Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Bölüm Rehberleri

Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi

3283

Amerika'da iki çeşit lisansüstü derecesi vardır, bunlar master ve doktora dereceleridir.

 

Master Derecesi• Akademik Master derecesi


Hümaniter bölümlerde Master derecesi( MA) ve Fen Bilimlerde Master derecesi genelde derslerin ve araştırmanın karışımından oluşan iki senelik bölümlerdir. Dersler 30 ile 60 kredi arasındadır aynı zamanda bir tez ve sözlü sınav da dereceye aittir. Bu bölüm doktora seviyesinde eğitime geçişi de sağlamaktadır.• Profesyonel Master derecesi


Bu dereceler genelde belli bir profesyonel alana odaklıdır ve bir doktora çalışması değildir. MBA( İşletme Yönetimi alanında Master), MEd( Eğitim alanında Master), MSW( Sosyal Hizmet alanında Master) , MFA( Güzel Sanatlar alanında Master) gibi dereceler bu gruptadır. Bu bölümler genelde 36 ile 48 kredi saatinden oluşmaktadır ve tez gerektirmez.

 

>> Amerika'da master eğitimi veren üniversiteleri ve bölümleri buradan görüntüleyin, üniversitelerle iletişime geçinDoktora Derecesi


PhD en bilinen doktora derecesidir. PhD öğrencilerin orijinal ve önemli bir araştırma yapmalarını, bir tez hazırlamalarını ve bir panel karşısında çalışmalarını savunmalarını şart koşmaktadır. Doktora derecesinin tamamlanması beş ile sekiz sene arasında sürebilmektedir. Profesyonel doktora dereceleri arasında yer alan EdD( Eğitim Doktorası) veya DBA( İşletme Yönetimi Doktorası) araştırma ve sınıftaki derslerin harmanlandığı bölümlerdendir.

 

>> Amerika'da doktora eğitimi veren üniversiteleri ve bölümleri buradan görüntüleyin, üniversitelerle iletişime geçinKabul için Kriterler


• Lisans derecesi


Genelde bir master programına katilmak için dört senelik bir lisans eğitimi aldığınızı kanıtlamanız gerekmektedir


Giriş Sınavları


Bir master veya doktora derecesi için bazı departmanlar GRE veya GMAT almanızı şart koşar. MAT gibi diğer testler de eğitim veya psikoloji bölümleri için gerekebilir. Diğer konu ağırlıklı testler tıp, hukuk ve dişçilik gibi alanlarda gerekir. Okulunuzla gereken testler ile ilgili iletişime geçin.


Aynı zamanda TOEFL veya başka İngilizce dil testleriyle yeterince İngilizce dil beceriniz olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Amerika'da eğitim için girmeniz gereken tüm sınavları buradan öğrenin.

 

Amerika'da yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin broşürünü indirin

 Lisansüstü Başvuru Süreci


Değişik kurumlara ulaşabilmek ve gereken testleri tamamlayabilmek için başlangıç tarihinden 12-18 ay öncesinde işlemlere başlayın. İlgilendiğiniz üniversitelerin listesini yaptıktan sonra başvurular için gerekenleri hazırlamaya başlayın.Her kurumun kendine ait başlangıç tarihleri vardır. Bunlar genelde Ocak ve Mart ayları arasındadır ancak bazen daha erken veya sonra da olabilir. Başvurunuzu en kısa zamanda göndermeniz en mantıklısıdır.

 

Başvurular direk olarak kuruma yapılır ve genelde gereken belgeler aşağıdakilerden oluşmaktadır:


• Başvuru formu
• Başvuru ücreti
• Akademik referans: transkript, orjinal diplomaların kopyası ve profesyonel başlık.
• Test puanları( GRE,GMAT,MAT,TOEFL ve diğerleri)
• Akademik amaçlarınızı, başarılarınızı belirten bir kişisel beyanat.
• Referans mektupları, genelde öğretmenlerden veya iş verenlerden alınır
• Bazı üniversiteler lisans eğitim için masrafları karşılayabileceğinize dair finansal dökümanlar isteyebilir
• Özellikle işletme okulları uluslararası olarak öğrencilerle görüşmeler yapacaktır. Üniversite kadrosu ve mezunlar bu görüşmeleri yapabilir.Eylül dönemi için teklif mektubunu genelde Nisan ortasında alırsınız.

 

 

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

Şuna bir göz at...