Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Sağlık ve Tıp Alanında Kariyer Yapabileceğiniz 5 Ülke

Sağlık ve Tıp Alanında Kariyer Yapabileceğiniz 5 Ülke

Geçmişi Antik Mısır’dan Yunan’a kadar binlerce yıl öncesine dayanan sağlık ve tıp alanında eğitim alan öğrenci sayısı her yıl giderek artarken, mezuniyetten sonra da en çok kariyer imkanı bulan meslek grupları arasında yer alırlar. Yurtdışında bu alanda çoğu üniversite, yüksek kaliteli eğitim kurumları, İngilizce dil seçenekleri, burs imkanları ve iş olanaklarıyla uluslararası öğrencilere birbirinden güzel fırsatlar sunarken dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin yüksek maaş ortalamaları ile göz doldururlar. Sağlık ve tıp bölümünü bitiren öğrenciler; hastanelerde, bilim enstitülerinde, halk sağlığı merkezlerinde uzmanlık ve birçok uluslararası firmada sağlık konusunda yöneticilik ve danışmanlık yapabilirlerken, uluslararası yardım örgütlerine katılarak Afrika ve Orta Doğu’daki sağlık organizasyonlarında çalışabilirler.

 

Yurtdışında sağlık ve tıp alanında kariyer yapmayı düşünüyorsanız, önünüzde iki seçenek vardır; kariyer yapmak istediğiniz ülkede bu alanda eğitiminizi tamamladıktan sonra iş bulmak ya da kendi ülkenizde mezun olduktan sonra çalışmak için yurtdışını tercih etmek. Öncelikle ikisinin de zorlu bir yol olduğunu, sağlık ve tıp alanında eğitim sistemlerinin, gerekli şartların ve akademik yılların ülkelere göre değiştiğini, mezun olduktan sonra ülkede kalıp çalışmak içinse bir dizi prosedürün yerine getirilmesi gerektiğini belirtelim. Gelin sağlık ve tıp alanında kariyer yapabileceğiniz ülkelere, çalışma koşullarına ve iş imkanlarına birlikte göz atalım!

 

HOLLANDA

 

Sağlık ve tıp alanında kariyer yapabileceğiniz ülkelerin başında yüksek maaşları, geniş istihdam olanakları, uzun tatil günleri ve kısa çalışma saatleri ile Hollanda gelir. Ülke dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahipken özellikle doktorlar, diş hekimleri ve veterinerler için iş imkanları ile doludur. Hollanda merkezli çok uluslu şirketlerde çalışmak için İngilizce genellikle iş dili olarak kullanılsa da, küçük firmalar ve kamu kuruluşlarında Hollandaca bilmek gerekir. Ülkenin en kalabalık, kültürel ve parasal yönden de en önemli şehri olan başkent Amsterdam, yüksek yaşam ve konaklama ücretleri ile bütçenizi zorlasa da Rotterdam, Utrecht, Groningen, Lahey gibi şehirleri biraz daha uygun maliyetleri ile seçebilirsiniz. Hollanda aynı zamanda dünyaca ünlü üniversiteleri ile ülkede mezuniyetten sonra akademik kariyer yapmak isteyenlere de bir dizi fırsat sunar. Sağlık ve tıp ile ilgili özellikle küresel sağlık ve moleküler tıp alanında lisans eğitimi sunan Groningen Üniversitesi’ni, tıbbi biyoloji yüksek lisans seçenekleri için Radboud Üniversitesi’ni ve ülkenin en iyi sağlık ve tıp eğitimi veren Amsterdam Üniversitesi’ni mezuniyetten sonra öğrencilerine hem ülkede hem de uluslararası çapta sundukları kariyer imkanları ile tavsiye edebiliriz.

 

 

>>>Hollanda’da sağlık ve tıp alanında çalışmak isterseniz ortalama maaşların 140.000$ civarında olduğunu, uzmanlık alanlarına göre ise 250.000$’a kadar kazanç sağlandığını söylemekte fayda var.

 

AVUSTRALYA

 

Dünyanın altıncı büyük ekonomisine sahip Avustralya; yüksek okuma-yazma oranı, kültür çeşitliliği, göz alıcı manzaraları, Melbourne, Sidney, Adelaide gibi öğrenci şehirleri, modern ve kaliteli üniversiteleri ve kariyer imkanları ile dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında yer alır. Kişi başına düşen milli gelirlere bakıldığında Amerika ve Kanada gibi ülkelerden sonra gelmesine rağmen eğitim, sağlık ve kişisel özgürlük gibi birçok konuda dünya genelinde üst sıralarda yer alır. Avustralya’nın en iyi üniversiteleri arasında bulunan Sidney Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi ve Monash Üniversitesi yurtdışında sağlık ve tıp alanında araştırma odaklı, yenilikçi ve dinamik bir eğitim sistemine sahipken, modern laboratuvarlar, alanında uzman akademisyenler, uluslararası denklikte diploma seçenekleri ile göz doldururlar. Ülkede bir üniversiteden mezun olan sağlık ve tıp öğrencileri hastanelerde, bilim enstitülerinde ve halk sağlığı merkezlerinde kariyer imkanı bulurken, okulunuzu bitirdikten sonra derecenize göre 1-2 yıl arası iş bulmak için Avustralya’da kalabilirsiniz. Ülkenin personel düzeyi oldukça yüksektir ve özellikle doktorlar için hastanelerde sunulan iyi çalışma koşulları ve destek sistemleri de dikkat çekicidir. 

 

 

>>> Avustralya’da sağlık ve tıp alanında ortalama maaşlar yıllık en düşük pratisyen hekimler için 90.000$, uzmanlar içinse 240.000$ civarındadır. 

 

AMERİKA

 

Rüyalar ülkesi Amerika, dünyanın en tanınmış ve prestijli üniversiteleri ile her yıl binlerce uluslararası öğrenciyi kendine çekerken, bilim, tıp, teknoloji ve mühendislik gibi alanlar en çok tercih edilenler arasındadır. Ülkede sağlık ve tıp alanında ilk sırada Harvard Üniversitesi yer alırken, onu Johns Hopkins Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Yale Üniversitesi takip eder. Yüksek kazançlarına ve mezun olduktan sonra işe alınma oranlarına bakıldığında, Amerika hala en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alsa da son yıllarda özellikle gençler sağlık ve tıp alanındaki zorluk ve durgunlukla başa çıkmaya çalışıyor. Bu açıdan ülkede eğitim almayı düşünüyorsanız mezuniyetten sonra uluslararası geçerli diplomalarınızla daha yüksek kazançlı ve daha iyi koşullarda çalışabileceğiniz farklı ülke arayışlarına girebilirsiniz. Amerika’da tıp ile ilgili özellikle kalp cerrahı doktor Mehmet Öz ve Harvard’ın ünlü kanser uzmanı doktor Mehmet Toner hem akademik hem de profesyonel kariyer yapanlar arasında en iyi örneklerdir.

 

 

>>>Amerika’da sağlık ve tıp alanında çalışmayı düşünenler için başlangıç maaşları ortalama yıllık 160.000$ iken, uzmanlar içinse 230.000$ civarındadır. 

 

KANADA

 

Kanada, muhteşem doğası, Montreal, Quebec, Toronto gibi birbirinden güzel öğrenci şehirleri, hem İngilizce hem de Fransızca dil seçeneği, kaliteli eğitim kurumları ve yüksek yaşam standartları ile dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasındadır. Yurtdışında sağlık ve tıp alanında eğitim almayı ve kariyer yapmayı düşünüyorsanız, Toronto Üniversitesi ve McGill Üniversitesi’ni araştırmanızı öneririz. Zira geniş laboratuvarları, modern tesisleri ve ödüllü akademisyenleri ile Kanada bugün yapay hücreler, organlar ve yaşlanma, hastalıklara karşı bulunan ilaçlar konusundaki araştırmaları ile göz doldurur. Ülkedeki çoğu doktor, cerrah ve akademisyen daha yüksek kazançlar için sıklıkla Amerika’yı tercih ettiğinden bu alandaki istihdam açığı da her yıl giderek daha da artmaktadır. 

 

 

>>>Kanada’da sağlık ve tıp alanında en düşük 107.000$, en yüksek uzmanlar ise 160.000$ civarında yıllık ortalama kazanç elde ederler. 

 

İNGİLTERE

 

İngiltere, her yıl özellikle dil eğitimine gelen öğrencilerle Amerika’dan sonra dünyanın en yoğun öğrenci trafiğine sahip ülkesi durumundadır. Bunda araştırma, yenilik ve yaratıcılığın ön planda olduğu eğitim sistemlerinin, Londra, Manchester, Leeds gibi şehirlerinin, Cambridge, Oxford gibi saygın eğitim kurumlarının, Hawking, Newton gibi bilim adamlarının, kültür çeşitliliğinin ve tarihi geçmişinin etkisi büyüktür. Dünya çapında altıncı büyük ekonomiye sahip ülkede yaşam standartları ve giderleri pahalı olmasına rağmen İngiltere bugün tıp öğrencilerine büyük ölçüde sağladığı maddi desteklerle göz doldurur. Avrupa’nın genelinde olduğu gibi sağlık ve tıp çalışanlarına İngiltere’de de talep fazladır ve her yıl çok sayıda öğrenci bir yandan eğitim almaya diğer yandan da mezun olduktan sonra kariyer yapmaya ülkeye gelir. 

 

 

>>>İngiltere’de sağlık ve tıp alanında  pratisyen hekimler en düşük  118.000$ kazanırken, uzmanlar yaklaşık 150.000$ yıllık kazanç elde ederler.  

 

Ayrıca bakınız;

Yurtdışında Tıp Eğitimi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

Öğrenciler için En Çok Kazandıran Meslekler

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA