Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

US News: Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarının yer aldığı US News en iyi üniversiteler sıralamalarına göz atarak geleceğinizi planlayabilirsiniz.

US News Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Her yıl, binlerce öğrenci dünya çapında çok sayıda üniversitede eğitim almak için yabancı ükeleri tercih ediyor. Peki, yurtdışı eğitim almak bir öğrenci için neden bu kadar önemli? İlk tercih sebebi olarak üniversitelerin öğrencilere sunduğu yüksek kaliteli eğitimi ve uluslararası geçerliliği olan diploma imkanını sayabiliriz. Ancak daha önemli bir diğer konu ise yabancı ülkelerdeki araştırma ve geliştirme çalışmalarının, inovasyona yapılan milyonlarca dolarlık yatırımların ve öğrencilerin yaratıcılıklarını ortaya çıkaran, yeni fikirlere verilen değeri sayabiliriz.

 

US News&World Report tarafından hazırlanan 2020 yılı Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamasında, aralarında Türkiye’den Boğaziçi Üniversitesi’nin de ilk 200’de yer aldığı çok sayıda prestijli eğitim kurumu listeleri açıklandı. Gelin ayrıntılara beraber göz atalım. 

 

US News Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralaması nedir?

 

US News tarafından her yıl açıklanan sıralamalar, üniversitelerin küresel olarak dünya çapında karşılaştırılmalarını sağlamak için üretilmiştir. Bugün US News, QS ve Times Higher Education gibi kuruluşlar, kendi ülkelerinin dışındaki üniversitelere başvurmayı planlayan öğrenciler için özellikle okulların akademik itibarlarına ve araştırmalarına odaklanan en iyi üniversiteler listeler sunarlar. 30 yıldan fazladır bunu gerçekleştiren US News, sadece Amerikan üniversiteleri değil, dünya çapında çok sayıda ülke ve üniversiteye yer verir. 2020 yılında yapılan sıralamalarda 81 ülkeden 1.500 eğitim kurumu incelenmiştir. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Sıralamalarda göze çarpan dünyanın en iyi 50 üniversitesi hangileri? 

 

Yurtdışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için dünya sıralamaları listeleri, üniversite başvurularının en önemli adımıdır. Seçim yapmanızı kolaylaştıracak bu üniversiteler, listelenirken sadece eğitim ve araştırma kaliteleri değil, yabancı öğrencilere sağlanan kültürel çeşitlilikleri ile de dikkat çekerler. Bu yıl, listede yer alan ‘’2020 En İyi Küresel Üniversiteler’’ listesinde göze çarpan ilk 10 üniversite şu şekilde yer alıyor;

 

1- Harvard University

2- Massachusetts Institute of Technology 

3- Stanford University

4- University of California, Berkeley

5- University of Oxford

6- California Institute of Technology

7- Columbia University 

8- Princeton University

9- University of Cambridge

10- University of Washington 

 

Amerikan üniversitelerinin ilk 10’da her yıl olduğu gibi üstünlük sağladığı sıralamalarda İngiltere, her zamanki gibi Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en köklü ve saygın üniversiteleri ile yer almaya devam ediyor. Amerika’nın en iyi ulusal üniversiteleri sıralamalarında  ise Harvard Üniversitesi ve MIT’i geride bırakan Princeton University karşımıza çıkıyor. En inovatif okul, en iyi mühendislik lisans programları, en iyi lisans araştırma ve projeleri ile üst sıralarda kategorilendirilen okulu Harvard ve Columbia üniversiteleri izler. 

 

Asya’nın en iyi üniversiteler listesinde hangi okul var?

 

Teknoloji ve mühendislik konularında dünya sıralamalarında MIT ve Stanford gibi okullarla ilk 50’de yer alan Singapur’dan National University of Singapore birinci, Çin’den Tsinghua University ikinci ve yine Singapur’dan Nanyang Technological University ise üçüncü olarak Asya’nın en iyi üniversiteler listesinde ilk 10’da yer almışlardır. 

 

 

Sıralamalarda dikkat çeken bir diğer üniversite ise Suudi Arabistan’dan King Abdulaziz University’dir. Asya’nın en iyi dördüncü üniversitesi, 7 binden fazla uluslararası öğrencisi ile makine mühendisliğinde birinciliği, bilgisayar biliminde üçüncülüğü ve kimya alanında dünyanın en iyi 11. eğitim kurumu olması ile adından söz ettirir. Aynı zamanda Asya’nın en iyi yedinci üniversitesi Weizmann Institute of Science İsrail’de yer alan bir araştırma üniversitesidir. Özellikle biyoloji ve biyokimya, moleküler biyoloji, kimya ve fizik alanlarında ön plana çıkan okulun yanı sıra Çin’den Peking University, Japonya’dan ise University of Tokyo 5. ve 6. sıradadır. 

 

Türkiye’den Boğaziçi Üniversitesi ilk 200’de 

 

Boğaziçi Üniversitesi, US News tarafından açıklanan sıralamalarda 2020 yılı dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 186. sırada yer almıştır. Boğaziçi, aynı zamanda Asya’nın en iyi üniversiteler listesinde 21. sıraya yükselmiştir. Türkiye’nin en iyi üniversitesi olarak seçilen Boğaziçi Üniversitesi, geçen sene 234. sıradayken bu yıl ciddi bir yükselişle ilk 200’de kendine yer bulmuştur. Bu başarısında özellikle fizik alanında en iyi üniversiteler arasında 60. sırada olmasının ve mühendislik alanında 263. sırada yer almasının payı büyüktür. Bugün Boğaziçi Üniversitesi’nin toplam öğrenci sayısı 13 binden fazlayken uluslararası öğrenci sayısı ise 452’dir. 27 Türk üniversitesinin yer aldığı US News&World Report sıralamalarında Türkiye’nin en iyi ilk 10 üniversitesi ise şu şekildedir:

 

1. Boğaziçi Üniversitesi - 186

2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi - 398

3. İstanbul Teknik Üniversitesi - 424

4. Hacettepe Üniversitesi - 532

5. İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi - 547

6. Bilkent Üniversitesi - 571

7. Ankara Üniversitesi - 624

8. İstanbul Üniversitesi - 706

9. Koç Üniversitesi - 747

10. Yıldız Teknik Üniversitesi - 786

 

Avrupa’da İngiltere üstünlüğü göze çapıyor

 

Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ülke ve üniversite seçimi oldukça zordur. Zira çok fazla seçenek karşımıza çıkar. US News dünyanın en iyi üniversiteleri listesine damga vuran ülke ise her zaman olduğu gibi yine İngiltere olmuştur. İlk 4’e yerleşen Oxford, Cambridge, Imperial College London, UCL’nin yanı sıra Birleşik Krallık’tan University of Edinburgh, Avrupa’nın en iyi altıncı, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ise 28. sıradadır. İsviçre’den Swiss Federal Institute of Technology Zurich beşinci sırada yer alırken onu izleyen en iyi üniversiteler şu şekildedir: 

 

7. Danimarka - University of Copenhagen

8. İngiltere - Kings College London

8. Fransa - Sorbonne Universite

10. Hollanda - University of Amsterdam

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Konulara göre dikkat çeken en iyi üniversiteler hangileri?

 

En iyi üniversiteler listesine baktığımızda dikkatimizi çeken bir diğer konu ise bölümlerdir. Ülke ve üniversite seçimi bir öğrenci için ne kadar önemli ise bölüm ya da konu seçimi bu işin ilk basamağını oluşturur. Bugün, çoğu öğrenci eğitim alacakları bölümlere göz atarken mezuniyetten sonra iş imkanları ilk öncelikleri arasında yer alır. Bu nedenle US News, size konulara göre alanlarında en iyi üniversiteler ve okulları görebileceğiniz sıralamalarda sunuyor. 

 

 

US News dünyanın en iyi üniversiteleri hakkında yeterince bilgiye sahip olduğumuza göre diğer sektör sıralamalarını da inceleyebiliriz: QS 2023: Dünya Üniversite Sıralaması, Times Higher Education 2023: Dünyanın En İyi Üniversiteleri, Complete University Guide 2023: İngiltere Üniversiteleri, Whatuni: Öğrenci Seçimi Ödülleri 2022

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA