Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Dünya Üniversite Başarı Sıralamaları Nasıl Takip Edilir?

share image

Dünya çapında bir çok değişkene bağlı olarak üniversite sıralamaları açıklanıyor. Yurt dışında üniversite eğitimi görmek istiyorsanız bu sıralamayı takip etmeniz önemli! Ancak o kadar çok üniversite başarı sıralaması listesi açıklanıyor ki belirlediğimiz üniversite bir listede üst sıralarda iken diğer listede daha düşük bir sıralamada yerini bulabiliyor. Sizler için dünya çapında üniversite başarılı sıralamaları genel kabul görmüş listeleri derledik!

 

QS World University Rankings

 

 

QS World University Rankings her yıl eylül ayında British Quacquarelli Symonds tarafından yayınlanan bir üniversite başarı sıralamasıdır. 2004 yılında ilk kez yayınlanan liste 3.000 üniversiteye yer vermiş ve bu üniversiteler arasından “ En İyi 400 “ listesi oluşturmuştur. Günümüzde bu liste genişletilerek 700 üniversitenin bulunduğu liste yayınlanmaktadır.

 

Peki bu liste oluşturulurken hangi kriterler dikkate alınıyor? QS World University Rankings oluşturulurken araştırma, öğretim metotları, mezun olunduğunda iş bulma oranı ve uluslararası perspektif olmak üzere 4 kriter ele alınıyor. 100 üzerinden değerlendirme yapılırken kriterlerin değerlendirilme oranları;

 

  • Akademik itibar ( %40 )
  • Mezunların istihdam edilebilirliği ( %10 )
  • Fakülte / öğrenci oranı ( % 20 )
  • Fakülte başı atıf oranı ( % 20 )
  • Uluslararası Öğrenci Oranı ( % 5 )
  • Uluslararası Akdemik Kadro ( % 5 )

 

Belirlenen kriterler doğrultusunda QS World University Rankings listesine göre dünyanın en iyi üniversitesi; Massachusetts Institute of Technology (MIT), İngiltere’nin en iyi üniversitesi University of Cambridge!

 

QS World University Rankings 2015/2016 sonuçlarındaki üniversitelere bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

Yenilenen Dünya Başarı Sıralamaları sayfamıza göz atın!

 

Whatuni Student Choice Awards

 

 

Her yıl düzenlenen yarışmada, öğrencilerin tercihleriyle ve görüşleri ile en iyi üniversite seçiliyor. Üniversite imkanları, sosyal yaşam, akademik hayat, iş olanakları, spor aktiviteleri gibi çok çeşitli parametreler doğrultusunda öğrenciler oylarını kullanıyor. Ödüller “tüm dallarda en iyi üniversite” kategorisi dışında; spor, sosyal yaşam, akademik hayat, burs olanakları gibi farklı dallarda da sahibini buluyor. Bu yıl, 4 dalda aday olan Nottingham Trent üniversitesi uluslararası öğrenciler için en iyi İngiliz/Birleşik Krallık üniversitesi seçildi. Üniversite ile buradan iletişime geçin.

 

Times Higher Education (THE) Series

 

 

 

 

1. World University Rankings (THE)

 

World University Rankings (THE), Times Higher Education ( THE ) tarafından hazırlanan dünya çapında üniversitelerin başarı sıralamasının çıkarıldığı bir listedir. Liste hazırlanırken, üniversitenin akademik kadrosu, öğrenci profili, yayın sayısı, mezunların çalıştıkları kurumların kalitesi gibi 13 farklı kriter uygulanmaktadır.

 

World University Rankings sıralamasına göre dünyanın en iyi üniversitesi California Institute of Technology, İngiltere’nin en iyi üniversitesi ise Oxford Üniversitesi’dir.

 

World University Rankings sıralamasına bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz

 

2. World Reputation Rankings (THE)

 

Bir üniversitenin itibarını oluşturması yıllar sürebilir ancak bir olay yıllardır gelen itibarını bir anda zedeleyebilir. World Reputation Rankings sıralaması da üniversitelerin itibarlarını ve imajlarını listeleyen bir sistem! Bir çok kriter ele alınarak oluşturulan listenin temel dayanağı akademisyenlerin ve öğrencilerin en çok eğitimde bulunmak istedikleri üniversite ve zirvesinde Harvard Üniversitesi var. İngiltere’de ise en prestijli üniversite Cambridge!

 

Yenilenen Dünya Başarı Sıralamaları sayfamıza göz atın!

 

3. 100 under 50 rankings (THE)

 

100 under 50 rankings (THE) sıralama sistemi listedeki diğerlerinden baya farklı çünkü sadece son 50 yılda kurulan üniversiteleri içeriyor. Son 50 yılda kurulan üniversiteler içerisinde hangilerinin başarılı listesinde üst sıralarda olduğunu takip edebilirsiniz. 100 under 50 rankings (THE) listesine mutlaka bakmanızı mutlaka tavsiye ediyoruz çünkü yüksek prestijli ve köklü üniversiteler haricinde hiç duymadığınız üniversiteleri keşfedebilirsiniz. Listenin başında École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland bulunuyor. İngiltere’de ise University of Dundee listenin başını çekiyor.

 

4. European University Rankings (THE)

 

Sadece Avrupa’da bulunan üniversitelerin “en iyi” listesine ulaşmak isterseniz European University Rankings (THE) sizin için harika bir kaynak. Liste; 13 farklı kriterde üniversiteleri değerlendiriyor ve en iyi 200 üniversiteyi belirliyor. Listede liderliği kazanan ülkeler 46 üniversite ile İngiltere ve 36 üniversite ile Almanya!

 

>>Dünya sıralamalarına girmiş üniversitelerin broşürlerini buradan indirin!

 

National Student Survey

 

 

National Student Survey her yıl Ocak – Nisan ayları arasında üniversite öğrencilerine uygulanan anket sistemini temel almaktadır. Sonuçları Ağustos’ta açıklanan liste öğrencilere üniversite eğitimleri ile ilgili 23 soru sormaktadır. Öğrencilerin akademik eğitim, sosyal hayat, akademik destek, iş bulmaları ile ilgili memnuniyet derecelerinin sorgulandığı anket ile başarı ve mutluluk oranı %50’nin üstüne çıkan üniversiteler açıklanmaktadır.

 

Naitonal Student Survey kriterlerine göre öğrencilerin seçtiği en iyi üniversite Brighton and Sussex Medical School!

 

Complete University Guide

 

 

 

 

Mayfield University danışmanları tarafından her yıl nisan ayında açıklanan başarı sıralaması hem öğrenci görüşlerini hem de resmi data verilerini harmanlayarak ortaya bir sıralama çıkarıyor. 9 kriter ve data verileri ile ortaya çıkan sonuçlarda en iyi üniversite Cambridge Üniversitesi!

 

Yazımızın sonunda belirtmekte fayda var ki her başarı sıralaması farklı kriterleri ele aldığından dolayı sizin kriterleriniz ile uyuşan listeyi baz almak en faydalısı. Mesela itibarlı ve prestijli bir üniversite arıyorsanız World Reputation Rankings, yeni kurulan üniversitelerden seçim yapmak istiyorsanız 100 under 50 rankings (THE) sıralamasını incelemenizde fayda var!

 

>>Dünya sıralamalarına girmiş üniversitelerin broşürlerini buradan indirin!