Cross-border study: Choosing how to study

Çok Uluslu Eğitim ile ülke sınırlarını aşın

Cok_Uluslu_Egitim

Çok uluslu eğitim, geleneksel yurtdışı eğitim algısını değiştirdiğinden, öğrenci program arama sitesi Hotcourses, sektöre ilk olarak çok uluslu eğitim seçeneklerini dahil ediyor

 

Yüksek öğrenim İstatistikleri Ajansı güncel verilerine göre, günümüzde kampüs şubesinde veya online olarak, bir Birleşik Krallık derecesi almak üzere eğitim gören yabancı öğrencilerin sayısı Birleşik Krallık’ta kampüste öğrenim gören öğrencilerin sayısını aşmış durumdadır.

 

Küresel çapta da görülen bu orantısız talebi yansıtmak üzere, Hotcourses Abroad dahil olmak üzere Hotcourses Group bünyesindeki uluslararası internet sayfalarına 62 ülke genelinde 432 eğitim kurumu tarafından yürütülen 3400’ün üzerinde çok uluslu eğitim (Trans National Education) program dahil edilmiştir.

Yurtdışı Eğitim Artık Daha Esnek

 

Hotcourses’ın 12 uluslararası internet sayfasından oluşan portfolyosuna eklenen çok uluslu eğitim seçenekleri arasında kampüs şubeleri, çift anadal, twinning programları, franchise programları ve çevrimiçi/uzaktan eğitim programları yer alır; yeni eklenen programlar ile birlikte toplam program sayısı 352.202’ye yükselmiştir.

2015/16 akademik yılında Birleşik Krallık’ta bir üniversite derece programına kayıt yaptıran 1 milyonu aşkın uluslararası öğrencinin %60’tan fazlasının ülke dışında olduğu (bkz. Tablo 1) göz önüne alındığında bu tür programları tek bir yerde arayabilme imkânına oldukça ihtiyaç duyulmaktadır.


Arama imkânı sunan çok uluslu eğitim seçeneği, öğrencilere daha geniş bir tercih yelpazesi ve esnekliğinin yanı sıra geleneksel yurtdışı eğitim programlarına kıyasla (genellikle) daha ekonomik bir alternatif sunar. Aynı zamanda, Hotcourses Group bünyesindeki uluslararası internet sayfaları her yıl dünya genelinde 34 milyonu aşkın öğrenciye ulaştığından, kurumlar, ulusötesi programların görünürlüğünü ciddi ölçüde arttırma imkânı elde edecektir.

 

Tablo 1: Birleşik Krallık Üniversitelerindeki Uluslararası Öğrenciler (ülke içinde ve dışındakiler), HESA Öğrenci Kayıtları (1)

 

 

Yeni Sohbet Aracımız ‘Bilgin’ ile En İyi Seçenekleri Bulacaksınız

Yeni çok uluslu eğitim programı listelerine katkı sağlamak üzere, interaktif ‘sohbet kutusu’ formatında bir teknoloji geliştirilmiştir- bu teknoloji, öğrencilere daha hızlı ve bireysel bir deneyim imkânı sunar. ‘Bilgin’ adı verilen sohbet kutusu, öğrencileri doğru üniversiteyi seçme konusunda yönlendirmek için yerel dil seçenekleri sunar ve aynı zamanda ‘Ülkemden ayrılmadan önce nerede yabancı dil eğitimi/sertifikası alabilirim?’ benzeri soruları yanıtlamak gibi çok uluslu eğitim seçeneklerini kapsar.

Andrew Wharton, Hotcourses Group İnnovasyon Sorumlusu:

“Öğrencileri, onlar için doğru tercihe yönlendirme konusunda kendimizle gurur duyuyoruz’’

“Uluslararası eğitim arayışında olan öğrencilerin yapacağı tercih giderek daha karmaşık bir hal alıyor. Uluslararası bir derece için geleneksel kampüste eğitim seçeneği hala birincil öğrenim tercihi olsa da teknoloji ve öğrenci talebi yeni hizmet sunumu biçimlerini teşvik ediyor. Bu yeni seçenekler, öğrencilere kendi bireysel ihtiyaçlarına ve koşullarına- evde hem evde hem kampüste veya online olarak- uygun olarak hangi alanda, nerede ve nasıl öğrenim görebilecekleri konusunda oldukça büyük bir esneklik sunuyor. Günümüzde Birleşik Krallık derecesi almak üzere, Birleşik Krallık dışında eğitim alabilen öğrencilerin sayısının ülke içerisinde eğitim alanlara kıyasla daha fazla olması bu tür imkânların kapsamını açık bir şekilde ortaya koymaktadır.”

 

“Öğrencileri, onlar için doğru tercihe yönlendirme konusunda kendimizle gurur duyuyoruz. Bu yöndeki talebin giderek arttığını görüyor ve bu talebe karşılık verebilmek için çalışıyoruz. Veri gruplarımızı ülke genelinde 350.000’nin üzerinde uluslararası eğitim seçeneğini kapsayacak şekilde geliştirerek ve arama teknolojimizi bu öğrenim seçeneklerine yer verecek şekilde ilerleterek hizmetlerimizi iyileştirecek ve daha fazla öğrenciye, doğru ve potansiyellerine uygun bir tercih yapma konusunda yardımcı olacağız.”

 

Vincenzo Raimo, Malezya ve Güney Afrika’da kampüsleri bulunan University of Reading’in Uluslararası Rektör Yardımcısı şunları dile getirdi: “Çok uluslu eğitim hem üniversiteler hem de öğrenciler için Yükseköğrenim sektörünün alışılan bir parçası haline gelmektedir. Dolayısıyla, özellikle uluslararası eğitim hizmet sunumumuzun öğrenci araştırmaları yolculuğu içerisindeki rolünü daha derin bir şekilde algılamaya çalıştığımız şu sıralarda çok uluslu eğitim programları (TNE), Hotcourses Group uluslararası internet sayfalarında oldukça doğru ve gerekli bir zamanda yerini almıştır.”

 

 “Gelecekte çok uluslu eğitim programlarından faydalanmayı düşünen öğrencilerin daha iyi veri ve bilgi talepleri arttıkça, üniversitelerin çok uluslu eğitim ile ilgili gelişmeler konusunda öğrencileri bilgilendirmesi daha önemli bir hale gelmektedir. Günümüzde, öğrencilere çok daha fazla seçenek sunan çok uluslu eğitim sektörü inanılmaz derecede rekabete dayalıdır.”

Cok Uluslu Eğitim Arama Sonuçlarına Örnek:

Hotcourses Abroad üzerinden Çin’de, uluslararası yeterlilik/akreditasyon seçeneği bulunan bir İşletme Master programı arayan Çinli bir öğrencinin karşısına çıkan program arama sonuçlarını görmek için buraya tıklayın.

 

Hotcourses Abroad üzerinden Malezya’da, Birleşik Krallık yeterlilik/akreditasyon seçeneği bulunan bir İşletme Master programı arayan Malezyalı bir öğrencinin karşısına çıkan program arama sonuçlarını görmek için buraya tıklayın.

 

Şekil 1: Çin’de, uluslararası yeterlilik/akreditasyon seçeneği bulunan bir İşletme Master programı arayan Çinli bir öğrencinin karşısına çıkan çok uluslu eğitim (TNE) arama sonuçları

 

 

Not: Hotcourses Abroad sitesinde Cok Uluslu Eğitim  ‘Cross Border’ ifadesiyle yer almaktadır

 

 

Okunması gerekenler

article Img

Çok uluslu eğitim nedir?

Çok Uluslu Eğitim nedir?   Çok uluslu eğitim seçeneklerinin ne olduğunu, neden dünya genelinde giderek daha popüler olduğunu ve uluslararası öğrencilere ve üniversitelere ne gibi yararlar sunduklarını bu makalemizde bulabilirsiniz.   Çok uluslu eğitim* adından da anlaşılacağı gibi farklı ülkelerde eğitim alabileceğiniz yüksek öğrenim anlamına gelmektedir. Üniversitenin kampüsünde yurtdışı bir yeterlilik, iki farklı ülkede veya iki

7.6K
article Img

Temsilcilik nedir?

Yurtdışında bir üniversitede derece almaya karar verdiğiniz ve hangi alanda öğrenim görmek istediğinizi biliyorsunuz; seçeneklerinizi değerlendirirken anlayamadığınız diğer bir ifadeyle karşılaştınız - temsilcilik.   İşletme alanında temsilciliğin ne olduğunu muhtemelen biliyorsunuz - diğer bir işletmenin adını ve markalarını kullanabilmek için alınan bir tür lisans - peki, uluslararası eğitim alanında ne anlama geliyor? Yurtdışı eğitim tercihinizi

4.1K
article Img

Kampüs şubesi nedir?

Uluslararası eğitim konusunda araştırma yaparken bilinmesi gereken çok sayıda yeni kelime vardır. Farklı ülkelerde kullanılan farklı diller bir kavramı farklı şekilde tanımlar: derece mi program mı? Yüksekokul mu yoksa enstitü mü? Bunların tamamı çok kafa karıştırıcı olabilir.   Çok uluslu eğitimin - üniversitenin asıl bulunduğu ülke dışındaki bir kurumda, o üniversitenin eğitimini almak - doğuşuyla artık çözülmesi gereken daha fazla ifade mevcuttur.

2.7K
article Img

İki tarafın da en iyisi: çift derece, twinning dereceleri ve daha fazlası

Yükseköğretim seviyesinde nerede ve hangi alanda öğrenim göreceğinize karar verirken milyonlarca seçenek karşınıza çıkar. Hangi ülke? Hangi şehir? Hangi üniversite? Hangi program? Bu sorulara yanıt ararken genellikle zorlu ikilemlerde kalırsınız ve yaptığınız seçimlerin geleceğiniz üzerindeki önemli etkisi dolayısıyla sizi yanlış seçim yapma korkusu sarabilir.   Peki ya gerçek anlamda iki tarafın da en iyisini seçebiliyor olsaydınız? Öğreniminizin bir

1.9K