Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Yurtdışındaki Üniversitelerden Mezun Olmanın Avantajları

1269

Yurtdışında okumak kişiye sosyal hayat, kültür, kariyer ve eğitim alanında birçok şey katıyor. Çevrenizde yurtdışında üniversite okuyup mezun olan kişilerdeki inanılmaz değişimleri gözlemliyorsunuzdur. Bu yazımızda yurtdışındaki üniversitelerden mezun olmanın avantajlarını listeleyeceğiz.

 

Kaliteli ve Yenilikçi Eğitim

 

Yurtdışında üniversite eğitimi, yenilikçi gelişmeleri takip eden ve kaliteyi ön plana çıkaran bir yapıdadır. Üniversite için yabancı bir ülkeye gittiğinizde, özellikle Batı ülkelerinde eğitim sisteminin öğrenci odaklı ve teori ile pratik çalışmaların harmanlandığı bir sistem olduğunu görürsünüz. Kütüphane ve laboratuvar olanakları, bilgi teknolojilerine kolay erişim, kampüs içi etkinliklerin fazlalığı gibi etkenler eğitimin kalitesini sosyal yönden de arttırmaktadır. Yurt dışında en iyi 100 üniversite içerisinde yer alan bir üniversitede eğitim almanız halinde alacağınız eğitimin seviyesi hayal edemeyeceğiniz kadar kaliteli olabilir.

 

Yurtdışındaki üniversitelerin resmi broşürünü indirin

 

 

Kişisel Gelişim ve Vizyon

 

Yurtdışında bir üniversiteden mezun olmanın size en büyük getirilerinden biri de kişisel gelişim ve vizyonunuza yapacağı katkıdır. Yeni bir ülke, birçok ülkeden arkadaşlar, farklı bir şehir… Yurtdışında üniversite eğitimi sırasında siz fark etmeseniz de kişisel gelişim ve vizyonunuz çok farklı ögelerle beslenecektir. Mezun olduğunuzda donanımlı, çok kültürlü yapıya uygun, hayata daha geniş pencereden bakan ve idealleri oturmuş bir birey olmanız kaçınılmaz.  Yurt dışında, doğup büyüdüğünüz yerden uzak bir ülkede eğitim almanız sizi daha olgun ve ayakları yere sağlam basan biri yapacaktır.

 

Yabancı Dil Öğrenimi

 

Eğitim için gittiğiniz ülkede o ülkenin dilini öğrenmek hem kariyer açısından hem de kültür açısından sizi avantajlı kılacaktır. Sizinle yaşıt kişilerin kurslara para dökerek ve zaman harcayarak teoride öğrendiği bir dili yurtdışında bir ülkede okuyarak sürekli pratik yaparak öğreneceksiniz. Örnek vermek gerekirse; hiç kimse İngiltere’de okuyan birine İngilizce, Almanya’da okuyan birine Almanca bilip bilmediğini sormayacaktır. Yurtdışında 3-4 yıl arası üniversite eğitimi sırasında öğreneceğiniz yeni dil ile iş hayatında bir adım öne çıkacaksınız.

 

Mezuniyet Sonrası İş Fırsatları

 

Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin çoğu mezuniyet sonrasında da o ülkede kariyerlerine devam etmek istiyor. Mezuniyet sonrası hem üniversite eğitiminiz sırasında edindiğiniz network hem de okulunuz aracılığıyla birçok iş fırsatına ulaşabilirsiniz. Yurt dışında üniversite eğitimi alıp mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönmeye karar verirseniz alanınızdaki birçok kişiden önde olacaksınız. Özellikle başvuracağınız kurum yurtdışı ile bağlantıları olan, ithalat ve ihracat yapan bir şirketse öncelikli olacağınız kesin. Kariyerinizi yüksek lisans ve doktora ile akademik olarak ilerletmek isterseniz de yurtdışında bir üniversiteden mezun olmak size avantaj sağlayacaktır.

 

Mezun olduktan sonra kolay iş bulmanızı sağlayacak 10 bölüm

 

Kaynak

http://studyzone.com.tr/docs/default-source/default-document-library

http://www.sabah.com.tr/egitim/2012/07/04/yurtdisinda-bir-universiteden-mezun-olmanin-avantajlari

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.