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Eğitim İçeriği

 

İngiltere’deki sanat, tasarım ve moda okulları öğrencilerinin çalışmalarında deneysel ve analitik bir yaklaşıma sahip olmalarını ve açık fikirli ve eleştirel bir bakış açısı kazanmalarını cesaretlendirir. Özellikle modacıların uğrak merkezi olan İngiltere’de moda tasarımı eğitimi içerik olarak; yenilikçi sanat, stil ve tarz yönetimi üzerine yoğunlaşmaktadır. İngiltere’de eğitim alırken alanınıza yönelik son teknoloji ile tanışma ve sınıf derslerini stüdyodaki pratik dersler ile tamamlama şansınız olur. Okulların sanat stüdyosu donanımları dünyanın en iyileri arasındadır. İngiltere hükümeti moda tasarımı ve yenilikçi tasarımlar için bütçeden pay ayırıyor. Bu size ilginç gelebilir çünkü birçok ülkede böyle bir uygulamayı görmeniz imkansız. Gençlerin yenilikçi tasarım ve ürünlerine devlet destek veriyor ve çeşitli teşviklerle Ar-Ge çalışmaları özendiriliyor.

 

İngiltere üniversiteleri, moda tasarımı konusunda lisans ve yüksek lisans eğitimi yanı sıra yaz kursları ve dönemlik hafta sonları kursları da düzenlemektedir. İngiltere’de moda eğitimi konusunda Türkiye’den şansım az diye düşünüyorsanız tüm dünyadan birçok modacının tasarımlarını sergilediği ve modacıların gözbebeği Londra Moda Haftası’nda Türkiye’den, Bora Aksu'nun Oscar Wilde'ın romantik ve aynı zamanda trajik öyküsü 'Bülbül ve Gül'den esinlenerek hazırladığı 2015-16 Sonbahar Kış Koleksiyonunun oldukça ilgi gördüğünü söylemek lazım! Eğitim içerikleri ve metotları Türkiye’den baya farklı gelebilir ancak zamanla hem dünya trendlerini takip ederek hem de İngiltere’nin sanat dolu yaşamına adapte olarak eğitime alışacaksınız.   

 

Kariyer İmkanları

 

Moda kariyerine başlamak isteyenler için bir tasarımcının ihtiyacı olan atmosferi doğasında taşıyan İngiltere aynı zamanda Central Saint Martins College of Art and Design, London College of Fashion, University of Westminster, Royal College of Art, University of Brighton ve Kingston University gibi Moda Tasarımı eğitimi üzerine eğitim veren dünyanın ünlü ve prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Bu konuda size en çok yardımcı olacak yine üniversiteniz olacak. Dünyaca ünlü modacıların ve moda ajanslarının gözü İngiltere üniversitelerinden mezun olan kişilerin üzerinde ve mezun olur olmaz üniversitenizin de yardımı ile hayalinizdeki kariyere adım atabilirsiniz. İngiltere’de moda tasarımı, sahne sanatları, müzik gibi bölümler üniversitelerde ayrıcalıklı konumda. Giriş şartları gerçekten zor ve az öğrenci kabul ediliyor. Eğer İngiltere’de moda tasarımı eğitimi için kabul aldıysanız dünyaca ünlü bir kariyer için önünüzde hiçbir engel yok! Ayrıca eğitiminiz sırasında da üniversitenizin imkanları sayesinde bir çok moda workshop ve atölyesine katılarak network ağınızı genişletebilirsiniz.

 

İngiltere’de Moda Tasarımı Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler

 

1. Istituto Marangoni London

 

Istituto Marangoni 1935 yılında Milano'da Artistic Institue of Garments Marangoni olarak kurulmuştur. Kuruluşundan beri temel amacı moda ve tasarım sektörü için yetişmiş ve profesyonel bireyler yetiştirmek olan Instituto Marangoni, İtalya'da moda sektörünün gelişmesine paralel olarak kendini geliştirmiş ve bugün Milan, Firenze (Floransa), Paris ve Londra gibi moda başkentlerinde modanın hem yaratıcı hem yenilikçi temelinde kaliteli eğitim veren bir kurum haline gelmiştir.

Moda Okulu, Londra’nın en klas yaratıcı zihinlerin ve sanatçılarının bulunduğu bölge olan Shoreditch’te konumlanmaktadır: yani çevresindeki bütün görsel ve kültürel ilhamın eşliğinde yaratıcılığınızın doruklara ulaşacağı bir konumda. Shoreditch, Modayla birlikte Sanat ve Tasarımda ortaya çıkan yeni tarzların ve akımların doğduğu yer olarak biliniyor.

 

Istituto Marangoni Avrupa'nın moda başkentleri olan Milan, Floransa, Paris ve Londra'daki kampüsleri bünyesinde öğrencilere lisans hazırlık, lisans, master hazırlık ve master programları sunmaktadır.

 

2. Nottingham Trent University

 

Nottingham Trent Üniversitesi 1992 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Birleşik Krallık'ın Nottingham şehrinde bulunan Üniversite'nin City kampüsü, Clifton kampüsü ve Brackenhurst kampüsleri genelinde 24.000 öğrencisi vardır. Üniversite 9 akademik okul çatısı altında 500'ü aşkın ders vermektedir. İngiltere’de moda eğitimi almak istiyorsanız Nottingham Trent University mutlaka listenizde olmalı!

 

3. University of Lincoln

 

İngiltere’nin kalbinde yer alan Lincoln Üniversitesi; kusursuz mezun istihdamı oranı, yüksek öğrenci memnuniyeti ve dünya çapındaki araştırmalarıyla uluslararası bir üne sahiptir. 14 bini aşkın büyüyen öğrenci kitlesine sahip üniversite, 90’dan fazla ulustan akademisyene ev sahipliği yaparak öğrencilerin tam anlamıyla küreselleşmiş bir öğrenme deneyimi yaşamasını sağlar. Üniversite; The Times, The Guardian ve The Complete University Guide 2016 listelerine göre İngiltere’de en iyi 25 üniversite içindedir. University of Lincoln’de moda eğitimi almanız halinde düşlediğiniz kariyere ilk adımınızı atmış olacaksınız.

 

İngiltere'de moda tasarımı eğitimi veren tüm üniversiteleri buradan görüntüleyin.

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Lisans
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

Şuna bir göz at...