Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Bölüm Rehberleri

Psikoloji Okumak İçin En İyi Ülkelerden Biri: ABD

887

Eski Mısır, Yunan, Çin, Hint ve İran uygarlıklarında önemi keşfedilen psikoloji, Sigmund Freud sayesinde modern haline kavuştu. Freud’un teorileştirdiği Oedipus Kompleksi günümüz psikolojisinde hala önemli konumunu korumaya devam ediyor. Freud’dan sonra Melanie Klein, Carl Gustav Jung gibi isimlerin de katkılarıyla pek çok farklı psikoloji yaklaşımı ortaya çıktı ve günümüzde psikoloji insanların kendi sorunlarını çözümlemeleri için yararlandıkları en önemli bilim dalı haline gelmiş durumda.

 

Psikiyatriden farklı olarak psikoloji, insanların sorunlarının kaynağını keşfederek çözümlemesi alanında pek çok farklı yaklaşıma sahip. Gelişim, davranış analizi, klinik, eğitim psikolojisi gibi çok çeşitli yaklaşıma sahip olan psikoloji bilimi, günümüzde American Psychological Association tarafından 54 ayrı alt gruba ayrılmış durumda, bu adresten siz de bu alanları inceleyebilirsiniz.

 

İlgili bağlantıdan da görülebileceği gibi, psikoloji alanında tüketici psikolojisinden hukuk psikolojisine, medya psikolojisinden çocuk psikolojisine kadar pek çok farklı çalışma alanı bulunuyor ve Amerika Birleşik Devletleri, psikoloji alanında hem eğitim alma hem de çalışma için dünyanın en iyi ülkelerinden biri konumunda.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Psikoloji Okumak

 

Amerika’da psikoloji okumak için gereklilikler, okula ve bölüme göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple, burada belirttiklerimize ek olarak okulunuz sizden daha fazla doküman isteyebilir. Lisans düzeyindeki başvurularınız için IELTS ve TOEFL sonuçlarınızın yanı sıra referans mektubunuz da son derece büyük öneme sahiptir. Arizona State University, Salem State University ve Wright State University bir çok psikoloji bölümü bulunan üniversiteler arasında yer almakta.Psikoloji eğitiminde verilen dersler çeşitlilik gösterir; pratik ve teorik dersler, araştırma ve bilgi analizi, profesyonel programlar ve labarotuar uygulamaları bunlardan birkaçı.

 

Yüksek lisans ve doktora başvuruları için ise, TOEFL ve IELTS’e ek olarak, Graduate Record Examinations (GRE) sonucunuz da istenebilmektedir. Mezuniyet not ortalamanız da önemli bir diğer kıstastır. Bununla birlikte eğer iş tecrübeniz varsa, bu size yüksek lisans ve doktora başvurularınızın kabulünde önemli bir katkı sağlayacaktır.

 

Üniversite eğitiminde genelde staj opsiyonu bulunmadığından, staj yapmak isteyen öğrenciler kendi imkanlarıyla firmalar ile iletişime geçip staj, gönüllülük projeleri ve part-time işler bulabilirler.

 

Amerika'da Psikoloji eğitimi veren üniversitelerle iletişime geçip başvuru koşulları hakkında sorularınızı onlara iletin!

 

Okulunuzdan mezun olduktan sonra aldığınız diploma ile dünyanın pek çok ülkesinde çalışma imkanı bulabilirsiniz. Psikoloji bölümünden mezun öğrenciler günümüzde şirketler tarafından Pazarlama ve Reklamcılık departmanlarında strateji oluşturmak için işe alınıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde verilen psikoloji eğitimi Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde denklik kapsamındadır.

 

Amerika'da burslu eğitim veren üniversiteleri görüntüleyin!

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Lisans
YAZAR HAKKINDA

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

Şuna bir göz at...