Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Before you leave

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Seçimi

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Yurtdışında doğru okulu seçmek gerçekten ciddi, zor ve stresli bir iş. Hele ki daha önce böyle bir seçim yapmadıysanız ya da yakın çevrenizde yapmış biri yoksa... Ülkemizdeki, girdiğimiz merkezi bir sınav sonucu bizi kendi uygun gördüğü okula yerleştiren eğitim sistemi de, bize bu konuda hiç yardımcı olmuyor. 

 

İyi haber şu ki, ülkemizde, yurtdışında okul seçimi konusunda destek alabileceğiniz kişi ve kurumlar mevcut: Yurtdışı eğitim danışmanları... Ancak doğru yurtdışı eğitim danışmanını seçmek de gerçekten ciddi, zor ve stresli bir iş. Hele ki daha önce böyle bir seçim yapmadıysanız ya da yakın çevrenizde yapmış biri yoksa... Yurtdışı eğitim danışmanınızı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus var. Bu hususları dikkate alırsanız, bu aşamayı hasarsız atlatabilirsiniz aslında...

 

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Hizmeti Veren Kurumlar

 

Ülkemizde yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren kişi ve kurumları üç temel gruba ayırmak mümkün: 

 

  1. Yalnızca okuldan para alıp öğrenciden almayanlar, 
  2. Hem öğrenciden, hem okuldan para alanlar ve 
  3. Yalnızca öğrenciden para alıp okuldan almayanlar. 

 

Yeri gelmişken hemen söyleyeyim: Bunların hiçbiri diğerinden daha iyi ya da daha makbul değil; hiçbirinin yaptığı yanlış ya da etik dışı değil. Bunlar yalnızca danışmanların seçtiği iş modelleri. Her danışman kendi imkanlarına, kendi ihtiyaçlarına, kendi hedeflerine uygun iş modelini seçmekte özgür. Burada sizin yapmanız gereken, hangisinin size daha uygun olduğunu seçmek. Siz de kendi imkanlarınıza, kendi ihtiyaçlarınıza, kendi hedeflerinize uygun eğitim danışmanını seçmekte özgürsünüz.

 

1-Yalnızca Okuldan Para Alıp Öğrenciden Almayan Yurtdışı Eğitim Danışmanları

 

Yalnızca okuldan para alıp öğrenciden almayan yurtdışı eğitim danışmanlarının ellerinde anlaşmalı oldukları bir okul portföyü vardır. Öğrenci kendilerine geldiğinde, ona ellerindeki okul portföyünden en uygun okulu / okulları önerirler. Bu iş modelini benimsemiş bazı eğitim danışmanları, öğrenci adına portföylerinde bulunmayan okullara da başvurmayı kabul edebilir, ancak bu gibi bir durumda öğrenciden ekstra bir ücret talep etmeleri beklenmedik bir durum değildir, olmamalıdır. Yurtdışı eğitim için çok sınırlı bir bütçesi olan, yurtdışı eğitim için ayırdığı bütçeden belirli bir payı yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetine ayıramayacağını ya da ayırmaması gerektiğini düşünen ya da prensip olarak yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetine para vermek istemeyen öğrencilerin bu gruba giren eğitim danışmanlarını tercih etmesi daha doğru olacaktır. Ancak bu gruptaki eğitim danışmanlarının gelir kaynağının, diğer bir deyişle “müşteri”sinin okullar olduğunu düşünürsek, bu gruba giren bazı eğitim danışmanlarının önceliğinin öğrencinin çıkarlarını korumak olmayabileceğini de akılda tutup, dikkatli olmakta fayda var.

 

2-Hem Öğrenciden, Hem Okuldan Para Alan Yurtdışı Eğitim Danışmanları

 

Hem öğrenciden, hem okuldan para alan yurtdışı eğitim danışmanlarının ellerinde yine anlaşmalı oldukları bir okul portföyü vardır. Öğrenci kendilerine geldiğinde, yine ona önce ellerindeki okul portföyünden en uygun okulu / okulları önerirler. Bu iş modelini benimsemiş bazı eğitim danışmanları, öğrenci ile yaptıkları anlaşmanın şartlarına göre, öğrenci adına portföylerinde bulunmayan okullara da başvurmayı kabul edebilir, bu gibi bir durumda yine öğrenciden ekstra bir ücret talep edebilir, öğrenci ile yaptıkları anlaşmanın şartlarına göre, portföylerinde bulunmayan okullara yapacakları ücretli ya da ücretsiz başvurular için bir kota koyabilir. Bu gruba giren bir eğitim danışmanının, hem öğrenciden, hem okuldan para aldığı için, sunduğu hizmeti öğrenciye yalnızca öğrenciden para alıp okuldan almayan bir eğitim danışmanına göre daha uygun bir fiyatla vermesi mümkündür. Yurtdışı eğitim için ayırdığı bütçede bir miktar esneme yapabilen, yurtdışı eğitim için ayırdığı bütçenin makul bir oranını yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetine ayırabileceğini düşünen öğrencilerin bu gruba giren eğitim danışmanlarını tercih etmesi daha doğru olacaktır. Ancak bu gruptaki eğitim danışmanlarının, sizinle olan ilişkilerinin çok muhtemelen yalnızca bir defaya mahsus olacağını, birlikte çalıştıkları okullarla ise sürekli bir iş ilişkisi içinde olduklarını düşünürsek, bu gruba giren bazı eğitim danışmanlarının önceliğinin her zaman öğrencinin çıkarlarını korumak olmayabileceğini de akılda tutup, dikkatli olmakta fayda var.

 

3-Yalnızca Öğrenciden Para Alıp Okuldan Almayan Yurtdışı Eğitim Danışmanları

 

Yalnızca öğrenciden para alıp okuldan almayan yurtdışı eğitim danışmanlarının ellerinde ise, anlaşmalı oldukları bir okul portföyü yoktur. Öğrenci kendilerine geldiğinde, okulların çıkarlarını korumak gibi bir zorunlulukları ya da motivasyonları olmadığı için, ona yalnızca onun imkanlarına, ihtiyaçlarına ve hedeflerine en uygun okulu / okulları önerirler. Bu gruptaki eğitim danışmanlarının gelir kaynağının, diğer bir deyişle “müşteri”sinin öğrenciler olduğunu düşünürsek, bu gruba giren eğitim danışmanlarının önceliği öğrencinin çıkarlarını korumaktır. Bu gruba giren bir eğitim danışmanının, yalnızca öğrenciden para alıp okuldan almadığı için, sunduğu hizmeti öğrenciye diğer tüm seçeneklere göre en pahalı fiyattan vermesi beklenmedik bir durum değildir, olmamalıdır. Yurtdışı eğitim için ayırdığı bütçede belirli bir sınırı olmayan, yurtdışı eğitim için ayırdığı bütçeden gereken her türlü miktarı yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetine ayırabileceğini düşünen öğrencilerin bu gruba giren eğitim danışmanlarını tercih etmesi daha doğru olacaktır. Ancak bu gruptaki eğitim danışmanlarının, genelde freelance çalışan kişiler ya da bu hizmeti, sundukları diğer hizmetlerin devamı, bütünleyicisi olarak sunan kurumlar olduklarını düşünürsek, freelance çalışan kişilerin, kurumsal olmayan her türlü yapıda olduğu gibi, işlerinde sürdürülebilirliği, kaliteyi ve müşteri memnuniyetini sağlayamayabileceklerini, bu hizmeti, sundukları diğer hizmetlerin devamı, bütünleyicisi olarak sunan kurumların ise, okul seçimi konusunda öğrencinin çıkarlarını korusalar da, hizmetini verdikleri diğer konularda öğrencinin çıkarına olmayacak motivasyonlar içerisine girebileceklerini akılda tutup, dikkatli olmakta fayda var.

 

Yurtdışı Eğitim Danışmanını Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Buraya kadar kafa karıştırdıysam, aklınızda oluşmuş olması muhtemel soru işaretlerini hemen gidereyim: Doğru danışman, verdiği hizmeti bedavaya, ucuza ya da pahalıya veren, parasını oradan ya da buradan kazanan danışman değil, imkanlarınıza, ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize en uygun olan danışmandır! Danışmanın en uygun danışman olup olmadığına karar verebilmek için ise, dikkat edilmesi gereken hususlar, cevaplanması gereken sorular vardır:

 

1. Danışman, hizmetleri karşılığında sizden bir ücret talep ediyor mu?

2. Danışmanın, hizmetleri karşılığında talep ettiği ücret sizin bütçenize uyuyor mu?

3. Danışman, size önerdiği okulları sınırlı bir okul havuzundan mı seçiyor, yoksa sizin adınıza, sizin istediğiniz herhangi bir okula da başvuruyor mu?

4. Danışmanı, iyi tanıdığınız, güvendiğiniz, daha önce kendisiyle çalışmış ve aldığı hizmetten çok memnun kalmış yakın ya da yakınlarınız tavsiye ediyor mu?

5. Danışmanın (diğer) referansları iyi mi?

6. Danışman, işini severek ve isteyerek yaptığına sizi ikna edebiliyor mu?

7. Danışman, konusunda bilgili ve deneyimli mi?

8. Danışman, size yardımcı olmak, sizi memnun etmek için elinden geleni yapıyor mu?

9. Danışman, size güven veriyor mu?

 

Doğru Yurtdışı Eğitim Danışmanı Seçimi

 

Bu soruları cevaplayarak varacağınız optimal sonuç, imkanlarınıza, ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize en uygun yurtdışı eğitim danışmanını seçmenizi sağlayacaktır. Doğru yurtdışı eğitim danışmanını seçmek ise, ciddi, zor ve stresli bir iş olan doğru okul seçimini kolaylaştıracak, başvuru, kabul, ön kayıt, kayıt, vize, ulaşım, barınma gibi, okul seçimi kadar ciddi, zor ve stresli diğer işlerde de size çok yardımcı olacaktır.

 

Yazımın sonunda, yurtdışında doğru okulu seçmek için bir yurtdışı eğitim danışmanından yardım almak zorunda olmadığınızı da önemle hatırlatmak istiyorum. Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti, doğru, imkan, ihtiyaç ve hedeflerinize uygun danışmanın seçilmesi halinde, elbette çok faydalı bir hizmet. Ancak dersinizi çok iyi çalışır, bu iş için gereken zamanı harcar, dikkat ve özeni gösterirseniz, okul seçiminizi kendiniz yapamamanız için de hiçbir neden yok. Böyle bir hizmetten faydalanma imkanınız varsa, mutlaka sonuna kadar faydalanın, ama yoksa da, dünyanın sonu olduğunu düşünmeyin!

 

Serhat Özdiyar

San Diego State University, MBA ‘03

 

Hangi ülkeye gideceğinize karar veremiyorsanız yurtdışı eğitim uzmanlarımızla görüşün ve kişisel tavsiyeler alın!