Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : En Son Haberler

Seçtiğiniz Üniversite Bölümü Karakteriniz Hakkında Ne Diyor?

share image

Aarhus Üniversitesi Psikoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Anna Vedel üniversite bölümleri ve karakter arasında ilişki temelinde 13689 öğrenci ile bir çalışma yaptı. Hangi üniversite bölümünde okuyan öğrenciler dışa açık hangilerinin duygu durumları değişken ve daha ılımlı ve anlaşmaya yatkın karaktere sahip üniversite bölümü hangisi? Araştırmada gerçekten çok ilginç sonuçlar çıkmış, biz de sizlerle ilginç sonuçları paylaşıyoruz. Karakteriniz belki de tüm akademik kariyerinizi şekillendiriyordur!

 

Araştırma 5 karakter durumu üzerinde yoğunlaşıyor; duygusal durum bozuklukları, dışa dönüklük, yeni deneyimlere açıklık, güvenilir, sorumluluk sahibi ve titiz karakterleri üniversite bölümleri ile ilişkilendirilmektedir.

 

Duygusal Hassaslık

 

Karamsarlık, çabuk sinirlenme ve sakinleşme, duygusal istikrarsızlıklar bu karakter yapısının temel göstergeleridir. Sanat ve beşeri bilimler bölümleri bu karakter yapısı özelliklerini oldukça taşımaktadır. Orta düzeyde duygusal hassaslık karakteri gösteren üniversite bölümü öğrencileri ise mühendislik, hukuk ve bilim bölümleri öğrencileridir. Bu karakter yapısını en az taşıyan öğrenciler ise ekonomi, finans ve iktisat bölümü öğrencileridir. Özellikle sanat bölümü öğrencileri yaratıcılık ve sürdürülebilir eser üretimine ihtiyaç duyduğundan dolayı duygusal hassasiyetleri yüksektir. Ekonomi, finans ve iktisat gibi bölümleri okuyan öğrenciler ise duygusal durumlarına hakim olarak daha gerçekçi ve nesnel bir tavır sergilemektedir.

 

Dışa Dönüklük

 

Dışa dönük karakter, insanlarla daha çok iletişimde bulunan, ikna kabiliyeti yüksek ve girişken bir yapıya sahiptir. Bu karakter yapısını ekonomi, siyaset bilimi, hukuk ve medikal öğrencileri, mühendislik ve sanat bölümü öğrencilerinden daha çok taşımaktadır.

 

Yurtdışındaki üniversitelerin broşürünü indirin.

 

 

Yeni Deneyimlere Açıklık

 

Yeni deneyimlere açık karakterler maceraperest, sabit durumları sevmeyen ve yenilikçi karakteristik özellikler taşımaktadır. Sanat, psikoloji ve siyaset bilimi öğrencileri ekonomi, hukuk, mühendislik bölümü öğrencilere nazaran bu karakter yapısını daha fazla taşımaktadır.

 

Güvenirlilik

 

Güvenilir karakter kararlarında uzlaşmacı, özverili ve güven vermeye yatkın karakteristik özellikler taşımaktadır. Güvenirlilik ve özveri temelinde ekonomi, hukuk ve işletme bölümünde okuyan öğrenciler diğer bölümlerdeki öğrencilerden daha düşük bir profil çizmektedir.

 

Sorumluluk Sahibi ve Titizlik

 

Sorumluluk sahibi ve titiz insan karakteri, çalışma saatlerine daha çok önem veren, işi zamanında tamamlayan ve düzene önem veren karakteristik özelikler taşımaktadır. Maalesef bu konuda sanat ve beşeri bilimler mezunları biraz sınıfta kalıyor. Mühendislik, ekonomi, hukuk ve finans öğrencileri diğer bölümlerden daha fazla sorumluluk sahibi ve çalışmalarında titiz.

 

Genel olarak bakıldığında mesleki bazda sanat bölümü öğrencilerinin daha duygusal ve yeni deneyimlere açık olduğunu, mühendislik öğrencilerinin sorumluluk sahibi, titiz ve yeni deneyimlere kapalı olduğunu, ekonomi bölümü mezunlarının daha fazla dışa dönük, uzlaşmacı ancak daha az güvenilir bir profil çizdiğini görüyoruz. Hukuk öğrencileri ise dışa dönük, sorumluluk sahibi, titiz olmasına rağmen yeni deneyimlere kapalı ve daha az güvenilir bir profil çizmektedir.

 

Yazımızın sonunda kafanızda belirecek sorulardan biri şu olabilir; Acaba karakterimiz mi seçtiğimiz bölümü etkiliyor yoksa okuduğumuz bölüm mü karakterimizi şekillendiriyor. Gerçekçi olmak gerekirse kesin bir ayrım yapmak zor ve iki durumunda payı var diyebiliriz. Sanat ruhu olan birinin daha fazla duygusal ve daha az disiplinli olması beklenen bir şey, üniversitede yaptığınız çalışmalar da bu durumu etkiliyor.

 

Yurtdışındaki üniversitelere sorularınızı gönderin