Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Üniversite Öğrencileri İş Hayatına Nasıl Hazırlanmalı?

Üniversite Öğrencileri İş Hayatına Nasıl Hazırlanmalı?

Çoğu kişiye göre öğrencilik, hayatlarının en güzel dönemidir, özellikle de üniversite zamanları. Ama bir bakmışsın göz açıp kapayıncaya kadar mezun olmuşsun. Bütün o güzel ve eğlenceli zamanlar bitmiş ve artık iş hayatına atılacaksın. Peki, ne kadar hazırsın?

 

Öğrencilik yıllarını iyi değerlendirip kendini iş hayatına hazırlaman gerek. Bu sayede diğer mezunların aksine, daha yüksek pozisyonlarda işe başlama olasılığın da olacak.

 

Üniversite yıllarında kendini bu ipuçları ile iş hayatına hazırlayabilirsin:

 

1. Kariyer fırsatlarının peşinde ol.

 

Profesyonel kariyerin üniversiteden sonra başlayacağı düşüncesi yaygın bir yanılgıdır. Bu yanılgı, seni karşına çıkan veya çıkacak olan fırsatlardan alıkoyabilir. Mezun olmadan önce fırsatları değerlendirmeye başla. Alanınla ilgili işlerin peşinde ol ve staj ilanlarına göz at.

 

Staj yapmak, öğrenciliğin can damarıdır çünkü gelecekteki kariyerin için sana yardımcı olur ve seni gerçek iş hayatına daha iyi hazırlar.

 

Bu doğrultuda, üniversite öğrencilerine sunulan işe alım programlarına ve staj ilanlarına göz atabilirsin. Böylece alanınla ilgili değerli kariyer fırsatları bulabilirsin.

 

2. Bağlantılar kur.

 

Çoğu şirket işlerini uzaktan online olarak yürütmeye başladı. Sosyal medyayı kullanmak senin sadece iş ararken zorluk çekmemeni değil, ayrıca alanındaki insanlarla da etkileşim içinde olmanı sağlar. İş dünyasından kişilerle bağlanıya geçmeyi dene. Üniversitedeyken edineceğin çevre, ilerideki iş hayatın için sana büyük katkıda bulunur.

 

3. Teknoloji konusunda kendini geliştir.

 

Güçlü bağlantılarının olması iyidir, ancak teknolojiden de geri kalmamalısın ki diğer adaylar karşısında bir avantajın olsun. Örneğin; yazılım bilmek, ofis hayatını kolaylaştıracaktır.

 

4. Yeni şeyler öğren ve kendini geliştir.

 

Üniversitede birçok şey öğreniriz. Bazıları kariyerin için yararlıyken, bazıları yararsız görünebilir. Bu “yararsız” şeyleri göz ardı etme. Bakarsın bir gün ihtiyacın olur. Anahtar kelimemiz DURMAMAK. Eğitim asla bitmez. Şirketler işleri çeşitli yollarla halledebilecek takım arkadaşları arar. Alanın ile ilgili, seni daha da ileriye götürebilecek online eğitimlere katıl.

 

Alanınla ilgili veya kendini geliştirmek istediğin konularla ilgili online sertifika programlarına buradan ulaşabilirsin.

 

Bir üniversite öğrencisi olarak, bu maddeleri göz önünde bulundurup, hem okuyup hem de iş hayatına hazırlanmaya başlayabilirsin. Böylelikle mezun olduğunda tecrüben ve bilgi birikimin olmuş olacaktır.

 

Kaynak: toptalent.co

Bölüm ara

Ülke seçin
Mesleki