Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Yurtdışında Eğitim Sürecini En İyi Şekilde Değerlendirme Yolları

974

Yeni bir ülke, yeni bir çevre gibi deneyimlerin yanı sıra yurtdışında eğitim almak birçok akademik ve profesyonel avantajlar da sunar.

 

Yurtdışındaki eğitiminizi başarı ile tamamlamak en önemli amacınız olmalı ve buna konsantre olmalısınız. Ancak tabii ki bunun yanı sıra akademik veya profesyonel farklı deneyimlere de hazırlıklı olmalısınız. Hatta bunlar arasında boş zaman aktiviteleri de mutlaka yer almalı.

 

Peki yurtdışında bulunduğunuz süre içerisinde farklı ne gibi deneyimler elde edebilirsiniz?

 

Basit birkaç ipucu ile başlayalım. Biliyorsunuz ki normalde farklı bir ülkeyi sırf turistik amaçlarla ziyaret etmek için servet ödeyip seyahat eden insanlar var. Bu durumda siz bir taşla iki kuş vuruyorsunuz diyebiliriz. Halı hazırda eğitim için yurtdışındayken gittiğiniz ülkenin kültürünü, tarihini, önemli özelliklerini öğrenebileceğiniz turistik amaçlı geziler yapın. Unutmayın bu şans bir daha ele geçmez.

 

Derslerinizin yoğunluğuna ve zamanınıza göre yarı zamanlı çalışmayı da deneyebilirsiniz. Çalışırken kazanacağınız yeni beceriler ve öğreneceğiniz şeyler mezun olduktan sonra oldukça işe yarayabileceği gibi işverenler için yurtdışı eğitim deneyiminizin etkisini iki katına çıkaracaktır.

 

En önemli kısmı da iş yerinde bulunduğunuz ülkelerin kültürüne ve insanların davranış biçimlerine dair çok önemli gözlemler yapacağınızdan emin olun.

 

Eğer işletme, finans, ekonomi, hukuk gibi bölümlerden birinde okuyorsanız, yarı zamanlı bir işten ziyade bir staj programına katılmak mezun olduktan sonra sizin için çok faydalı olacaktır.

 

Yurtdışı Staj Programları

 

Uluslararası firmalardan yerel küçük firmalara kadar birçok işletme öğrencilere son eğitim yıllarında veya mezun olduktan sonra staj fırsatı sunar. Bu işletmeler arasında Microsoft, British Petrol gibi uluslararası firmalar da olabilir.

 

Genellikle üniversitelerin kariyer merkezlerinin web sitelerinde veya yayınladıkları basılı materyallerde bu fırsatlar duyurulur. İnsan kaynakları, pazarlama, iletişim veya IT gibi birçok farklı alan da staj programlarına rastlamak mümkün.

 

Bu tarz firmalar için adayların konu ile ilgili bilgisi ve staj programı ile ne kadar ilgili oldukları çok önemlidir. Bu nedenle staj başvurusu yapmadan önce mutlaka başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiği kalifikasyonlara sahip olduğunuzdan emin olun ve unutmayın ki seçim aşaması hiç kolay olmayacaktır.

 

Firmaların sunduğu staj pozisyonları için başvuru formları sitelerinden online olarak yayınlanır. Bu formlardaki tüm bilgileri eksiksiz doldurmanız gerektiği gibi 2 referans bilgisi de vermeniz gerekecektir. Bir önceki patronunuz ya da öğretmenlerinizden birinin iletişim bilgilerini verebilirsiniz. Tabii önce kendilerinin rızasını almak kaydıyla. Bazı firmalar bilginizi ölçmek üzere internet üzerinden testler de yapmanızı isteyebilir ya da bu süreç, başvuru formunuzu inceleyip sizi görüşmeye çağırdıktan sonra da olabilir.

 

Başvurular için son başvuru tarihini de kontrol etmeyi unutmayın. Genelde yaz stajları için son başvurular Aralık ayında kabul edilir.

 

Başvuru süreci ve sonraki test süreçleri uzun ve yorucu olabilir ancak gelecekteki kariyeriniz için olacak katkısı da bir o kadar önemlidir. Çoğu durumda öğrenciler staj yaptıkları firma tarafından iş teklifi alıp kariyerlerine o firmada devam ederler. Bu olmasa bile mezun olduktan sonra bu staj deneyiminin iş bulma açısından size sağlayacağı katlı büyüktür. 

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA