Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Yeni Bir İş Aramaya Nasıl Başlamalısın?

Yeni Bir İş Aramaya Nasıl Başlamalısın?

Yeni bir iş arayışına girdiysen, özgeçmişini mükemmel bir şekilde hazırlamalısın. Anahtar kelimeler açısından optimize edilmiş, sektöre özel, başarılarla dolu, verilerle desteklenmiş ve en az iki kez kontrol edilmiş olmalıdır. Eğer bu konuda bir eksiklik olduğunu düşünüyorsan öncelikle minik bir kontrol yaparak işe koyulmanda fayda var. 

 

Böylece bir sonraki işini bulmaya hazırsın. Aslında bu aşamanın hazır olması demek aniden beliren fırsatlara da hazır olman anlamına geliyor. Şirketler yıl boyunca çalışan alımı yapıyor ve senin için doğru pozisyonun ne zaman açılacağını asla bilemezsin. 

 

Bu doğrultuda, hayalindeki işi bulmana yardımcı olacak birkaç tüyoyu da aşağıda seninle paylaştık!

 

1. CV’ni doğru şekilde hazırla.

 

Biraz öncede belirttiğimiz gibi CV’nin hazır ve eksiksiz olması çok önemli bir adımdır. İnsan Kaynakları profesyonellerinin senin hakkında doğru bir izlenime kapılması buna bağlıdır.

 

Doğru CV hazırlamakta zorluk çekme! Farklı ve dikkat çekici CV örneklerimiz ile işini kolaylaştırabilirsin. Şimdi buraya tıklayarak ilham alabilirsin!

 

2. Mükemmel iş seni bulsun.

 

Şimdi böyle denildiği zaman, ‘‘Hayalimdeki iş beni nasıl bulabilir?’’ diye düşünmüş olabilirsin. Ancak, bu noktada toptalent.co gibi kariyer platformlarına üye olarak, süreci kısaltabilir ve mailine yeni yetenek arayan şirketler hakkında bilgi gelmesini sağlayabilirsin. Bu gibi sitelerde bir hesap oluşturman ve profilinde kariyerinle ilgili bilgileri güncel tutman yeterli olacaktır. Bu sayede açılan yeni ilanlara ilk haberi olan ve başvuranlardan olabilirsin.

 

3. Düzenli olarak ilanları takip et.

 

İş piyasasıyla ilgili şey aslında sürekli bir gelişim ve değişim içinde olmasıdır. Her zaman yeni işler açılır, bu senin için bir fırsattır çünkü bu, harika bir iş bulma şansının her dakika arttığı anlamına gelir. Bu yüzden günlük olarak takip ettiğin kariyer platformlarını kontrol etmen çok önemlidir. Aksi takdirde hayalindeki bir fırsatı kaçırma riskin olabilir. Üstelik bunu her yerden takip edebilirsin. Sabah kahveni içerken de otobüsle bir yere giderken de iş/staj ilanlarına göz gezdirebilirsin. Ne zaman bakacağın tamamen senin elindedir. Sadece son başvuru tarihlerini kaçırmamaya dikkat etmelisin. 

 

Sonuç olarak: Her gün birkaç dakikalık iş arama, yeni iş arayışının üstesinden gelmen için ihtiyacın olan her şeydir.

 

4. Potansiyel işverenleri araştır.

 

Sadece iş unvanlarına değil, şirketlere de hatırlatıcılar kurabilirsin. Ek olarak, hangi şirketin sana uygun olabileceğini de önceden araştırarak işe koyulabilirsin. Bu konuda şirketin misyon ve vizyonuna bakmak yararlı olacaktır. Mevcut ve eski çalışanlar tarafından yayınlanan incelemeler de şirket kültürü duygusunu anlamana yardımcı olacaktır.

 

Buradan hayalindeki işi sana sunan şirketlere göz atabilir, şirket kültüründen çok daha fazlasına ulaşabilirsin.

 

Kaynak: toptalent.co

Bölüm ara

Ülke seçin
Mesleki