Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : En Son Haberler

IDP Turkey ile University of Wollongong'da Yurt Dışı Eğitim Deneyimi Yaşamak İster misiniz?

IDP Turkey ile University of Wollongong'da Yurt Dışı Eğitim Deneyimi

Teknoloji ve araştırma tabanlı mükemmel eğitim sistemi ile Avustralya, her yıl çok sayıda uluslararası öğrenciye kapılarını açıyor. Yüksek yaşam standartları, kültürel çeşitliliği ve küresel tanınırlılığa sahip üniversiteleri ile Avustralya, eğitim almak için harika bir destinasyondur. 

Yazımızda, Avustralya’nın Wollongong şehrinde yer alan ve dünyanın en iyi 20 modern üniversitesinden biri olarak kabul edilen University of Wollongong’da eğitim alan Aslıhan Ceylan ile söyleştik. Kendisi yurt dışı eğitim süreci, Avustralya’da yaşam deneyimi ve üniversite başvuru ayrıntıları ile ilgili eşsiz bilgiler veriyor.  

 

Merhaba Aslıhan, öncelikle bize hangi üniversitede ve ne üzerine eğitim aldığından bahseder misin?

 

Avustralya’da eğitim almaya karar verdikten sonra uluslararası öğrenci kabul eden Western Sydney University ve University of Wollongong’a başvurdum. Şu anda University of Wollongong’ta İş Sağlığı ve Güvenliği üzerine master yapıyorum. Öncelikle yüksek öğrenim amaçlı akademik İngilizce kursuna katıldım, sonra da yüksek lisans yapmaya başladım. Programım ‘research’ odaklı ve ‘advanced’ olarak geçiyor. Yurt dışında pre-master programları hakkında daha fazla bilgi için rehberimize göz atın. 

 

Başvuru ve kabul sürecinde yaşadıklarınla ilgili bize biraz bilgi verir misin? Bu süreçte, üniversitenle görüştün mü?

 

Başvuru ve kabul sürecinde üniversite ile görüşmedim, çünkü başvurularımı IDP aracılığı ile yaptım. Zira akademik yaşamdan hayli uzak olduğum için başvuruda kullanılacak dökümanlardan niyet mektuplarına ve referans mektuplarına kadar tüm bu süreçler için IDP uzmanlarından yardım aldık. Bu nedenle University of Wollongong ile ilgili iletişim ve görüşmeleri benim adıma, IDP Turkey yetkilileri gerçekleştirdi. Üniversitem, bana sadece ‘’offer’’ mailini gönderdi ve ben de sadece üniversitenin istediği evrakları hazırladım ve IDP kanalıyla okula gönderdim.

 

IDP Turkey ile Avustralya’da eğitim almak ister misin? Giriş şartları, Avustralya’da yaşam, üniversite seçenekleri ve başvuru koşulları hakkında uzmanlarımıza danışabilirsin. Hemen şimdi form doldur.

Konaklama ihtiyacını nasıl karşıladın? Üniversiten yardımcı oldu mu?

 

Avustralya’da eğitim almaya karar verirken, çocuklu bir aile olarak geleceğimiz için ilk olarak burada ev kiralamayı düşündük, ancak buradaki emlakçıların çalışma sistemi biraz farklıydı. Zira Avustralya’da bir ev kiralamak için öncelikle bir kiralama geçmişimizin olması gerekiyordu. Bu nedenle okulun sunduğu konaklama seçeneklerini tercih ettik. Aslında harika oldu, çünkü bu seçenek bizim gibi pek çok öğrenci aileyle tanışmamızı sağladı ve çalışanlar her konuda sonsuz destek sundular. Yaklaşık 6 ay üniversitenin sunduğu konaklamada kaldıktan sonra başka bir eve taşındık. Avustralya'da konaklama seçeneklerine yazımızdan göz atabilirsin. 

 

Uluslararası bir öğrenci olarak üniversitenin sana sunduğu imkanlar neler oldu? Finansal destekler var mı?

 

Covid-19 pandemisinden sonra Avustralya Hükümeti, ihtiyacı olanlar için finansal destek paketleri sundu ve biz de bunlardan faydalandık. Aynı zamanda gıda yardım paketleri dağıtıldı ve kızımızın okul ücreti alınmadı. Ayrıca işini kaybeden öğrenciler için hükümet başka yardım paketleri de sundu. Genel olarak okulumuz maddi olarak değil, ama manevi anlamda eşsiz bir destek verdiler. Eğitimcilerden idari ekibe ve öğrenci hizmetlerine kadar sonsuz destek ve anlayışla yaklaştılar.

 

Covid-19 sürecinde üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun

 

Yaşadığın ülkede eğitim almanın avantajları ve dezavantajları var mı? 

 

Dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Zira yurt dışı eğitim için dünyanın farklı bir ülkesinde yaşamak harika bir deneyim. Avustralya’da eğitim almanın avantajlarını ise şu şekilde sıralayabilirim;

 

  • Perspektifimi tamamen değiştirdi, kritik düşünebilmeyi öğrendim. 
  • Öğrenmek istedikçe kaynaklar ve imkanlar arttırıldı, inanılmaz bir motivasyon yaratıldı. 
  • Pek çok ülkede akredite olmasa bile bana kariyer kapıları açacak bir diploma sahibi olma imkanı sunuyor.

 

Üniversiten kariyerini şekillendirmede yardımcı oluyor mu?

 

University of Wollongong Kariyer Merkezi, özgeçmiş hazırlamadan iş görüşmelerine, kariyer fuarlarından LinkedIn profil kontrolüne kadar pek çok konuda destek sağladı. Aynı zamanda eğitimciler alanında uzmanlar ve size sektöre girişten iş ilanlarına kadar pek çok konuda faydalı paylaşım yaparak destekliyorlar. Avustralya’da mezun olduktan sonra iş bulmak, rehberimiz size yardımcı olacaktır.

 

Avustralya’da yaşam ve eğitim deneyiminin senin açından ne gibi faydaları oldu? Doktora eğitimine devam etmek ya da kariyer fırsatlarını değerlendirmeyi düşünüyor musun?

 

Bu program benim hayatımı değiştirdi, diyebilirim. Avustralya’da yaşam deneyimi, farklı bir kültürü özümseme ve dünyanın dört bir köşesinden insanlarla tanışma fırsatı inanılmazdı. Öncesinde profesyonel anlamda yaklaşık 15 yıllık bir deneyimim vardı, ama oldukça monoton bir çalışma rutinine sahiptim. Avustralya, refah yaşam standartları ile kesinlikle burada profesyonel bir iş bulup kalmak isteyeceğim bir ülke oldu. Doktora eğitimi harika olurdu, ancak sahada olmak benim için çok büyük bir keyif. Avustralya’da lisansüstü eğitim hakkında bilgi almak için rehberimize göz atın.

 

Son olarak yurtdışında okumak isteyen Türk öğrencilere tavsiyelerin var mı? 

 

Bence, yurt dışında eğitim almak bir öncelik haline getirilebilir. Zira öğrenciler için inanılmaz fırsatların kapısını aralayabiliyor. Sadece bunları yakalamak ve kovalamak için bile yurt dışı eğitim almayı düşünebilirsiniz. Bu harika deneyimi, herkesin yaşamasını tüm kalbimle diliyorum!

 

Bu yazımızı beğendiyseniz, daha fazla öğrenci deneyimi için aşağıdaki rehberlerimize de göz atabilirsiniz;

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA