Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Yurtdışındaki Üniversitelerden Mezun Olmanın Avantajları

Yurtdışında Okumanın Faydaları

Yaşadığınız ülkeyi terk edip yurtdışında eğitim kararı vermek, öğrencilerin gelecekleri için atacakları büyük bir adım olacaktır. Yurtdışında üniversite okumak ve mezun olmanın sayısız avantajı vardır ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek yine sizin elinizdedir. Bir yandan dünyayı gezerken, diğer yandan da uluslararası tanınırlılığa sahip bir üniversitede eğitim almak, bunu yaparkende kendinizi hem sosyal, hem de kültürel olarak geliştirmenin size kazandıracağı birçok artı olacaktır. Gelin yurtdışındaki üniversitelerden mezun olmanın avantajları neler, birlikte göz atalım!

 

Farklı Bir Eğitim Sistemini Deneyimlersin

 

Yurtdışında üniversite okumanın tam zamanı! Günümüz teknoloji ve internet çağı artık herşeye çok daha kolay ulaşabilmemizi sağlarken, öğrenciler yurtdışında eğitim almanın avantajlarından sonuna kadar faydalanmak için uluslararası üniversiteleri tercih ederler. Zira yurtdışı eğitim kurumları; araştırma ve öğrenci odaklı eğitim sistemlerinin yanı sıra, zengin kütüphaneleri, inovasyon yatırımları, çok kültürlü kampüsleri ve modern laboratuvarları ile dikkat çekerler. Bugün Amerika, özellikle bilgisayar bilimleri, tıp, mühendislik gibi alanlarda dünyanın en çok tercih edilen eğitim kurumlarına sahipken onu İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkeler izler. Her ülkenin kendine özgü eğitim sistemleri ve yaklaşımları varken, üniversiteler buna alışma sürecinde öğrencilerine tam destek sağlarlar.

 

Yurtdışı Üniversitelerin Broşürlerini Ücretsiz İndirin!

 

Yeni Kültürleri Keşfedersin

 

Giderek küreselleşen dünyada, kültürlerarası iletişim hayati bir beceri haline gelirken, bu yetiye sahip yeni mezunlar, işverenler ve toplum tarafından hem talep hem de saygı görür. Yurtdışında eğitim almanın avantajları arasında yeni kültürleri keşfetmek, gittiğiniz ülkenin yeme içme alışkanlıklarını, gelenek ve göreneklerini öğrenmek, kitaplardan ya da internetten edinebileceğiniz bilgiler değildir. Gerçek yaşam deneyimleri gerektirir ve yurtdışındaki üniversitelerden mezun öğrenciler, bu deneyimi ve kültürlerarası keşfi en iyi şekilde özümserler.

 

 

Kendine Olan Güvenin Artar

 

Bugün yurtdışı eğitim alan öğrencilerin, hiç yurtdışı deneyimi olmayanlara göre daha özgüvenli, bağımsız düşünen, güçlü karakterli, bilgi ve deneyim için istekli, kendi kendilerine yetebilen, sosyal becerileri gelişmiş bireyler olarak iş yaşamlarına atıldıkları gözlemlenmiştir. Bunda öğrenim görmek için seçtiğiniz üniversitenin size verdiği yüksek kaliteli eğitimin önemi büyüktür. Çoğu öğrenci bu eğitimler sonrasında risk alma becerisi, iletişim ve stratejik düşünme yetisi, küresel bakış açısı ve problem çözme gibi yeteneklerle mezun olur. 

 

Yeni Bir Dil Öğrenirsin

 

Öğrenciler için yurtdışında eğitimin faydaları denildiğinde ilk aklımıza gelen, yeni bir dil öğrenmek ya da bildiğiniz bir dili geliştirmek ve akıcılık kazanmak yer alır. Günümüzde özellikle küresel dil haline gelen İngilizce, hem eğitim hem de iş dünyasında sıklıkla kullanılırken, mezuniyetten sonra iş bulmanızı kolaylaştıracak en önemli etken kusursuz bir İngilizceye sahip olmaktır. Bugün çoğu öğrenci, yurtdışında üniversite okumak için ikinci bir yabancı dil öğrenebilecekleri Almanya, Çin, Japonya, İspanya ve İtalya gibi ülkeleri tercih ederler. İkinci Bir Yabancı Dil Öğrenmek İçin 8 Neden yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

Dünyanın Her Yerinden Arkadaş Edinirsin

 

Uluslararası bir öğrenci olarak, otomatik olarak üniversitede büyük bir öğrenci ağının içinde kendinizi bulursunuz. Genel olarak üniversiteler, yabancı öğrencilerin yeni bir ülkeye daha kolay uyum sağlayabilmeleri için öğrenci toplulukları ve organizasyonlara ev sahipliği yapar. Yurtdışında eğitim almanın avantajlarından en önemlisi her kıtadan farklı milletlerden yaşam boyu sürdüreceğiniz yeni arkadaşlıklar kurmanızdır. Ülkenize döndüğünüzde de irtibatta kalacağınız okul arkadaşlarınızla seyahatlerinizde tekrar görüşebilir, yurtdışında çalışmak istediğinizde onlardan yaşadıkları ülkeler hakkında yardım alabilirsiniz. 

 

 

Yeni İlgi Alanları Bulursun

 

Yurtdışı eğitim almak kazandıracağı yüksek kaliteli eğitim ve iş fırsatlarının yanı sıra, bir yandan da yeni etkinlikler ve ilgi alanları bulmanıza yardımcı olur. Gideceğiniz üniversiteler ve katılacağınız öğrenci toplulukları sayesinde, hafta sonları doğa yürüyüşü, su sporu, kayak, golf gibi çeşitli aktivitelere katılabileceğiniz gibi, film, dans, tiyatro, yazarlık gibi topluluklar sayesinde kendinize yeni ilgi alanları bulursunuz. 

 

Mezuniyetten Sonra Kolay İş Bulursun

 

Yurtdışı eğitim alan öğrencilerin çoğu, mezuniyetten sonra eğitim aldıkları ülkede kalmayı düşünür. Zaten eğitim alacakları ülkeyi seçmeden önce öğrenciler, hem üniversiteler hem de yaşayacakları şehirlerle ilgili ciddi bir araştırma içerisine girerler. Bu aşamada eğitiminiz süresince bol bol sosyal ve profesyonel iş ağınızı geliştirmenizi, stajlarınızı iyi değerlendirmenizi ve yarı zamanlı iş fırsatlarını kaçırmamanızı öneririz. Ülkenize dönmeye karar verirseniz, çalışacağınız iş alanında birçok kişiden önde olacağınız kesindir. Elde ettiğiniz uluslararası diploma, yabancı dil bilgisi ve yurtdışı deneyim sayesinde işverenlerinizin gözüne girersiniz. Mezuniyetten Sonra İş Bulmanıza Yardımcı Olacak 9 İpucu rehberimizde.

 

Genel Kültürün Artar

 

Yurtdışında okumanın faydaları arasında kişisel gelişim ve vizyonunuzu geliştirecek en önemli konu genel kültürünüzün artması olacaktır. Yeni bir ülke, şehir ve yeni insanlar görmek, o ülkenin tarihini, kültürünü anlamaya çalışmak, seyahat etmek dünyaya farklı açılardan bakmanızı sağlayacaktır. Günümüzde işverenler, yurtdışında üniversite okumuş öğrencilerin çalışma hayatlarında, kazandıkları bilgi ve deneyimleri ile başladıkları işleri bitirme ve zorlukların üstesinden gelme konusunda daha hırslı ve aktif bir yaşam sergilerler. 

 

 

Yeni Bakış Açıları Kazanırsın

 

Yurtdışında üniversite okumak, bir ülkenin kültürünü, siyasi yapısını, günlük yaşamını, din ve dilini anlamaya çalışmak size yeni bakış açıları ve vizyon kazandırır. Yeni bir ülkede yaşarken, gezip göreceğiniz yerler, tanıyacağınız insanlar, konuşacağınız diller sizin dünyaya farklı bir perspektiften bakmanıza, daha yaratıcı ve kendinize özgü bir dünya görüşüne sahip olmanıza neden olur. Bir yandan gittiğiniz ülkenin kültürünü anlamaya çalışırken, diğer yandan kendi ülkenizinde kültürel özelliklerini dışarıdan farklı bir gözle görerek, analiz etme becerileriniz artar. 

 

Yurtdışındaki üniversitelerle iletişime geçin ve giriş koşulları, fakülteler, konaklama, başvurular hakkında detaylı bilgi alın.

 

Yüksek Kazançlar Elde Edersin

 

Yurtdışında okumanın zorlukları olacağı gibi mezuniyetten sonra size kazandıracağı sayısız fırsatlarda vardır. Günümüzde yurtdışı eğitim alan öğrenciler; global bakış açıları, problem çözme yetenekleri, gelişmiş dünya görüşleri, kusursuz İngilizceleri ve uluslararası diplomaları ile mezuniyetten sonra ülkelerine döndüklerinde, hem çabuk işe yerleşme oranları hem de yüksek kazançları ile göz doldururlar. Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler için yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

 

Özgeçmişinle Öne Çıkarsın

 

Öğrenciler için yurtdışında eğitim almanın avantajları arasında elde edeceğiniz donanımlı özgeçmiş sizin hakkınızda çok şey anlatır. Yeni bir ortama uyum sağlama yeteneğinizden kültürlere olan ilginize, ikinci bir dil bilginizden sosyal ağınıza kadar kaliteli ve yenilikçi eğitim mezuniyetten sonra size mükemmel bir diploma kazandırmasının yanı sıra harika bir özgeçmiş sunar. 3 ya da 4 yıl süren eğitiminizi en iyi şekilde değerlendirmeniz, kendinizi geliştirecek aktivitelere ve etkinliklere katılmanız, stajlarınızı yapmanız, olabildiğince gönüllü projelere katılmanız işverenlerin dikkatini çeken bir özgeçmişe sahip olmanızı sağlar. Yurtdışı Eğitim Başvurusu Yaparken CV'mi Nasıl Hazırlamalıyım? sorusunun cevabı yazımızda.

 

Yeni Yerler Keşfedersin

 

Yurtdışında okumanın faydaları arasında kulağa en hoş gelende, kuşkusuz yeni yerler görmek ve dünyanın bilmediğiniz ülkelerine gitmektir. Yeni bir ülkede yaşamak, sınırlarınızı genişletmek, daha önce bulunmadığınız bir şehirde yaşamayı öğrenmek, hem kendinize olan güveninizi artırır, hem de cesaret kazandırır. Bugün çoğu işveren yurtdışım çıkmış, seyahat etmiş, kültürel deneyimi olan çalışanlara öncelik tanırlar. Zira yurtdışı eğitim, öğrencilere mezuniyetten sonra değerli seyahat becerileri kazandırır.

 

Yurtdışı Eğitim Konusunda Ücretsiz Danışmanlık Hizmetinden Faydalanın!