Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Yurtdışında Karşılaşılan Farklı İklimler ve Tavsiyeler 2

3329

Avustralya

 

Ekvator çizgisinin güneyinde yer alan kıtada mevsimler Türkiye’nin tam tersi olarak zuhur etmektedir. Bu kıtada bir öğrenci destinasyonu olarak Avustralya ve eşsiz doğal güzellikleriyle Yeni Zelanda dikkat çekmektedirler.


Yeni Zelanda’da,  genel olarak ılıman iklim hakimdir. İklimler ve mevsimler arasında çok büyük değişikliklere rastlanmaz.  Yaz aylarında ortalama sıcaklık 30 derece civarıdır. Kış ayları ise rüzgarlı ve çok nadiren sıfırın altındadır.

 

Kıtanın ana ülkesi Avustralya ise aynı ABD gibi çok geniş bir alan işgal etmektedir. Bu surette de iklimi farklı bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Kuzeyde tropik bir iklim hâkimken, iç bölgelerde daha karasal bir iklim yaşanır. Güney kesimlerde ise sıcaklıklar daha yüksektir.

 

Avustralya’da Mayıs’tan Ekim’e kadar kış mevsimi yaşanmaktadır, Temmuz’da ise hava sıcaklığı ülke genelindeki en düşük seviyededir. Sıcaklıklar bölgeye göre -5 derece ile 30 derece arasında değişiklik gösterir. Avustralya’da Kasım’dan Nisan ayına kadar ise yaz mevsimi yaşanır ve ortalama sıcaklık 15-35 derece arasında seyreder. Genelde güzel havası, doğa harikalarıyla bu kıta her ne kadar mesafe olarak uzak olsa da iklim açısından en rahat öğrenim görülecek yerlerin başında gelmektedir.

 

Güneydoğu Asya

 

Bu bölge, son yıllarda yükselen bir şekilde dünya finans, ticaret ve eğitim merkezlerinden biri haline gelmeye başlamıştır. Özellikle Malezya, Filipinler ve Singapur dünya çapındaki üniversiteleri, yaşam kalitesi ve ucuzluğu ile bu bölgede yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için kolay bir seçenek haline gelmektedir.

 

Güneydoğu Asya, komşusu Avustralya kıtasından farklı olarak Ekvator’un üzerinde ve kuzeyinde yer almaktadır. Bu bölgede genel hakim olan iklim tropikal iklimdir. Muson iklimi de denilen bu iklimde her mevsim bol yağış düşmesine rağmen özellikle Ocak ve Mayıs aylarında daha yoğun bir şekilde ve sürekli yağışlara ve bununla beraber gelen sel gibi felaketlere karşı dikkatli olmakta fayda vardır. Bunun haricinde ortalama sıcaklığın alçak yerlerde 21 °C ila 32 °C arasında, yüksek bölgelerde ise biraz daha düşük olduğu ülke biraz ıslak olsa da dört mevsim yazı yaşamak isteyenler için ideal bir destinasyondur.

 

Sonuç

 

Yurtdışına ister dil eğitimi, isterse üniversite eğitimi için gitmeyi düşünenler için hangi ülkede eğitim alacaklarını seçerken düşünmeleri gereken bir faktör de gidecekleri ülkelerin iklimi olmalıdır. Doğru tercih, yaşanmasını istemeyeceğiniz olayların ve kaybetme riskini almak istemeyeceğiniz sağlık ve zaman gibi faktörler için çok önemlidir, zira iklimsel değişikliklerden etkilenen öğrenciler uzun süre alışma devresi ve hastalıklar yaşayabiliyorlar. Bu da hem eğitimlerini aksatmalarına, hem de ailesinden, tanıdıklarından uzak bir yerde daha zor şartlar altında iyileşmeye çalışmalarına sebep oluyor. Bundan farklı olarak, eğitimini iklimi her zaman güneşli olan sıcak bir ülkede yapma imkanı da eğitim tercihinizi yaparken yine sizin ellerinizde olacaktır.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

content generation for HCTurkey