Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Yurt Dışında Seyahat Ederken Para Kazanmak İster misin?

Seyahat Ederken Para Kazanma Yolları

Yurtdışında hem gezmek hem de para kazanmak ister misin? Evet, yanlış duymadınız! Bugün, çok sayıda öğrenci ya da gezgin, dünyayı dolaşırken para kazanmak ya da tamamen masraflarını karşılamak için gönüllü ya da olmayan birçok yol bulur. Gezmeyi düşündüğünüz ülkelere göre masraflarınızın artacağını düşünerek seyahatinizi finanse edebilecek birçok eğlenceli fırsatı gerçekleştirirken, özgeçmişinize ekleyeceğiniz eşsiz deneyimler ve beceriler kazanacağınızı da unutmayın! Gelin seyahat ederken para kazanabileceğiniz işlere birlikte göz atalım.

 

Gönüllü projelere katılın 

 

Gezerken para kazanmak için yapabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren gönüllü projelere katılmak olacaktır. Hem gittiğiniz ülkenin kültürünü ve geleneklerini daha yakından inceleyebilir hem de yeni insanlarla tanışarak kendinize sosyal bir ağ edinebilirsiniz. Gönüllü çalışmalar çok çeşitli olabilir. Genel olarak bildiğimiz ve Türkiye’den öğrencilerin de sıklıkla tercih ettiği Avrupa Gönüllü Hizmeti, bunların en bilinenidir. Katılımcıların seyahat, konaklama, yemek, dil eğitimi ve aylık cep harçlıklarının karşılandığı AGH projeleri ile 2 ile 12 ay arasında Avrupa’nın istediğiniz ülkesinde kalabilir, fırsat bulduğunuzda diğer ülkeleri de gezebilirsiniz. Öğrenciyken katılabileceğiniz AGH projeleri için yazımızı inceleyebilirsiniz. 

 

Work and Travel’a başvurun

 

Work and Travel programları daha çok Amerika’da çalışmak isteyen öğrencilere yöneliktir. Fırsatlar ülkesi Amerika’da yaşam deneyimi elde edebileceğiniz program sayesinde ülkenin en büyüleyici şehirlerini gezme ve üstelik çalışarak para kazanma fırsatı yakalayabileceğiniz gibi İngilizce dilinde elde edeceğiniz ilerleme size olağanüstü bir deneyim ve özgeçmiş elde etme fırsatı sunacaktır. 

 

Ev bakıcılığı yapın

 

Evet, yanlış duymadınız! Günümüzde çocuk bakıcılığının, hatta evcil hayvan gezdiren ve bakanların yanında ev bakıcılığı da oldukça popüler bir olgu haline gelmiştir. İnsanlar artık tatil planları yaparken evlerindeki çiçekler, bahçelerindeki bitkiler, çiftlikler ya da kedileri ve köpekleri için tüm dünyadan gezginlerin evlerinde kalmalarına ücretsiz olarak izin veriyorlar. Bunun için gideceğiniz yerlerdeki işverenlerle uluslararası ev bakımı ile ilgili internet siteleri üzerinden irtibat kurabilirsiniz. 

 

Kafe, bar ve restoran işlerinde çalışın

 

Dünyayı gezerken bulabileceğiniz en iyi işler arasında barmenlik ya da garsonluk gelir. Gece klüplerinde, barlarda, kafelerde çalışabilir, yabancı dilinizi geliştirebilir, üstüne de para kazanabilirsiniz. Üstelik aylık ya da haftalık, sezonluk olarak seçenekler bulabilirsiniz. Ayrıca bu tarz işlerde kış ya da yaz farketmeden turistik yerlerde iş bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir. 

 

Staj yapın

 

Gezerken para kazanmak, aynı zamanda eğitiminiz için en önemli gerekliliklerden olan stajlarınızı tamamlamak ister misiniz? O halde kendinize bir staj rotası belirlemenin tam zamanı. Genellikle yazın daha çok tercih edilen stajlar, ülkelere ve başvurduğunuz şirketlere göre bazen ücretli bazense ücretsiz olabilir. Örneğin; Amerika’da bilgisayar ve teknoloji alanında Dell firmasında saati 24$’a 10-12 hafta arası, güzellik firması L’Oreal dijital pazarlama alanında öğrencilere Fransa’da saati 20$ ile 22$ arasında ücretler öder. Yurtdışında staj yapmanın kariyeriniz için 10 faydası rehberimizde. 

 

Tüplü dalış ve sörf eğitmenliği yapın 

 

Öğrenciler için yaz işleri arasında en popüler olanlardan biri de tüplü dalış ve sörf eğitmenliğidir. Eğer güneş, deniz ve kum vazgeçilmezleriniz ise Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika, Güney Afrika, Malezya gibi ülkelerde gizemli su altı dünyasını keşfe çıkabilir ya da su üstünde rüzgarın tadını çıkarabilirsiniz. Sörf eğitmenliği ya da tüplü dalış için PADI sertifikalarınız varsa, seyahat ederken bunları değerlendirebileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Aynı zamanda Kanada, Finlandiya, İsviçre, Japonya gibi ülkelerde en ikonik ve çarpıcı dağ manzaralarında, kış sporları için ski ya da snowboard eğitimenliği yapabilirsiniz. 

 

Sokakta yeteneklerinizi sergileyin

 

Eğer resim, müzik, dans gibi konularda yeteneğiniz varsa ya da bu alanlarda eğitim aldıysanız, yurtdışında gezerken para kazanmak hiçte zor değildir. Özellikle Avrupa ülkelerinde sıkça rastladığımız karikatüristlerin, portre ressamlarının, müzisyenlerin, dansçıların, pandomimcilerin, canlı heykellerin, jonglörlük yapanların hayranlıkla izlendiği sokaklarda yeteneklerini sergileyen insanlarla sık sık karşılaşır ve taktir ederiz. Siz de hobi olarak ya da profesyonel anlamda yeteneğe sahipseniz özellikle parklar, metro girişleri ve tarihi köprüler sürekli insan akışları ile para kazanmanız için harika yerlerdir.

 

Organik çiftliklerde çalışın

 

Seyahat ederken para kazanmak için yapılabilecek en güzel işler arasında özellikle Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika gibi ülkeler ile son yıllarda Avrupa’nın birçok ülkesi ve Türkiye’de de yaygınlaşan organik çiftliklerde çalışmak gelir. Çilek toplamaktan hayvanlarla ilgilenmeye, çitleri boyamaktan şarap yapımına kadar birçok aktivite sizi bekliyor olacaktır. Aslında çiftliklerde bu işlerden para kazanmaktan ziyade kalacak yer ve yemek ihtiyaçlarınızın karşılanacağını söylemek daha doğru olur. 

 

▶️▶️ Üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun

 

Bilgisayarınızdan freelance işler yapın

 

Yurtdışında gezerken çalışmak için en rahat işlerden biri freelance olarak bilgisayarınızla yapabileceklerinizdir. İnternetiniz olduğu sürece her hangi bir kuruma bağlı kalmadan, zaman ve gün kısıtlamanız olmadan çalışabileceğiniz bu tarz işler, seyahat etmenize de engel olmaz. Bugün öğrenciler ve profesyoneller için en bilinen freelance işler arasında şunları sayabiliriz; internet üzerinden online ders vermek, sosyal medya yöneticiliği, editörlük, içerik ya da blog yazarlığı, çevirmenlik, fotoğraf çekmek, ses mühendisliği, web tasarım, grafik tasarım işleri. Üniversite öğrencileri için 10 freelance iş için yazımıza göz atın.

 

Hostel çalışanı olun

 

Seyahat ederken çalışmak istiyorsanız, size kalacak yer ve yemek karşılığında yardımcı olacak hostelleri tercih edebilirsiniz. Gezginlerin ve öğrencilerin ucuz olması nedeniyle sıklıkla tercih ettiği ve bazen sadece bir gecelik ya da bir haftalık olarak kullanılan hosteller, kısa süreli işler için çalışmanızı kabul ederler. Bazı hosteller, öğrencilere resepsiyonluk, oda temizleyiciliği, garsonluk gibi işler için para bile öderler. 

 

Festivallere katılın

 

Dünya çapında çok sayıda uluslararası festival vardır ve her yıl kapılarını öğrencilere, gönüllülere ve gezginlere açarlar. Hem seyahat edip yeni yerler göreceğiniz hem de harika bir ortamın içinde olacağınız çok sayıda festivale katılabilirsiniz. Bugün Kanada, Amerika, Avustralya ve Avrupa ülkelerinde yapılan festivallerde çeşitli görevlerde bulunabilirsiniz. Güvenlik hizmetleri, bar işçisi, kapı görevlisi, tıbbi yardım, bilgi personeli, satış elemanı bunlardan birkaçıdır. Festivallerde çalışmanın özgeçmişinize kazandıracağı artıları da unutmayın. Dünya çapında katılabileceğiniz en popüler festivaller şu şekildedir: Oktoberfest, Münih; Mardi Gras, New Orleans; St. Patrick’s, Dublin; British Summer Time Hyde Park, London; Glastonbury, Somerset; Woodstock, New York. Öğrenciler için en iyi kültür festivalleri için rehberimize göz atın.

 

▶️▶️ Hayalindeki Bölümü Hemen Bul! Kendin için en iyi üniversite bölümü mü araştırıyorsun? Sana özel kişiselleştirilmiş bir yöntem mi arıyorsun? O zaman bölüm eşleştirme aracımız tam sana göre! Denemeye hemen başlamak için linke göz at!

 

Popüler yazılarımıza göz atın;

Öğrenciler için 10 faydalı web sitesi

İngilizce öğrenebileceğiniz ücretsiz online eğitim siteleri

Mezun olduktan sonra kolay iş bulmanızı sağlayacak 10 bölüm