Temel bilgiler
YURTDIŞI EĞİTİM BİLGİ : Essentials - Okunması gerekenler

TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır

14411

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) adıyla ilk olarak 1964 yılında düzenlenen Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerine girişte istenen bir test iken, günümüzde dünya çapında Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda, Avustralya, Singapur ve Malezya’nın da aralarında bulunduğu 130 ülkede 9000’den fazla üniversite ve kurum tarafından kabul ediliyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kar amacı gütmeyen Educational Testing Service (ETS) tarafından tasarlanan TOEFL’ın puan sınırlaması 0 ila 120 arasında değişiyor. TOEFL sonucuna göre öğrenci ya da çalışan alacak olan her kurum kendi taban puanını belirlemektedir.

 

TOEFL, Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma olarak 4 bölümden oluşur. Sınava yazılı olarak katılabileceğiniz gibi, internet üzerinden de katılmanız mümkündür.

 

TOEFL iBT

 

İnternet aracılığıyla düzenlenen TOEFL iBT (internet-based test), süre olarak 3 saat 10 dakika ile 4 saat 20 dakika arasında değişmektedir. Katılımcılar ayrıca Okuma ve Dinleme aşamalarından sonra 10 dakikalık bir ara verebilirler. TOEFL iBT sınavları yıl içerisinde 50’den fazla düzenlenmektedir. Bu adresten Türkiye’de TOEFL iBT testinin hangi tarihlerde hangi şehirlerde düzenleneceğini görüntüleyebilirsiniz. TOEFL iBT’ye katılım ücreti Türkiye için 185 Amerikan Doları’dır. Bu ücret, sınava girilen ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple katılımcıların sınava girecekleri ülkedeki fiyatları kontrol etmelerini öneriyoruz.

 

TOEFL PBT

 

Kağıt üzerinde yapılan TOEFL PBT (paper-based test), süre olarak 2 saat 20 dakika ila 2 saat 30 dakika arasında değişmektedir. TOEFL PBT sınavı, teknolojik gelişmeler sebebiyle yavaş yavaş kullanımdan kaldırılmaktadır. Günümüzde dünya genelindeki TOEFL sınavına giren kişilerin sadece %4’ü TOEFL PBT’ye girmektedir ve bu sayı giderek azalmaktadır. Düzenlenme tarihleri, internet üzerinden teste göre çok daha az olan TOEFL PBT hala Türkiye’de düzenlenmektedir. Bu adresten Türkiye’deki TOEFL PBT sınav tarihlerini ve başvuru sürelerini görebilirsiniz. PBT sonuçları sınav gününden 5 hafta sonra postalanmaktadır. TOEFL PBT’ye katılım ücreti Türkiye için 170 Amerikan Doları’dır.

 

TOEFL Sınavına Hazırlık

 

Okuma

 

TOEFL sınavında Okuma bölümünde katılımcılara akademik 3 veya 4 adet metin verilir ve bu metinler üzerinden hazırlanan sorulara yanıt vermeleri istenir. Bu bölümde soru sayısı 36 ila 56 arasında değişebilir, bu sebeple Okuma bölümünde katılımcıya verilen süre de 60 ila 80 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

 

ETS, TOEFL sınavına girecekler için kaynak sunmaktadır: bu adresten sınav ile ilgili resmi kitap, test ya da kurslar satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra BBC, Financial Times, The Economist gibi sitelerden İngilizce makaleler okuyabilir, Penguin serisinden kendi seviyenize göre kitaplar alabilirsiniz.

 

Dinleme

 

TOEFL’ın Dinleme bölümü, soru ve süre sayısı açısından değişiklik gösterebilmektedir. Katılımcılara 34 ila 51 arasında soru sorulur ve soru sayısı ile dinleme pasajlarına bağlı olarak 60 ila 90 dakika aralığında cevap süresi tanınır. Katılımcılar konuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleyerek sorulara yanıt verirler.

 

Dinleme bölümünde başarılı olmak için TOEFL’ın resmi online hazırlık kurslarına katılabilirsiniz. Bununla birlikte The Official Guide to the TOEFL Test, Fourth Edition kitabını alabilirsiniz. Bu kitap CD ile birlikte gelmekte, üç tam TOEFL sınavı barındırmakta ve pek çok ipucu içermektedir. Ek olarak İngilizce filmleri dublajla değil de altyazılı ve hatta seviyeniz iyiyse altyazısız olarak izleyebilir, böylece dinleme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

 

Konuşma

 

Konuşma aşamasında, TOEFL katılımcıları 20 dakikalık süre içerisinde bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma yaparlar.

 

Konuşma pratiğinizi geliştirmek için TOEFL kurslarına katılabilirsiniz. Bu alanda Boğaziçi Üniversitesi ya da Galatasaray Üniversitesi’nde TOEFL kursları bulunmaktadır.

 

TOEFL Konuşma sınavında başarılı olmak için ayrıca daha önceki sınavlarda sorulan konular ile ilgili kendi konuşmanızı hazırlayabilir, konuşmanızın nasıl olacağını belirleyebilir ve pratik yapabilirsiniz.

Ek olarak TOEFL konuşma sınavında katılımcılar doğrudan bilgisayara karşı konuştuğu için, katılımcılar kendilerini stres altında hissedebilirler. Stresten kurtulmak için, evinizde bilgisayara karşı seçtiğiniz bir konuda konuşma yapabilir, bu konuşmanın ses kaydını alabilir ve sonrasında kaydı dinleyerek eğer varsa yanlışlarınızı tespit edebilirsiniz.

 

Yazma

 

TOEFL sınavının Yazma bölümünde süre 50 dakikadır ve katılımcılardan okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yazmaları ya da bir fikri yazarak desteklemeleri istenmektedir. Yazma bölümünde başarılı olmak için gramer hatalarından kaçınmalı ve geniş bir kelime dağarcığınız olduğunu göstermelisiniz. Bunu yapmak için bol bol pratik yapmalı ve yeni kelime öğrenmelisiniz.

 

TOEFL’da başarılı olmak için düzenli ve sistemli bir çalışma şarttır. İngilizce becerilerinizi geliştirmek ve sınavdan iyi bir puan almak için Official TOEFL iBT Tests with Audio kitabını alabilirsiniz, bu kitap geçmiş yıllarda yapılmış beş gerçek TOEFL sınav örneği sunmaktadır. Ayrıca TOEFL Practice Online ile alıştırma sınavlarınızı da internet üzerinden yapabilirsiniz.

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA