Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

Amerika’da Eğitim için Hangi Sınavlara Girmelisiniz?

4455

Amerikan üniversitelerine başvurularda öğrencilerden istenen çeşitli testler vardır.  Okulların büyük bir bölümü, alınacak eğitime göre farklılık göstererek, öğrencilerinden bu testlerde başarı göstermesini okula giriş şartı olarak talep ederler. Hangi eğitim tipi için hangi test gereklidir? Bu testlerin özellikleri nelerdir? Sizler için bu konu üzerine detaylı bir rehber hazırladık.

 

Hangi dil yeterlilik sınavına girmeliyim? IELTS mi TOEFL mı?
 

Dil yeterlilik sertifikaları günümüzde hem kariyer hem de eğitim hayatı için kaçınılmaz öğeler haline gelmiştir. IELTS ve TOEFL dünyada en çok kabul gören iki büyük dil yeterlilik sınavıdır ve bu testler arasında bazı farklılıklar bulunur.

 

TOEFL Amerikan İngilizcesine dayalı, Amerika merkezli bir sınavdır. Amerika’da ki üniversitelerin yanısıra dünyanın pek çok üniversitesinde ve iş hayatında kabul görmektedir. IELTS ise İngiltere merkezli bir sınavdır. İngiltere, Avustralya başta olmak üzere pek çok ülkedeki üniversiteler ve şirketler tarafından kabul görür.

 

TOEFL testi ABD’de eğitim almak isteyen öğrenciler için daha faydalı olabilir. Çünkü sınava hazırlanış süresi boyunca, eğitim alınacak dilin dinamiklerine göre dil yeteneği geliştirilmesini sağlar. Ama iki test arasında karar vermeden önce, ilk olarak öğrencilerin başvuruda bulunacakları üniversitelerin dil yeterlilik sınavı konusundaki kriterlerini araştırmaları gereklidir. İstenilen test modeli göz önünde bulundurularak, öğrenci için en uygun olana karar verilmelidir.
 

Lisan eğitimi almak istiyorum. Hangi sınavı terchi etmeliyim? SAT mı yoksa ACT mı?

 

Amerika’daki birçok üniversite lisans eğitimi için, öğrencilerinden SAT  (Scholastic Aptitude Test)  veya ACT ( The American College Testing Assesment) testlerinden birinde başarı gösterilmesini talep eder. Üniversiteler hangi testleri öğrencilerinden istediklerini web sayfalarında belirtirler. Her iki sınav da çoktan seçmeli soruların olduğu standart sınavlardır ve puanlama sistemleri birbirinden farklıdır. Aşağıda iki sınav modelinin tüm detaylarını bulabilirsiniz.

 

SAT 

Tam adı: SAT Reasoning Test

 

Sınav Süresi: 3 saat 45 dakika

 

Sınav bölümleri:  Eleştirel okuma, Yazma ve Matematik.

 

Rekabeti yüksek olan üniversiteler için tavsiyeler : SAT sınavının “Subject Test” olarak adlandırılan konu testleri vardır. Bu konu testleri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Edebiyat, Matematik, Dünya Tarihi, Yabancı Diller gibi farklı konuları içerir. Başvurmayı düşündüğünüz üniversiteler eğer SAT Subject Test istiyorlarsa, hangi konu testini istediklerini web sayfalarında belirtirler. Bilgi birikiminize ve eğitim almak istediğiniz alandaki konulara göre, bu testlerden içinden seçim yapabilirsiniz. Yabancı dil konu testleri içerisinde Fransızca, Çince, Almanca ve İngilizce olmak üzere dört dil testi seçeneği bulunur. Her konu testi farklı tarihlerde gerçekleştirilir, bütün konular için aynı gün sınava girilemez.

 

Ücretleri: Genel test için $85, İlk konu testi için $50; Her seçmeli konu testi için $13; Her dil testi için $24 ücret ödenmektedir.

 

Eğer kelime hazineniz genişse, karmaşık şekilde ifade edilmiş problemleri çözme konusunda yetenekliyseniz, detaylar üzerinde yoğunlaşabiliyorsanız bu test tipini tercih edebilirseniz.

 

ACT

Tam adı:  American College Test

 

Sınav Süresi: 2  saat 55 dakika

 

Sınav bölümleri: İngilizce, Matematik, Yazma ve Fen Bilimleri

 

Rekabeti yüksek olan üniversiteler için tavsiyeler : ACT sınavında kompozisyon yazma bölümü seçmelidir. Sınav süresine yarım saat ekleyen bu bölüm sınav puanınızı da artırır ve puanınız ne kadar yüksek olursa kabul alma şansınız o kadar artar. Aynı gün içersinde testin tüm bölümleri için sınava girebilirsiniz.

 

Ücretleri : Sınavın genel ücreti $70 civarındadır, kompozisyon yazma bölümü için $16 ekstra ücret alınır.

 

Fen bilimleri ve Trigonometri alanında başarılıysanız, karmaşıktan ziyade daha basit şekilde hazırlanmış soruları çözmek sizin için daha kolaysa bu test tipini tercih edebilirsiniz. 

 

Belirli fakültelerin kendi bölümleri için özel sınavları var mıdır? 

 

Eğer Amerika’da Hukuk veya Tıp bölümlerinden birinde eğitim almak istiyorsanız, bu bölümler için hazırlanmış sınavlara girmeniz gerekmektedir.

 

Türkiye’de Tıp veya Tıp ile ilgili olan herhangi bir bölümde (Biyoloji, Genetik Mühendisliği gibi) dört sene boyunca okuyup, daha sonra MCAT (Medical College Admission Test) adı verilen sınava girmeniz gerekmektedir.


Amerika’da Hukuk okumak içinde aynı koşullar geçerlidir Türkiye’de Hukuk veya Hukuk ile ilgili olan herhangi bir bölümde (Siyaset Bilimi, Sosyoloji, vb.)  dört sene boyunca okuyup, mezun olup daha sonra Law School Admission Test (LSAT) adı verilen sınavdan başarı sağlanılması gerekmektedir.

 

GRE ve GMAT sınavları

 

GRE ve GMAT yüksek lisans ve doktora eğitimi için okul başvurularında istenen genel bilgi ve yetenek sınavlarıdır.

GRE, Amerika Birleşik Devletleri ve İngilizce eğitim veren üniversitelerdeki mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için girilmesi gereken bir sınavdır. GMAT  ise Is Yönetimi dalında master veya doktora yapmak isteyen ögrenciler için öngörülmüştür. Sözlü, matematik ve analitik sınavları olarak ikiye ayrılır.  Üniversiteler için öğrenci alımında her iki sınavda önemli bir kriterdir. Her iki sınav içinde detaylı bilgilere aşağıda sunulmaktadır.


GRE

Tam adı: Graduate Record Examinations

 

Sınav Bölümleri: 3 (Verbal, Quantitative and Analytical Writing)

 

Sınav ücreti: $175

 

Kelime hazineniz gelişmişse ve klasik kağıt formatında hazırlanmış sınav modellerinde başarılı iseniz bu test sizin için uygun olabilir.

 

GMAT

Tam adı: Graduate Management Admissions Test

 

Sınav Bölümleri: 4 (Analytical Writing Assessment, Integrated Reasoning, Quantitative and Verbal)

 

Sınav ücreti: $250Muhakeme ve akıl yürütme yeteneğiniz var ise, gramer  bilginiz gelişmiş ise bu test tipini seçebilirsiniz.

 

Faydalı Bilgiler

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Lisans
YAZAR HAKKINDA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.