Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Mezuniyetten Sonra Yurtdışında Çalışmak İçin En İyi Ülkeler

Mezuniyetten sonra yurtdışında çalışmak mı istiyorsun? Peki, yurtdışında çalışma ve yaşamak için en iyi ülkeler hangileri biliyor musun? Ayrıntılar rehberimizde.

Mezuniyetten Sonra Yurtdışında Çalışmak İçin En İyi Ülkeler

Günümüzde öğrenciler için iyi bir üniversite eğitimi almanın en önemli nedeni, mezun olduktan sonra kariyer hayatında güzel bir işe sahip olmaktır. Bunun için ister yurtdışında öğrenim görün, isterseniz de kendi ülkenizde bir üniversiteyi tercih edin yapmanız gerekenler hep aynıdır. Öncelikle  iyi bir yabancı dil bilgisi ki, artık İngilizce’nin yanında ikinci bir yabancı dilin önemi gittikçe artmaktadır, diğeri de seçeceğiniz bölümdür. Ayrıca mezun olduğunuz lisans programlarından sonra alacağınız lisansüstü dereceler sayesinde de çalışacağınız işlerdeki konumunuzun ve maaşınızın artacağını belirtmekte fayda var.

 

Son yıllarda özellikle Erasmus gibi değişim programları ve çoğu ülkenin sağladığı burs ve hibelerle, öğrenciler daha kolay bir şekilde yurtdışında istediği bir üniversiteye başvurabilirken, başka bir ülkeyede gitmeden eğitim alabilecekleri online üniversitelerde bulunmaktadır. Mezun olduktan sonra yurtdışında çalışmak, kariyerinize ve yaşamınıza yabancı bir ülkede devam etmeyi düşünüyorsanız en iyi ülkeler ve ve çalışma koşullarına birlikte göz atalım! 

 

Yabancı dil seçeneklerine göre en iyi ülkeler

 

Yurtdışında çalışma ve kariyer fırsatları arayan öğrencilerin, öncelikli olarak yabancı dil bilgilerini geliştirmeleri gerekir. Günümüz teknoloji ve internet çağında artık İngilizce bir gereklilikten ziyade zorunluluk haline gelmiştir. Kaldı ki İngilizce bilmeyen çoğu iş arayanın, işverenler tarafından olumlu geri dönüşler alamadıkları da bilinmektedir. Mezuniyetten sonra kariyer yapabileceğiniz ülkelerin her birinde İngilizce dil bilginiz sonucunda özellikle uluslararası firmalarda iş bulabileceğinizi, bunun yanında Almanya, Hollanda, İtalya, İspanya gibi ülkelerde İngilizcenin yanı sıra ülkenin kendi dilini bilmenizin, hem kültür hem de yaşam koşullarına daha kolay adapte olmanızı sağlayacağını da belirtmek gerekir. 

 

1. Yeni Zelanda

 

Tanınmış üniversiteleri, modern ve canlı şehirleri, buzulları, dağları, yağmur ormanları ile kaplı muhteşem doğası ile ülkeye, hem eğitim hem de yurtdışında çalışmak için gelenlere sıradışı bir deneyim yaşatır. Özellikle Auckland ve Wellington gibi öğrenci şehirleri, çok kültürlü yapısı, gelişen sanat ve mimari merkezleri ile göz dolduran Yeni Zelanda'da, İngilizce ve Maori dilleri kullanılmaktadır. Mezuniyetten Sonra Yeni Zelanda’da Çalışmak ve Yeni Zelanda’da İş İmkanı Olan Bölümler hakkında merak edilenler rehberimizde. 

 

 

Son yıllarda adını Peter Jakson’un çektiği Yüzüklerin Efendisi ve James Cameron’un çektiği Avatar filmleriyle duyuran ülkede özellikle teknoloji ve inovasyon alanlarında iş bulmanız oldukça rahattır. Zira bu filmlerin görsel efektlerini yapan Xero ve Weta Digital gibi yazılım şirketleri Wellington şehrinde yer alır. Sık sık kreatif direktör ve dijital prodüktör arayışı olan ülkede eğitim ve yaşam maliyetlerinin yüksek ve internet ağının yavaş olduğunu söylemekte fayda var. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

2. İngiltere 

 

İngilizce denilince aklımıza Amerika ile birlikte ilk gelen ülkelerden biri olan İngiltere mezun olduktan sonra kariyer hedefi olan ve yurtdışında çalışmak isteyen öğrenciler için en iyi ülkeler arasındadır. Zira ülkedeki Oxford, Cambridge, UCL gibi prestijli üniversitelerin yanı sıra Royal Dutch Shell, Astra Zeneca, Burberry gibi dünyanın en tanınmış uluslararası firmalarının varlığı da göz doldurur. 

 

 

Dünyanın ilk sanayileşmiş ülkesi olan İngiltere, günümüzde dünya çapında 6. büyük ekonomiye de sahiptir. Yüksek yaşam maliyetlerinin yanında ülkedeki çoğu uluslararası firmanın yabancılara iş verme konusunda ılımlı olmaları yurtdışında kariyer fırsatları arayanlar için bir şans olsa gerek. Özellikle teknoloji, mühendislik ve moda sektöründeki iş istihdamının giderek artması ülkeye gelenlere mezun olduktan sonra yurtdışında iş bulmak için imkan sağlar. İngiltere’de Okuldan Sonra Çalışma İmkanı hakkında fazlası rehberimizde. 

 

3. Kanada

 

Kanada, hem İngilizce hem da Fransızca dil seçenekleri ve dünyanın en modern Montreal, Quebec, Toronto gibi öğrenci şehirleri ile dikkat çeker. Ülke, hem yüksek kaliteli eğitim kurumları, hem de doğal zenginliği ile tercih edilirken, yurtdışında çalışma ve iş imkanları bakımından en zengin ülkelerdendir. Makine, otomotiv sanayi, finans, petrol ve mühendislik alanlarındaki iş sahaları ile Kanada, ister yeni mezun ister deneyimli çalışan olsun çok sayıda kariyer fırsatı sunar. Son yıllarda öğrencilerin eğitim için bilgisayar programcılığı, animasyon, bilişim gibi bölümleride tercih ettiği Kanada’da bu alanlarda uluslararası firmalarda çok sayıda iş bulabilirsiniz. Kanada'da En Çok Para Kazandıran Meslekler ve Mezuniyetten Sonra Kanada'da İş İmkanı hakkında ayrıntılar rehberimizde.

 

 

4. Almanya 

 

Avrupa Birliği ülkeleri arasında işsizlik oranının en düşük olduğu ülkelerden biri olan Almanya denince ilk aklımıza gelenler Siemens, BMW, Volkswagen, Bayer, Metro gibi uluslararası dev firmalar olur. Özellikle otomotiv, teknoloji ve mühendislik alanlarındaki iş sahaları ile dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Almanya’da mezun olduktan sonra yurtdışında çalışmak isteyenlere az da olsa İngilizcenin yanında Almanca bilgisine sahip olmanızı öneririz. Ülke özellikle Berlin, Hamburg ve Münih gibi öğrenci şehirleriyle dikkat çekerken Almanya’da moda ve tekstil sektörlerinin de dünya çapında bir yere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Hugo Boss, Puma, Adidas gibi markaların yanı sıra Karl Lagerfeld, Jil Sander, Philipp Plein gibi ünlü modacıların yetiştiği ülkede blog yazarlığı, moda tasarımcılığı, tekstil tasarım gibi alanlarda da çalışma imkanı bulursunuz. Almanya'da En Çok Para Kazandıran Meslekler ve Mezuniyetten Sonra Almanya'da Çalışmak hakkında daha fazlasını öğrenin. 

 

 

5. Fransa 

 

Fransa; dünyanın kültür, moda ve eğitim merkezlerinden biridir. Ülkeye her yıl çok sayıda uluslararası öğrenci eğitim almaya gelirken mezun olduktan sonra yurtdışında kariyer yapmak isteyenlerin de sıkça tercih ettiği bir yer olmuştur. Renault, Peugeot, L’Oreal, Christian Dior gibi dünya çapında tanınmış markaları; otomotiv, moda, kozmetik gibi alanlardaki başarıları ile adından söz ettirir. Fransa’ya kariyer yapmak için gelen öğrencilerin moda, sinema, güzel sanatlar gibi alanların yanında, son 20 yılda özellikle gastronomi dalında aşçılık ve pastacılık gibi bölümlerde öğrenim görmek için tercih ettiği görülmüştür. Ülkedeki çok sayıda Michelin yıldızına sahip şefin yanında staj yapma ve çalışma imkanını düşünürsek eğer Fransa yemek sanatı konusunda çalışmak isteyenlere muazzam fırsatlar sunar. Mezuniyetten Sonra Fransa'da Kariyer Yapmak İçin 7 Neden rehberimizde.

 

 

Sıradışı deneyim arayanlara göre en iyi ülkeler

 

Yurtdışında çalışmak ve kariyer yaparken bir yandan da gittiğiniz ülkelerde gezmek, yeni kültürler ve yemek alışkanlıklarını tatmak, farklı milletlerden insanlarla tanışmak isterseniz eğer, bunun için sizi Çin, Singapur, Hong Kong gibi birçok ülke bekliyor diyebiliriz. Özellikle teknoloji alanındaki iş imkanları, gün ışıyana kadar yoğunluğunu yitirmeyen hareketli şehirleri ve egzotik yaşam tarzlarıyla dikkat çeken bu ülkelerin ortak yönü İngilizce'nin ortak iş dili olmasıdır diyebiliriz. 

 

1. Çin 

 

Yurtdışında iş imkanlarının geliştiği en iyi ülkeler arasında yer alan Çin; Pekin, Guangzhou ve Şangay gibi şehirlerinde toplanan yoğun nüfusu ve dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan Tsinghua ve Pekin gibi yüksek kaliteli eğitim veren üniversiteleri ile bilinir. Eğer Çin’de yaşamak ve mezuniyetten sonra kariyer yapmak isterseniz ülkede teknoloji alanındaki çok uluslu firmaların yanı sıra İngilizce öğretmenleri için kadroların her zaman açık olduğunu söylemek gerekir. Ülkeye yerleşmek isteyenlere ucuz gıda ve eşya bulmanın kolay olduğunu, maaşların yüksek ancak endüstrinin ve sanayinin geliştiği şehirlerde hava kirliliğinin olumsuz etkilerinin bulunduğunu belirtmekte fayda var. Çin'de Kariyer Yapmak İçin 7 Neden rehberimizde.

 

 

2. Hong Kong

 

Hong Kong, Çin özerk bölgesi olarak varlığını sürdürürken dünyanın en gelişmiş finans ve uluslararası ticaret merkezlerinden biri durumundadır. Pahalı yaşam koşulları, minimalist konaklama yerleri, egzotik tatları ve Çin’den ayrı olarak yükselen tarihi ile mezun olduktan sonra iş bulmak için macera severleri bekliyor diyebiliriz. Her ne kadar iş piyasasında İngilizce konuşulsa da diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi kültür şoku yaşamamanız ve daha kolay adapte olabilmeniz için temel düzeyde bir Çince bilgisi sizi rahatlatıcaktır. Ülkede finans, bilişim, bankacılık gibi sektörlerin yanı sıra sağlık sektöründe de iş alanları oldukça gelişmiştir. Hong Kong'da Kariyer Yapmanız İçin 7 Neden için rehberimize göz atın. 

 

 

3. Japonya

 

Küçük bir ada ülkesi gibi görülen Japonya, sağlayacağı iş olanakları ile size Asya ülkeleri arasında en sıradışı ve kazançlı işleri sunabilir. Zira ülke özellikle okumak için gelen başarılı öğrencilere akademik kadrolarda iş imkanı sunup teşvikte bulunurken, her yıl yabancı ülkelerden nitelikli öğretim elemanlarını ülkedeki üniversitelerde ders vermeleri için davet eder. Aynı zamanda Toshiba, Hitachi, Cannon, Toyota, Honda gibi dünyanın en tanınmış uluslararası firmalarında teknoloji, otomotiv, finans gibi sektörlerde çalışma imkanları için iyi bir İngilizce bilgisine, yaratıcılığa ve az da olsa Japonca bilgisine sahip olmanızı öneririz. Japonya'da Kariyer Yapmak İçin 5 Neden rehberimizde. 

 

 

Japonya, yurtdışında iş imkanları en gelişmiş ülkeler arasındadır ve her yıl yaklaşık 15 bin kişiye vatandaşlık verir. Londra ve New York’tan sonra Tokyo ile dünyanın üç büyük metropol şehrinden birine sahip ülkede, özellikle moda alanında eğitim almak isteyenlerin sayısında artış görülmektedir. Genelde yeni mezunlar arasında tv ve film yapımcılığı, modellik, bankacılık, gazetecilik gibi iş kollarının tercih edildiğini ve ülkenin hibrid araçlar, robotlar, optik aletler gibi konularda yeni buluşlara ev sahipliği yaptığını söylemekte fayda var. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

4. Singapur

 

Günümüzde global ticaretin en önemli merkezlerinden biri olan Singapur, son yıllarda hem eğitim için uluslararası öğrencilerin hem de mezun olduktan sonra kariyer hedefi olanların gözde merkezlerinden biridir. İhracata dayalı büyüyen ekonomisi ile özellikle lojistik, ihracat, teknoloji ve mühendislik gibi alanlarda bulacağınız sayısız iş fırsatı sizi bekler. Sokaklarda çöp atmanın yasak olduğu ve ciddi para cezaları kesildiği Singapur, dünyanın en temiz yerlerinden biri olmasının yanında suç oranı en düşük ülkelerden de biridir. Biraz pahalı olan yaşam ve konaklama masraflarına karşın uluslararası firmalarda yıllık ortalama 140,000$ gibi bir maaşa sahip olursunuz. Ülkede resmi dilin İngilizce olduğunu belirtmek gerekir. Singapur’da Kariyer Yapmanız İçin 7 Neden rehberimizde. 

 

 

5. Güney Kore

 

Güney Kore, dünyanın 13. büyük ekonomisine sahip ülkesi olmasının yanısıra özellikle teknoloji alanındaki ilerlemeleri ile dikkat çeker. Muhteşem tarihi ve kültürü, göz kamaştırıcı manzaraları, egzotik tapınakları, lezzetli yemekleri, eğitim ve iş piyasasının olduğu kadar ülkenin de başkenti Seul şehriyle yurtdışında çalışma meraklılarının uğrak yeri olan Güney Kore’de çalışmak isteyenler için hükümet bir dizi fırsat sunar. İngilizce'nin yanı sıra az da olsa Korece bilginizin size ülkede bulunan Hyundai, Samsung, Genesis Motors, LG gibi uluslararası şirketlerde yurtdışında iş imkanları sunacağını belirtmekte fayda var. Mezuniyetten sonra yurtdışında çalışmak ve kariyer yapmak için ülkedeki çoğu teknoloji firmalarının ve iş piyasasının Seul şehrinde olduğunu ve bu alanlarda çalışacaklarında lüks şehir yaşamını düşünerek ülkede iş aramalarını öneririz. Güney Kore Kariyer Rehberi için linke göz atın. 

 

 

Mezuniyetten sonra yurtdışında çalışmak için en iyi ülkeler hakkında yeterince bilgi aldığımıza göre sıra geldi faydalı linklerimize: Yurtdışında Mezun Oldunuz! Sıra İş Bulmada. İşte İpuçları!, Türk Öğrenciler Yurtdışında En Çok Hangi Ülkeleri Tercih Ediyor, Yurtdışındaki Yeni Hayatınıza Nasıl Adapte Olursunuz?, Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Mesleki