Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Bölüm Rehberleri

Amerika'da Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi

6297

Apple'ın ve Microsoft'un doğduğu yer olan Amerika'da bilgisayar mühendisliği eğitimi almak, size farklı bir deneyim sağlar. Tüm dünyayı tek bir ekrandan birbirine bağlayan bilgisayar sistemlerini yaratmak konusunda Amerika'nın başarısını yabana atamayız. Günümüzün ekonomik şartlarında bu alanda alınacak yüksek lisans eğitimi iyi bir kariyer yapmak için ilk adımlardan biri olabilir. Peki bilgisayar mühendisliği yüksek lisansı yapmak için nelere ihtiyacınız var? (Masters of Science - MS)

 

Yüksek lisans yapmaya karar vermek önemli bir adım, hele bir de hangi bölüm üzerine eğitim alacağınızın kararını vermek çok daha önemli. Amerika'da 50'ye yakın bölgedeki kurumlarda verilen bilgisayar mühendisliği eğitimi, farklı fiyat aralıkları da sunuyor.

 

Genel Bakış

 

Bilgisayar mühendisliği bölümü, bilgisayar tasarımından grafiğe, oyunlardan network'e kadar birçok konuyu kapsar. Birçok yüksek lisans bölümünden mezun olmak için belli bir sayıda krediyi tamamlamak gerekir. Öğrenciler hangi dersleri alarak kredilerini tamamlayacaklarını kendileri belirler ve böylece hangi konu üzerine daha çok yoğunlaşacaklarını kendileri seçebilirler.  'Graduate Assistantships' olarak adlandırılan profesyonel akademisyenlere asistanlık yaparak elde edilecek deneyim de eğitim programının bir parçası olabilir.

 

Üniversite ve eğitim programına bağlı olarak, tez yazmak zorunlu olabilir veya olmayabilir. Bazı durumlarda öğrenci tezli ve tezsiz bir eğitim programına katılmayı kendisi seçebilir. Benzer bir biçimde gündüz veya akşam programına katılmak da öğrencinin tercihine dayalıdır.

 

>>Amerika'daki üniversitelerin broşürlerini indirin!

 

Giriş Koşulları

 

Amerika'daki yüksek lisans programları öğrenciye ve bölüme göre değişiklik gösterebilir, ancak genel olarak 30 kredi saatinden oluşur. Üniversiteye bağlı olarak iyi bir lisans diploması notu, 2.85'den 4'e, ve lisans bölümünün bilgisayar mühendisliği ile ilintili bir bölüm olması gerekir. Öğrenci vizesi, TOEFL veya IELTS sınavı sonucu ise yabancı uyruklu öğrencilerin mutlaka sahip olması gerekenler arasındadır. Referans mektubu ve bölüme başvuru mektubu da ayrıca sunulması gereken dokümanlar arasında yer alabilir.

 

Eğitim Masrafları ve Burslar

 

Eğitim masrafları eyalete göre değişkenlik gösterir. Programlar 7.000 Dolar'dan başlayarak 30.000 Dolar’a kadar yükselebilir. Burs olanakları ise genellikle üniversite üzerinden sunulur.

 

Amerikada'da Bilgisayar Eğitimi veren üniversitelere bir göz atın

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Yüksek Lisans
YAZAR HAKKINDA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

Şuna bir göz at...