Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

ABD’de Üniversite Seçerken

2385

Yurtdışından gelen öğrenciler açısından bir cazibe merkezi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde okumaya karar verdiniz ve bunun için başvurularınızı yapmaya hazırlanıyorsunuz.


Bununla birlikte Amerika gibi büyük bir coğrafyaya dağılmış, değişik eğitim programlarını içinde barındıran bir eğitim ülkesinin hangi bölgesinde okuyacağınızı belirlemeden önce bu yaşayacağınız tecrübeyi en verimli şekilde gerçekleştirmeniz için dikkat etmeniz gereken birçok kriter karşınıza çıkacaktır.

 

Konum

 

Amerika gibi içinde 50 eyaletin bulunduğu ve her birinin kendi başına farklı olduğu uçsuz bucaksız bir coğrafyada üniversite okuyacağınız şehri seçerken zorlanmamanız işten değildir. Doğu Kıyısı mı yoksa Batı Kıyısı mı? Kuzeyi mi yoksa Güneyi mi?


İçinde aynı anda farklı iklimler bulunduran ve değişik eğitim ve kariyer imkanları sunan bu kadar çeşitliliğin olduğu bir ülkede seçim yapabilmek için listenizi olabildiğince azaltmanızda fayda var.

 

Bu aşamada aklınıza gelebilecek şu gibi sorulara vereceğiniz yanıtlar belirleyici olacaktır;
    •    Eğitim dönemleri arasında alacağınız uzun tatillerde nerede kalmayı, neler yapmayı düşünüyorsunuz?
    •    Kampüs hayatınızı büyük bir şehirde mi yaşamak isterdiniz yoksa küçük ve kendisi de bir öğrenci şehri olan bir kentte mi?
    •    Kampüsünüzün her yere yürüme mesafesinde olduğu bir şehirde mi olmasını isterdiniz ya da ulaşım için toplu taşıma sizin için uygun mudur?

 

Evinizden uzaklarda okumak başlı başına büyük bir şans iken bunu en verimli ve eğlenceli biçimde yaşamak yine sizin elinizdedir. Kampüs seçiminizi yaparken buna göre karar vermeniz menfaatinize olacaktır. Üniversitelerin kampüs hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için broşürünü indirin.

 

 

Hava Durumu

 

Amerika gibi geniş bir coğrafyada aynı anda farklı mevsimler görülebileceği için kampüs/şehir seçiminizi yaparken buna da dikkat etmeniz gereklidir.

 

Amerika‘da İklim

 

ABD’nin Atlas Okyanusu'na kıyı olan şeridinin güney kısmı nispeten yağışlı ve ılıman olmasına rağmen, kuzeyi daha serin olup kışları pek şiddetli geçer. Alaska’da ise kutupsal iklim hakimdir. Buna karşın Meksika Körfezine bakan kısım ve Hawaii’de tropikal iklim, New Mexico ve Arizona gibi yerlerde ise çöl iklimi görülmektedir.  Ülkenin orta ve doğu kısımları ise ülkemizle benzer özelliklere sahiptir. Bu kıtada yine çok dikkat edilmesi gereken ise ülkemizden çok da aşina olmadığımız hortum, kasırga gibi doğal felaketlerdir. Daha az önem arzeden mevsim alerjisi problemi ise engin bitki örtüsüyle dikkat çeken bu ülkede karşınıza çıkması olası durumlardan biridir.


Böyle bir coğrafyada nereyi seçeceğiniz, hayatınızın azımsanmayacak uzunlukta ve oldukça önem arzeden bir periyodunda alacağınız en önemli kararlardan biri olacaktır. Burada yapacağınız yanlış bir seçim derslerinizin verimini de düşürecektir.

 

Öğrenci Profili

 

Bulunduğunuz kampüsteki öğrenci sayısı, alacağınız bölümleri ve dersleri seçmenizin önünde bir engel teşkil edebilmektedir. Yoğun nüfuslu okullarda istediğiniz bölümleri ve dersleri seçmek için acele etmeniz menfaatinize olacaktır. Yine derslerinizi büyük bir üniversite bünyesi altında değişik ders seçenekleri dahilinde fakat yüzlerce kişilik amfilerde mi dinleyeceğiniz ya da her bir sınıfında 20-40 öğrencinin bulunacağı daha katılımcı ama küçük bir üniversitede mi alacağınız da önemli bir kriteriniz olmalıdır. Amerika'daki üniversitelere başvuru süreci hakkında bilgileri buradan öğrenebilirisiniz.

 

Din ve Kültür

 

Bazı üniversiteler her ne kadar çok iyi ve kalite eğitim olanakları sunsalar da, asli olarak bir dine ya da kültüre yönelik oldukları için bu kültürü hissedip ona göre hareket etmeden o üniversitenin bünyesinde bulunmanız verimli olmamanızı sağlayacaktır. Örneğin; Amerika’daki Katolik Üniversiteleri. Amerikan kültürü hakkında daha detaylı bilgi için bu yazımıza göz atın.

 

Maliyet

 

Amerika’daki üniversitelerin yıllık ücretleri bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle birlikte yaşam giderleri de yine aynı şekilde değişmektedir. Bir North Carolina üniversitesine karşılık, New York’da bir üniversiteden mezun olmanın yaratacağı farklılık, eğitim ve yaşam masraflarına da ters şekilde yansımaktadır. Bu da tabii karar verirken dikkate almanız gereken önemli bir kriter olarak önünüze gelmektedir. Amerika'daki eğitim fiyatlarını buradan öğrenin.

 

Sosyal İmkanlar

 

Derslerinizi bitirdiğinizde boş zamanınızı nasıl verimli harcayacağınızı düşünüyorsanız bu kriteri önemsemenizde fayda var. Yaptığınız spor branşı veya sosyal aktivite tercih edeceğiniz okulun sunduğu sosyal imkanlarla uyuşuyorsa doğru yoldasınız demektir. Ya da spor sevmeyen bir tabiata sahip olup akademik imkanları daha yüksek bir üniversite de tercih edebilirsiniz.

 

Yurtdışından Gelen Öğrencilere Özel Kriterler

 

Yurtdışından gelen bir öğrenci olarak dikkat etmeniz gereken kriterler de seçeneğiniz bölgede belirleyici olacaktır. Mesela, okurken çalışabilme iznine sahip olmak ve bunun ne kadar süreli olduğu ya da kabul alırken denklik, daha kolay ya da zor kabul şartlarına sahip olmak ekseninde ne gibi avantaj ve dezavantajlara sahip olacağınızı da yine araştırmalısınız.
 

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

content generation for HCTurkey

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.