Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

2020'nin En İyi Yurtdışı Eğitim Rotaları

2020'nin En İyi Yurtdışı Eğitim Rotaları

Yurtdışı eğitim fikri olan çoğu öğrenci için hangi ülkede okuyacağı konusu zor bir karardır. Bugün dünya çapında çok sayıda ülke, öğrencilere benzersiz deneyimler yaşatacak ve keşfedilecek yeni ve ilginç bilgiler bulabilecekleri alternatiflere sahiptir. Yeni bir dil öğreneceğiniz, yeni ve farklı bir kültürün sırlarını ortaya çıkaracağınız, dünyanın en çekici ve ikonik cazibe merkezlerinde 2020’nin en iyi yurtdışı eğitim rotaları sizi bekliyor. 

 

Ücretsiz eğitim imkanı sunan Almanya

 

Berlin, Münih, Heidelberg, Köln gibi öğrenciler için fırsatlarla dolu Almanya, tüm dünyadan uluslararası öğrenciler için devlet üniversitelerinde düşük ücretli eğitim politikasına devam ediyor. Dünya standartlarında araştırmalara imza atan ülkedeki üniversiteler, akademik performansları ve modern kampüsleri ile dikkat çekerken öğretim kalitesi ve öğrenci memnuniyeti değerlendirmelerinde üst sıralarda yer alır. Ayrıca ülke, gelişmiş otomotiv ve kimya sanayileri ile yüksek istihdam edilebilirlik ve uygun yaşam maliyetleri ile oldukça avantajlıdır. Almanya’da bir üniversiteye nasıl başvurulacağı ile ilgili yazımıza göz atın.

 

Dünyanın en iyi üniversitelerine sahip Amerika

 

Yurtdışı eğitimde hangi ülkeyi seçmeli diye düşünenler için Amerika hem eğitim hem de çalışmak ve yaşamak için öğrenciler arasında en popüler seçimdir. Bugün fırsatlar ya da özgürlükler ülkesi olarak tüm dünyadan göçmeni kendine çeken Amerika, QS listelerinde ilk 3 üniversitesi ile uzun yıllardır dünyanın en iyi ve en saygın eğitim kurumlarına ev sahipliği yapar. ABD’deki üniversiteler, mükemmel uluslararası üne sahiptir ve iyi finanse edilir. İngilizce dilinde eğitim alma ve öğrencilere çok çeşitli finansal destek imkanı sunan ülkede esnek bir akademik ortam sizi bekler. Aynı zamanda özellikle STEM alanlarından öğrenciler için çalışma izni düzenlemeleri yapılan Amerika’da, mezun olduktan sonra kalma ve harika kariyer fırsatları vardır. Amerika’da iş imkanı sunan en popüler bölümlere rehberimizden göz at. 

 

Avrupa’nın teknoloji merkezi İrlanda

 

OECD ülkeleri içersinde en zengin ülkelerden biri olan İrlanda, bugün aralarında Microsoft, Google, Apple, Dell, Facebook gibi büyük uluslararası işletmelere ev sahipliği yapar. Üstelik ülkede eğitim almaya gelen öğrencilere bu gibi şirketlerin merkez ofislerinde staj ve iş deneyimi sunulur. Güzel manzaraları, yemyeşil doğası, zengin bir müzik, edebiyat ve spor kültürü ile İrlanda, öğrenciler için yurtdışı ülke seçimi yaparken zorluk çekmeyeceğiniz fırsatlara sahiptir. Bugün aralarında Trinity College Dublin gibi eğitim kurumlarına sahip İrlanda’da özellikle Dublin şehri, öğrenci yoğunluğu ile göze çarpar. İrlanda’da üniversitelere başvuru nasıl yapılır, ayrıntılar yazımızda. 

 

Avrupa’nın en geniş İngilizce program çeşitliliğine sahip ülkesi Hollanda

 

Hollanda’da eğitim almayı seçerseniz eğer ülkedeki hemen hemen her üniversite, Hollandaca öğretilen programların yanında İngilizce program çeşitliliğine de sahiptir. Öyle ki bu Avrupa’nın en çok çeşitliliğe sahip İngilizce programlarıdır ve uluslararası öğrencileri zengin bir kültürel ortam bekler. Aynı zamanda Hollanda nüfusunun %70’inden fazlası İngilizce bilir ve bu da sizi kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir ortam sunacaktır. Hollanda’da üniversite, konaklama ve yaşam maliyetleri Amerika ve İngiltere’ye kıyasla oldukça uygundur. Tabii Amsterdam gibi hem turistik hem de öğrenci nüfusunun yoğun olduğu bir şehirde konaklama bulmak biraz zor da olabilir. Bu nedenle başvurularınızı 12 ay öncesinden yapmak da fayda var. Hollanda’da burs imkanları hakkında yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

Mükemmel yaşam kalitesi ile Kanada 

 

Son yıllarda uluslararası öğrenci sayısında büyük artış olan Kanada’nın bu kadar popüler olmasında öğrencilere sunduğu dünya standartlarında eğitimin, ileri teknolojiyi kullanan Kanada üniversitelerinin ve yüksek yaşam standartlarına sahip Toronto, Montreal, Vancouver gibi öğrenci şehirlerinin payı büyüktür. Kanada’nın en önemli avantajı hem Fransızca hem de İngilizce dillerinde zengin lisans ve lisansüstü programlara sahip üniversiteleridir. Özellikle telekomünikasyon, dijital medya, video oyunu, biyoteknoloji gibi endüstrileri ile güçlü olan ülkede eğitim sonrası çalışma imkanları da oldukça çeşitlidir. Kanada’da öğrenci yaşam maliyetleri hakkında merak edilenleri yazımızdan öğren.

 

Zengin ve entellektüel tarihi ile Avusturya

 

Dünyanın kültür başkenti olan Avusturya, aralarında Franz Schubert, Johann Strauss, Joseph Haydn, Gustav Mahler gibi bestecilerin, Egon Schiele, Gustav Klimt ve Oscar Kokoschka gibi ressamların, Nicola Tesla gibi bir mucidin, Franz Kafka ve Stefan Zweig gibi yazarların, Sigmund Freud gibi psikanalitik kuramın kurucusunun olduğu zengin bir entellektüel kültür ve sanat tarihine sahiptir. Dolayısıyla da tüm dünyadan uluslararası öğrenciyi kendine çekebilmesinin en önemli nedenlerinden biri de budur. Dünya standartlarında üniversiteler, ekonomik büyüme ve inovasyon alanında ilerleme sonucu ortaya çıkan yüksek yaşam kalitesi, uygun eğitim ve yaşam ücretleri sizi cezbedecektir. Ancak yurtdışında okumak için Avusturya’yı seçerken çoğu üniversitede lisans eğitiminin Almanca olduğunu ve İngilizce dilinde çok sayıda yüksek lisans programı bulabileceğinizi unutmayın. Avusturya’da eğitim alabileceğiniz üniversitelerin listesine bu linkten göz atın.

 

Almanya’dan sonra en uygun eğitim ücretleri ile İtalya

 

Yurtdışı eğitim almak isteyen Türk öğrencilerin yaygın olarak tercih ettiği ülkelerden biri olan İtalya, her yıl binlerce yabancı öğrenci ve turiste ev sahipliği yapar. Sanat, mimari ve tarihin merkezi olan ülke, aralarında başkent Roma, Bologna, Milano, Floransa, Siena gibi şehirlerde hukuktan sanata, modadan mühendisliğe kadar çok sayıda alanda zengin akademik programlar sunar. İtalya’da üniversite okumak ve başvuru süreci hakkında merak edilenler yazımızda. 

 

İngilizce becerilerinizi geliştirirken yeni bir kültürü keşfedebileceğiniz Avustralya 

 

Yurtdışı eğitimde hangi ülkeyi seçmeli diyorsanız, farklı bir kültürü keşfetme ve yeni insanları tanıma imkanı sunan Avustralya, tam size göredir. Nefes alabileceğiniz doğal yaşamı, mükemmel eğitim sistemi, dünya çapında üniversiteleri, öğrenciler için güvenli ve refah yaşam standartlarına sahip Sydney, Melbourne, Adelaide, Perth gibi şehirleri ile Avustralya, eşsiz bir yurtdışı eğitim rotasıdır. Üstelik bunların hepsini yaparken İngilizce becerilerinizi geliştirme şansı da bulursunuz. Avustralya’da dil eğitimi hakkında merak edilenlere yazımızdan göz atabilirsiniz. 

 

Yurtdışı eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz.