Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

İngilizcenizi Geliştirmek İçin 3 Farklı Öneriler

13262

Dünyada pek çok dil konuşuluyor ancak bazı diller, uluslararası arenada çok daha fazla tercih ediliyor. Çok eski dönemlerde Latince, sonra Fransızca şimdi ise İngilizcenin uluslararası işlemlerde en popüler kullanılan dil olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünyada 330 milyon kişinin ana dili İngilizce ve ikinci dili İngilizce olanların sayısı ise 510 milyon. Bu da dünyada yaklaşık olarak 850 milyon insanın İngilizce konuştuğunu gösteriyor.

 

Son dönemlerde Çin’in ekonomik büyümesine paralel olarak Çince de oldukça yükselişte ve İspanyolca da geniş bir alanda konuşuluyor.

 

Yabancı dil öğrenmek istiyorsanız ya da dilinizi geliştirmek için size kendi başınıza da uygulayabileceğiniz yöntemleri sunmak istiyoruz.

 

Mobil Uygulamalar

 

Duolingo’yu belki duymuşsunuzdur. Duolingo, kullanıcılarına dil öğretmek amacıyla hayata geçirilen bir uygulama. Duolingo ile, konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerinizi geliştirmeniz ve dile temel düzeyde hakim olmanız çok kolay. Gamification (oyunlaştırma) yöntemlerini kullanan uygulamada çoktan seçmeli grafikler arasından doğru kelime ile resmi eşleştirme, cümleyi tamamlama, cümleyi söyleme ve gramer alanında çalışmalar yapmanız gerekiyor. İngilizce dahil olmak üzere toplam 16 dil alternatifi bulunan Duolingo ile oyun oynar gibi dil öğrenebilirsiniz.

 

Duolingo’ya ek olarak Babbel gibi ücretli uygulamalar da bulunuyor.

 

Bunun yanı sıra, halihazırda bildiğiniz yabancı dili geliştirmek için Google Translate, Duolingo gibi oluşumların çeviri gruplarına gönüllü olarak katılabilir ve çeviri yapabilirsiniz.

 

Film ve Diziler

 

Dünya çapında fenomen olan dizi ve filmleri bir de kendi dillerindeki altyazılarla izlemeye ne dersiniz? Örneğin Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Star Wars, Game of Thrones, House of Cards gibi film ve dizileri altyazılarıyla izlediğinizde söylenen cümlelerin nasıl yazıldıklarını da eşzamanlı öğrenebilir, aynı zamanda dinleme yeteneğinizi de geliştirebilirsiniz.

 

Bir sonraki adımınız ise bu film ve dizileri altyazısız izlemek olsun. Yabancı dilinizi geliştirmek için ne kadar faydalı olduğuna inanamayacaksınız.

 

Podcast, Video

 

Podcast’ler belirli bir konuda hazırlanan sesli ya da görüntülü kayıtlardır ve pek çok kuruluş ya da kişi tarafından yayınlanmaktadır. İlginizi çeken konuda takip edeceğiniz podcast’ler dilinizi geliştirmek için son derece faydalı olacaktır.

 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sosyal medyada video izlenme sayıları her geçen gün artıyor. Örneğin bilgisayar oyunları kategorisinde yayın yapan YouTube ünlüsü PewDiePie,  42 milyon takipçisiyle YouTube’un en çok takip edilen kanalı durumunda. Moda, yemek, müzik, komedi gibi alanlarda yayın yapan pek çok YouTube fenomeni bulunuyor ve siz de bu kanalları takip ederek hem güncel konuşma diline adapte olabilir hem de yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

 

Sizin yabancı dilinizi geliştirmek için uyguladığınız yöntemler neler, bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.