Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Kültürel anlamda çeşitli kampüs mü? Kendi ülkenizden öğrencilerin bulunduğu kampüs mü?

share image

Eğer yurtdışında eğitim almak istiyorsanız, farklı ülkelerden ve kültürel geçmişlerden öğrencilerle tanışma ve dünya genelinden arkadaşlar edinme olasılığınız yüksektir. Ancak bazılarınız kendi ülkesinden olan öğrencilerle vakit geçirmeyi tercih ediyor olabilir - bu da oldukça mantıklı bir seçimdir!

 

Hem çeşitlilik arayanlar hem de evinin rahatlığını isteyenlere hitap edecek olan inanılmaz bir araç geliştirdik - Hotcourses Diversity Index (HDI). Bu araç size Birleşik Krallık, ABD ve Avustralya'daki üniversitelerin kültürel anlamda ne kadar çeşitli olduğunu keşfetme imkanı sunar - hepsine tek tıkla ulaşabilirsiniz. Bu aracın diğer bir özelliği de, bir üniversitede kendi ülkenizden olan tüm uluslararası öğrencilerin oranını görme imkânı sunan Feel at Home Index’tir (Kendini Evinde Hisset).
 

Çeşitliliği kucaklamak...


Bir üniversiteyi tercih etmenizi sağlayan şeyler nelerdir? Bu bazı öğrenciler için konum, sıralama, araştırma imkânları veya üniversite hakkında yapılan yorumlar olabilir ancak bazıları içinse kampüste bulabilecekleri kültürel çeşitliliktir.
 

Avustralya’da University of Wollongong’da öğrenim gören İranlı Amir’in yurtdışında öğrenim görmek istemesinin temel sebeplerinden biri, farklı ülkelerden öğrencilerle tanışmaktı. “Çeşitlilik buraya gelmemdeki temel sebep. Burada her yerden çok sayıda insan görebilirsiniz ve birlikte hoşgörü içinde yaşayabilirsiniz.”

 

Dubaili öğrenci Anurang Ram Chandran, ABD’de bulunan University of Missouri’nin tüm kültürlerin buluşturmasından ve herkese kendini ‘Mizzou Kaplanı’ gibi hissetmesinden oldukça etkilenmiş. “Mizzou’da çeşitlilik ve eşitliğe yapılan vurgu inanılmaz! Hangi dinden, inanıştan olursanız olursanız hangi tercihlere sahip olursanız olun, nihayetinde siz de bir Kaplansınız ve her öğrenciye karşı takınılan tavır övgüye değer - bu Mizzou’nun beni en çok etkileyen özelliği!”

 

Çeşitlilik arayışında olan daha fazla uluslararası öğrencinin fikirlerine göz atın...

 

 

“Birleşik Krallık’a doğru yola çıkarken bu kadar farklı kültürlerle tanışacağım asla aklıma gelmezdi. Sonsuza kadar sürdüreceğim harika arkadaşlıklar edindim. Farklılıklara saygı göstermek ve bu farklılıklara bakarak kendimi geliştirmek beni daha açık görüşlü ve meraklı yaptı.”

Paola, İtalya

Turizm Pazarlama ve Yönetimi Master Programı

Bournemouth University, Birleşik Krallık

 

 

“Birleşik Krallık’ta eğitimi benzersiz kılan şey çeşitlilik. Çok daha büyük bir dünyanın parçası olduğunu bilmek daha iyi bir birey olmanıza katkı sağlıyor. Burada etrafımdaki insanları anlamayı, takdir etmeyi ve ne kadar farklı olurlarsa olsun sevmeyi öğrendim. Sonuç olarak, hayata bakışım genel anlamda değişti.”

Jira, Pazarlama Master Programı

Queen Mary, University of London, Birleşik Krallık

 

Evinizin Rahatlığı

 

Öğrenim için yurtdışına çıkmak - genellikle de evden binlerce mil uzağa - oldukça zorlu olabilir. Dolayısıyla bazı öğrenciler için kendi ülkelerinden akranlarıyla bir arada olabileceklerini bilmek rahatlatıcı olacaktır.

 

Çinli öğrenci Allen Wang, oradaki diğer Çinli öğrencilerle tanışmaya başladıktan sonra Avustralya’da bulunan Box Hill Institute’de yaşama hızlı bir şekilde alıştı.

 

“Hayat burada eğlenceli. Kendi ülkemden çok sayıda arkadaşım var. Çinlilerin yoğun olduğu bir mahallede yaşıyorum dolayısıyla yiyecekten insanlara ve dile kadar her şey tanıdık geliyor.”

 

Kendi ülkesinden arkadaşlarıyla yemek pişirmek gibi basit etkinlikler bile uluslararası öğrencilerin ev hasretiyle başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Shree Suriya, Avustralya’da RMIT’de öğrenimi sırasında Sri Lanka’dan çok sayıda arkadaş edindi.

 

“Burada kendi ülkemden pek çok arkadaşım var, yani hayat o kadar da kötü değil. En azından kendi ülkenizden birileriyle konuşmak güzel. Evi ve ülkemdeki yemekleri pek özlemiyorum çünkü zaten burada sırayla pişiriyoruz. Beraber yaşadığımız için işler kolay.”

 

Hotcourses Diversity Index (HDI) Nasıl Kullanılır?

 

Her öğrencinin farklı olduğunu biliyoruz; bu yüzden yurtdışı eğitim deneyiminizde ister çeşitlilik, kendi evinizin rahatlığı veya ister ikisinden de biraz arıyor olun, HDI tam size göre! Kurum, ülke, konu alanı ve öğrenim seviyenize göre arama yapabilirsiniz.