Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

IELTS ya da Bilgisayarlı IELTS, Hangi Sınava Girmeli?

Yurtdışı eğitim için IELTS sınavı ile İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız mı gerekiyor? Peki, hangi tür sınav size daha uygun, IELTS bilgisayar mı kağıt mı?

IELTS ya da Bilgisayarlı IELTS, Hangi Sınava Girmeli?

İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almak istiyorsanız, IELTS sınavı İngilizce dil becerilerinizi kanıtlayabileceğiniz en popüler testlerden biridir. Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınav Sistemi olan IELTS, geçtiğimiz yıl bilgisayar üzerinden yapılan IELTS seçeneğini ilan ederek geleneksel kağıt üzerinde olan sınava yeni bir alternatif geliştirmiştir. Peki, hangi tür sınav size daha uygun, IELTS mi, Bilgisayarlı IELTS mi?

 

IELTS nedir?

 

International English Language Testing System kısaca IELTS, bugün yurtdışına açılan kapının anahtarlarından biridir. IELTS, anadil olarak İngilizceyi kullanan ülkelerde eğitim almak ya da çalışmak isteyenlerin dil becerilerini geliştirmek ve akademik olarak ispatlamak için oluşturulmuştur. IELTS, bugün dünya çapında tanınırlılığa sahiptir ve hayatınızın tüm adımlarında yanınızda olacak bir testtir. 1989 yılından bu yana IELTS, Paper Based Test-PBT olarak yani kağıt üzerinde yapılıyor.

 

Yurtdışı eğitim için IELTS sınavı gereklilikleri hakkında IDP IELTS yanınızda! Hemen IELTS başvuru, en iyi üniversiteler ve bölümler hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Bilgisayarlı IELTS nedir?

 

IELTS’in yeni geliştirilen sınavı Computer Delivered Test yani CDT, kağıt üzerinde yapılan sınava alternatif olarak bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Bilgisayar tabanlı IELTS ile sınavın dinleme, okuma, yazma bölümleri kağıt üzerinde değil de bilgisayar üzerinden yapılıyor. Konuşma bölümünde ise değişiklik bulunmuyor ve IELTS sözlü sınav denetmeni ile yüz yüze gerçekleşiyor. 

 

IDP IELTS ile iş, eğitim ve göçmenlik hedeflerinize ulaşmak artık daha kolay! Hemen IELTS sınavı kaydınızı oluşturun, ücretsiz 'IELTS' online eğitim seminerlerine katılın ve IELTS'e hazırlanın. Daha fazlası ve IELTS başvuru adımları için IDP IELTS sitesine göz atın

 

Bilgisayar tabanlı IELTS’in avantajları neler?

 

  • Bilgisayarlı IELTS ile sınava girenler, geleneksel sınava göre daha fazla sınav olabilme imkanına sahiptirler. Bilgisayar tabanlı sınav, daha rahat uygulanabildiği için yazılı sınava göre daha sık sınava girebilme, üstelik daha fazla sınav yeri imkanı sunuyor. 
  • Klasik IELTS sınavı için belki de en zor bölümlerinden biri IELTS Yazma - IELTS Writing kısmıydı. Zira kağıt, kalem ve silgi bulundurmanız gereken ve yazdığınız bir cümleyi aradan çıkartmak ya da değiştirmek istediğinizde tüm bir paragrafı silmek zorunda olduğunuz sınavın yerine bilgisayarda rahatlıkla yazarak girebileceğiniz bir sınav sizi bekliyor. Kelime sayınızın otomatik olarak sayıldığı, cümlelerinizi ya da silmek istediğiniz bir kelimeyi rahatlıkla değiştirebileceğiniz bir sistem geldi. Daha hızlı, daha kolay değiştirebileceğiniz bir CDT sınavı sizi bekliyor.
  • Geleneksel metodla yapılan IELTS sınavı sonuçları 13 günde açıklanırken, bilgisayarlı IELTS ile 1 haftaya kadar sonuçlardan haberdar olabiliyorsunuz. Böylelikle İngilizce gerekliliği olan üniversite başvurularınızda geç kalmış olduğunuzu düşünüyorsanız, bilgisayar tabanlı IELTS’i tercih edebilirsiniz. 
  • IELTS Okuma - IELTS Reading bölümünde, okuma metni ile soruları aynı ekranda görme imkanınız olacak. 
  • IELTS Dinleme - IELTS Listening bölümünde çok fazla değişiklik yok. Kulaklık son yıllarda çoğu sınav merkezinde yaygın olarak zaten kullanılıyordu, ancak bilgisayar tabanlı sistemde sınava birkaç kişi denebilecek kadar az katılımcı ile giriyorsunuz. Bu nedenle daha iyi konsantre olabilirsiniz. Aynı zamanda dinlerken hemen cevaplayabilme imkanınız olur.  

 

IELTS bilgisayar mı kağıt mı?

 

İkisi arasındaki en önemli fark, birinin yazılı olarak diğerinin ise bilgisayarda olmasıdır. Ancak sınav içeriği, zorluk seviyesi, puanlama, soru formatı ve zamanlama gibi koşullar açısından geleneksek sınavla arasında herhangi bir fark yoktur. Değişiklik sınavın uygulanma şeklindedir. Buna göre dinleme, okuma, yazma bölümleri kağıtta değil, bilgisayardan yapılıyor ve konuşma bölümünde ise herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Ancak daha fazla sınav tarihi, daha hızlı sonuçlar, daha az kalabalık bir ortam bulacağınız da kesindir. 

 

Sitemize üye olarak IELTS sınavı gereklilikleri, dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Peki, bilgisayar tabanlı sınavın dezavantajı var mı?

 

Genel olarak bakıldığında kağıt üzerinde yapılan sınava göre bilgisayarlı IELTS, birçok yönden daha avantajlı görünüyor, ancak şu da bir gerçek ki bilgisayar kullanma konusunda becerisi olmayanlar için tam tersi de olabilir. Zira klavye ile yazı yazma konusunda hızlı değilseniz, writing kısmı tam bir kabus olabilir. Bir diğer konu ise sınav ücretleri ile ilgili olabilir. Bilgisayar tabanlı IELTS bir miktar daha yüksektir. 

 

IELTS sınav formatı ya da süresinde değişiklik var mı?

 

Bilmeyenler ya da daha önce IELTS testine girmeyenler için dünyanın en tanınan İngilizce dil sınavının 4 ana bölümden oluştuğunu söyleyelim. Bunlar; dinleme, okuma, yazma ve konuşmadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi her iki test için de sınav formatında her hangi bir değişiklik olmamıştır. Sadece yeni sınavda dinleme, okuma ve yazma kısımları bilgisayar üzerinde yapılmaktadır. Süre konusunda herhangi bir değişiklik yoktur. 

 

 

 

Toplamda 2 saat 45 dakikadan oluşan IELTS sınavı konuşma bölümü aynı gün, 3 gün önce ya da 3 gün sonra yapılabilir. Hem geleneksel hem de bilgisayar tabanlı IELTS sınavlarında bu kısımla ilgili her hangi bir değişiklik yok.

 

Kaç çeşit IELTS var?

 

Kişisel hedeflerinize ve sonuçlarınızı göstermek istediğiniz kurum türüne bağlı olarak iki tür IELTS vardır. IELTS Akademik, İngilizce eğitim almak isteyenler için; IELTS Genel Eğitim ise iş deneyimi, göçmenlik konularında tercih edilebilir. İster lisans ister lisansüstü program olsun, üniversite başvuruları ya da İngilizce konuşulan bir ülkede bir şirkette çalışmak için IELTS Akademik testini tercih edebilirsiniz. 

 

Neden IELTS’i tercih etmelisiniz?

 

  • Uluslararası üniversiteler öğrencilerin İngilizce seviyesini, devlet kuruluşları göçmenlik başvuruları, özel sektörler ise çalışanlarının dil yeterliliğini ölçmek için IELTS sınavından faydalanırlar. 
  • 140'dan fazla ülkede dünya çapında tanınırlılığa sahiptir.
  • İngilizce dil seviyenizin ispatı konusunda en doğru değerlendirmelerden biridir.
  • Dünyadaki okullar ve şirketlere kabulde en önemli gerekliliktir.  
  • Hem İngiliz hem de Amerikan İngilizcesini kapsar.

 

IDP IELTS ile ücretsiz Bilgisayarlı IELTS deneyimini yaşamak ister misin? 

 

IDP Education, IELTS sınavını Türkiye’de ve dünyada yapma hakkına sahip 2 kurumdan biridir ve bugün aralarında Ankara, İzmir, Adana, İstanbul ve Bursa illerinin de olduğu sınav merkezlerinde haftanın 5 günü sınav olabilme imkanı sunar. Üstelik 5-7 gün arasında sınav sonucu alabilirsiniz. IDP Education ile ücretsiz IDP IELTS seminerlerine katılmak ve Bilgisayarlı IELTS deneyimini ücretsiz yaşamak istersen IDP IELTS etkinliklerine bu linkten göz atın.

 

IELTS sınavı hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuz göre sıra geldi ilginizi çekebilecek diğer yazılarımıza: IELTS’e Hazırlanırken En Sık Yapılan HatalarIELTS İngilizce Testinin Faydaları Nelerdir?IELTS Sınavı Hakkında 20 Soru-CevapIELTS Yeni Bilgisayar Üzerinden Yapılan Sınavı Sunar

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans